"Za to, że jesteś moim krajem..."

Mieszkańcy Dobczyc w szczególny sposób uczcili tegoroczne Święto Nieopodległości.

W oficjalnych uroczystościach w dobczyckim Rynku oraz we mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym wzięli udział przedstawiciele władz, instytucji, stowarzyszeń, delegacje pocztów sztandarowych oraz mieszkańcy Dobczyc. Oprawę muzyczną  uroczystości przygotowały dwie orkiestry – Orkiestra Dęta "Dobczyce" oraz Orkiestra Dęta "Barka" Nowa Wieś, które  na tę okoliczność zaprezentowały się w połączonym składzie. Po odegraniu hymnu państwowego i złożeniu kwiatów na symbolicznym grobie nieznanego żołnierza, wszyscy zebrani udali się przy dźwiękach marszów, granych przez dwie orkiestry do Regionalnego Centrum Oświatowo – Sportowego w Dobczycach, gdzie oficjalną część obchodów Święta Niepodległości zakończyła ceremonia wręczenia Burmistrzowi Dobczyc, panu Marcinowi Pawlakowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski – nadanego przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Bronisława Komorowskiego.

Publiczność licznie zgromadzona w Regionalnym Centrum Oświatowo – Sportowym, miała przyjemność uczestniczyć w niezwykłym taneczno – muzycznym widowisku, przygotowanym przez zespoły i sekcje działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach. Orkiestra Dęta "Dobczyce" pod batutą pana Józefa Manieckiego oraz Orkiestra Dęta "Barka Nowa Wieś pod kierownictwem pana Janusza Palucha wprowadziły wszystkich zebranych w radosny nastrój, prezentując wiązankę utworów żołnierskich, po czym oddały głos młodszym koleżankom i kolegom z Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce” oraz z sekcji wokalnej MGOKiS.

W programie koncertu: „Za to, że jesteś moim krajem…”, zainspirowanego tekstem Agnieszki Osieckiej, znalazły się piosenki, pieśni patriotyczne oraz tańce narodowe związane z najważniejszymi momentami dziejowymi  w historii Polski. Podniosły charakter uroczystości podkreśliła gra świateł, dźwięku, ruchu i obrazu oraz strój młodych wokalistów utrzymany w biało-czerwonej tonacji. Koncert rozpoczęła Maja Kowalska, niezwykle poruszającą interpretacją piosenki Edyty Geppert „Nie żałuję”. Po niej, na scenę wkroczył Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce”, który pokazał się w nieznanej dotąd odsłonie. Młodzi artyści, zachwycili publiczność nie tylko doskonałymi układami choreograficznymi, opracowanymi przez kierownika zespołu, pana Adriana Kulika, ale także i przepięknymi strojami z okresu Księstwa Warszawskiego.

Po polonezie, w wykonaniu ZPiT  „Dobczyce” przyszedł czas na kolejne propozycje wokalne. Dzięki tekstom refrenów, wyświetlanym synchronicznie na ekranie, cała publiczność mogła włączyć się we wspólne śpiewanie. Energiczne, marszowe piosenki żołnierskie przepleciono utworami pełnymi refleksji i zadumy.

Ze sceny popłynęły doskonale wszystkim znane i lubiane piosenki patriotyczne, takie jak „Legiony” (Alan Michalik) „Piechota” (Patrycja Pajor), „Nim wstanie świt” (Dominik Zając),
„W listopadzie” (Aleksandra Siatka) czy „Ostatni Mazur” (wokaliści ZPiT „Dobczyce”). Wszystkim młodym, ale bardzo utalentowanym wokalistom, towarzyszyły chórki.

Niezwykle ciepło przyjęta została przez publiczność piosenka „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” z repertuaru Sławy Przybylskiej, wykonana przez niezwykły duet: uczennicę Angelikę Pudlik oraz instruktorkę śpiewu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach – panią Beatę Czajkę – Rolińską, która nie tylko opracowała koncert pod kątem wokalnym, ale i zdecydowała się wystąpić razem ze swoimi uczniami.

Łzy wzruszenia wywołała piosenka „Biały Krzyż” zaśpiewna w trójgłosie przez Klaudię Chrobak, Natalię Siutę i panią Beatę Czajkę - Rolińską oraz piosenka „Mała dziewczynka z AK” wykonana przez najlepiej śpiewające rodzeństwo z Dobczyc – Ewę Skórę i Piotra Skórę, natomiast najmłodsi wokaliści, śpiewający piosenkę „O mojej Ojczyźnie”, dali wszystkim wiele radości, pokazując jak bardzo są dumni z tego, że urodzili się w Polsce. Ostatnie dwie piosenki „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” z repertuaru Maryli Rodowicz, zinterpretowane przez Karolinę Głąb („Mury”) i Jolantę Gil („Tango…”) nawiązały do ważnych wydarzeń z polskiej historii współczesnej. Nie sposób było pozostać obojętnym wobec brawurowej, niezwykle dojmującej interpretacji Jolanty Gil, która „namalowała” głosem wszystkie możliwe emocje towarzyszące Polakom na przestrzeni dziejów. Koncert zamknął żywiołowym mazurem Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce”. Na koniec radosnego świętowania, wszyscy zebrani zaśpiewali wspólnie harcerską piosenkę „Pałacyk Michla”. Nie obyło się bez bisów i życzeń.

Na wszystkich uczestników koncertu czekał serwis kawowy obsługiwany przez uczennice Zespołu Szkół w Dobczycach oraz torty i ciasta ufundowane przez pana Hartabusa („Dom Chleba”) oraz przez państwa Brożków i Palonków („Złoty Kłos”).

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach serdecznie dziękuje za pomoc wszystkim, którzy włączyli się w organizację koncertu! Jest nam niezwykle miło, że mogliśmy razem cieszyć się z kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

POSŁUCHAJ WYKONANIA JEDNEJ Z UCZESTNICZEK KONCERTU JOLANTY GIL

Katarzyna Maj

Galeria: 

koncert z okazji 11 Listopada - Dobczyce 2014
koncert z okazji 11 Listopada - Dobczyce 2014
koncert z okazji 11 Listopada - Dobczyce 2014
koncert z okazji 11 Listopada - Dobczyce 2014
koncert z okazji 11 Listopada - Dobczyce 2014
koncert z okazji 11 Listopada - Dobczyce 2014
koncert z okazji 11 Listopada - Dobczyce 2014
koncert z okazji 11 Listopada - Dobczyce 2014
koncert z okazji 11 Listopada - Dobczyce 2014