Korona zapory w Dobczycach otwarta dla ruchu turystycznego

Korona zapory w Dobczycach otwarta dla ruchu turystycznego

KORONA ZAPORY W DOBCZYCACH OTWARTA DLA RUCHU TURYSTYCZNEGO

Po analizach i opracowaniu nowego planu zabezpieczeń Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zdecydował się 1 czerwca 2014 r. na ponowne otwarcie zapory dla ruchu turystycznego.

GODZINY OTWARCIA ZAPORY

1 maja - 30 września od 11:00 do 21:00
1 października - 30 kwietnia (tylko w soboty i niedziele) od 11:00 do 16:00

Wejście na koronę zapory jest możliwe bramą od strony ul. Góra Jałowcowa i ul. Braci Kowalskich.

Dla amatorów kąpieli mamy przykrą wiadomość. W Zbiorniku Dobczyckim nie wolno się kąpać. Jest całkowicie objęty ZAKAZEM KĄPIELI!

 

Korzystanie z kąpieli stanowi wykroczenie z art. 55 kodeksu wykroczeń i karane jest grzywną.

KONSTRUKCJA ZAPORY WODNEJ

Zapora ziemna wykonana z materiałów miejscowych (piaski, żwiry, otoczaki) o długości 617 m i szerokości w koronie 8,5 m oraz maksymalnej wysokości 30,6 m. Skarpa odpowietrzna zapory o nachyleniu 1: 2,25 obsiana jest trawą. Skarpa odwodna zapory o nachyleniu 1:2,5 uszczelniona jest ekranem asfaltobetonowym opartym u podnóża na żelbetowej galerii kontrolno-zastrzykowej.

Jezioro Dobczyckie (Zbiornik Dobczycki) - zbiornik zaporowy (zbiornik retencyjny) położony w województwie małopolskim pomiędzy Myślenicami a Dobczycami, utworzony w 1986 roku poprzez spiętrzenie wód Raby przez zaporę, która ma 30 m wysokości i 617 m długości.

Zbiornik ma powierzchnię ok. 10,7 km kw. i pojemność całkowitą 127 mln m sześciennych.

Decyzja o budowie zbiornika zapadła w 1970 roku. Jego wypełnienie zostało poprzedzone wycięciem lasów (70 ha), przeniesieniem miejscowości, dróg, cmentarza, szkół, zakładów.

Oddanie do użytku Zbiornika rozwiązało problem powodzi spowodowanych wylewami rzeki Raby. Jezioro Dobczyckie dostarcza wodę pitną między innymi do pobliskiego (około 20 km) Krakowa (ponad 50% zapotrzebowania). Poniżej zbiornika funkcjonuje elektrownia wodna o mocy 2,5 MW.

Obecnie dostęp do jeziora ze względów sanitarnych (ujęcie wody pitnej) jest zablokowany.

Przyroda

Stworzenie sztucznego jeziora stworzyło dogodne warunki dla ptactwa wodnego (czapla siwa, mewa śmieszka, mewa pospolita, łabędź niemy).

Źródło: Beskid Myślenicki, Przewodnik. Dariusz Dyląg, Piotr Sadowski.

 

 

Zapora w Dobczycach
Zapora w Dobczycach
Zapora w Dobczycach