Jeszcze do 10 czerwca 2020 r. trwają zapisy do Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach.
Rekrutacja prowadzona jest do klasy pierwszej: cyklu sześcioletniego dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat i cyklu czteroletniego dla dzieci od 8 do 16 lat, na takie instrumenty jak: fortepian, gitara, skrzypce, wiolonczela, altówka, kontrabas, akordeon, saksofon, klarnet, obój, flet, trąbka, puzon, perkusja.
Zapisy przyjmuje sekretariat Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach, budynek RCOS, ul. Szkolna 43, tel. 12-274-20-78 do 10 czerwca 2019 r. Druki do pobrania w sekretariacie szkoły, lub na stronie http://szkolamuzyczna.dobczyce.pl/rekrutacja
By zostać uczniem szkoły muzycznej nie wystarczy tylko złożyć podanie o przyjęcie. Konieczne jest również przystąpienie do egzaminu wstępnego. Uczeń nie musi jednak przejść specjalistycznego przygotowania. Komisja koncentruje się na sprawdzeniu muzycznych predyspozycji dziecka: przede wszystkim jego słuchu muzycznego i poczucia rytmu. Może poprosić je m.in. o zaśpiewanie wcześniej przygotowanej piosenki, powtórzenie krótkiej melodii, rozpoznanie, który dźwięk jest wyższy lub wyklaskanie podanego rytmu. Oceni też psychofizyczne warunki do gry na wybranym instrumencie.
SPRAWDŹ SIĘ:
Oto przykładowe pytania na egzaminie wstępnym:
https://drive.google.com/…/16Y4UpFkHzk708blS2br-4NyFWF…/view
DLACZEGO WARTO ZAPISAĆ SIĘ DO SZKOŁY MUZYCZNEJ?
Wykształcenie muzyczne to wartość dodana, która może procentować przez całe życie. Nawet jeśli dziecko nie zostanie muzykiem i obierze całkowicie inną ścieżkę kariery, wiedza muzyczna i wrażliwość artystyczna mogą mu się przydać w wielu innych zawodach. Poza tym dziecko ćwiczy w sobie umiejętności, takie jak wytrwałość i odporność na stres. Dodatkowo zajęcia muzyczne zwiększają możliwość mózgu w zakresie np. abstrakcyjnego myślenia, logiki, pamięci.
Warto spróbować:
- gdy dziecko jest pozytywnie nastawione do tego pomysłu i wykazuje predyspozycje muzyczne,
- gdy granie ma być dla dziecka przede wszystkim dobrą zabawą, przyjemnością,
- gdy pragniemy, aby nasze dziecko wyrosło na wrażliwego człowieka o szerokich horyzontach,
- gdy latorośl czerpie radość z popisywania się i występów.
Lepiej odpuścić:
- gdy chcemy w ten sposób zrealizować własne ambicje,
- gdy zależy nam, aby nasze dziecko zostało wirtuozem,
- gdy dziecko nie chce grać i nie sprawia mu to frajdy,
- gdy dziecko panicznie boi się występów i bardzo źle reaguje na bycie ocenianym.