„Warto było działać, bo aktywność procentuje!”

Stowarzyszenie Integracji Rodziny WIĘŹ od 2 czerwca do 30 listopada b.r. w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach realizowało projekt, który umożliwił około 80 dzieciom z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów spędzić czas w sposób ciekawy i aktywny.

Pod okiem profesjonalnych instruktorów dzieci i młodzież z obszaru LGD Turystyczna Podkowa mogły doskonalić umiejętności w warsztaty szachowych, ruchowych, historycznych, kulinarnych, matematycznych i plastycznych.

W warsztatach szachowych szkoleniem objęto 40 dzieci w trzech grupach, od przedszkolaka do gimnazjalisty. Podczas trwających 70 godzin szkolenia uczestnicy poznali m. in. zarys historii szachów, przepisy gry w szachy, wartość figur szachowych, debiuty, sposoby matowania, końcówki, kombinacje, elementy taktyki. Rozwiązali wiele zadań szachowych. Rozegrali 6 turniejów kontrolnych, z których wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Warto podkreślić, że po zakończeniu warsztatów, szkolenie jest nadal kontynuowane w sekcji szachowej. Zajęcia odbywają się w sali 109 Gimnazjum w Dobczycach. Godzinne szkolenie w czwartki rozpoczyna się o godz. 16. Uczestniczą w nich przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. Startują w turniejach z cyklu Grand Prix Dobczyc oraz zawodach w Krakowie, Myślenicach, Wieliczce, Tomaszkowicach. Wszyscy przygotowują się do startu w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i XXIII Międzynarodowym Festiwalu Szachowym im. Józefa Dominika.

Warsztaty ruchowe z kolei odbywały się raz w tygodniu przez dwie godziny. Dzieci poznawały różne dyscypliny sportu. Największą popularnością cieszyły się gry zespołowe, a organizowane zawody i rozgrywki wzbudzały wielki entuzjazm. Dzieci uczyły się zasad fair play oraz tego, że aktywność fizyczna to bardzo ważny element życia.

Warsztaty historyczne pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie” skupiły 20 dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Można śmiało powiedzieć, że były one działaniem unikatowym. W ciągu 28 spotkań uczestnicy poznali najbliższe środowisko i specyfikę miejscowości należących do „Turystycznej Podkowy”, rozwijali wiedzę o historii i kulturze regionu oraz kształtowali umiejętności kontaktowania się ze środowiskiem lokalnym. Był to czas, w którym uczestnicy warsztatów doświadczyli swoistej więzi emocjonalnej z historią.

W warsztatach matematycznych uczestniczyło 21 osób. Dzieci i młodzież miała możliwość powtórzyć, utrwalić, rozszerzyć wiedzę matematyczną. Uczestnicy rozwiązywali zadania z różnorodnych zestawów.  Treści zadań były wzbogacone ilustracjami, grafami, rebusami, co przyczyniło się do lepszego zrozumienia zadań i właściwego toku rozumowań. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zadania w formie zagadek, rebusów, kwadratów magicznych, grafów. Preferowaną formą pracy była praca w grupach 2-3 osobowych. Uczestnicy chętnie dzielili się spostrzeżeniami i obliczeniami, wzajemnie sobie pomagali. Po zakończeniu warsztatów matematycznych i historycznych nadal trwa wolontaryjna współpraca instruktorów z dziećmi i młodzieżą w świetlicy Stowarzyszenia WIĘŹ, gdzie prowadzone jest przygotowanie młodych ludzi do sprawdzianów i egzaminów.

W warsztatach kulinarnych przez 56 godzin dzieci samodzielnie sporządzały potrawy, dekorowały je, uczyły się nakrywania stołu oraz kultury spożywania. Prowadzone były pogadanki na temat zasad przygotowania posiłków, prawidłowego żywienia, jak również właściwego korzystania z przepisów kulinarnych. Każdy z uczestników miał możliwość samodzielnego składania serwetek na różne okazje i dekoracji stołu. W miłej i rodzinnej atmosferze przy wyjątkowo nakrytym stole spożywano wykonane posiłki.

Uczestnicy warsztatów plastycznych dzięki wykorzystaniu różnorodnych technik i materiałów rozwijali swoje ukryte talenty oraz odkrywali inspirujący świata sztuki . Na 22 osobową grupę złożyło się mnóstwo kreatywnych pomysłów i interpretacji realizowanych tematów. Uczestnicy z każdych zajęć wynieśli wiedzę i doświadczenie poszerzając tym samym swoje umiejętności.  Prace plastyczne były wystawiane w świetlicy, a później zabierane przez dzieci do domów. 

Należy podkreślić, że podjęte działania nadal są kontynuowane w ramach wolontariatu. Można, więc śmiało powiedzieć „Warto było działać, bo aktywność procentuje!”

Bożena Piwowarska

Galeria: 

więź
więź
więź
więź
więź
więź