Sprawozdanie Burmistrza Pawła Machnickiego z działalności międzysesyjnej

Sprawozdanie Burmistrza Pawła Machnickiego z działalności międzysesyjnej

Podczas Sesji Rady Miejskiej 31 stycznia 2018 roku Burmistrz Paweł Machnicki przedstawił sprawozdanie z działalności międzysesyjnej:

30 – 31 grudnia 2017

Z końcem zeszłego roku Dobczyce odwiedziła Radiowa Jedynka, gdzie na antenie podczas programu „Jedyne takie miejsce” głos zabrali mieszkańcy gminy, przedstawiciele stowarzyszeń i różnych środowisk. Burmistrz podziękował za aktywność i chęć opowiedzenia, a także zaprezentowania niepowtarzalności naszego miasta.

STYCZEŃ

Rozpoczęcie nowego roku to wiele pracy nad sprawami bieżącymi, w styczniu burmistrz podpisał ponad 70 koniecznych umów (m.in. media, ubezpieczenia, licencje, usługi).

2 stycznia

Rozpoczęto ostatni etap konsultacji dotyczący zagospodarowania terenu pod zaporą tzw. Charstka. Burmistrz wziął udział w naradach z zespołem architektów, architektów krajobrazu, których zadaniem było podsumowanie dotychczasowych prac konsultacyjnych i przygotowanie ostatnich warsztatów, na których dokonano syntezy i społecznego wyboru kierunków zagospodarowania tego terenu. Warsztaty te odbyły się 19 stycznia, a ich wynikiem będzie przygotowanie wytycznych do zmiany Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Tego samego dnia burmistrz odbył spotkanie w sprawie ulicy Kościelnej i jej zagospodarowania w związku z planowaną i zaprojektowaną inwestycją osoby, która jest właścicielem działki wzdłuż tej ulicy. Na spotkaniu omówione były m.in. kwestie związane z parkingami, które mogłyby służyć także mieszkańcom. Jest również przychylność właścicielki, aby jak najwięcej tego typu miejsca wygospodarować przy okazji tej inwestycji. Burmistrz zadeklarował pomoc w realizacji budowy miejsc parkingowych.

4 stycznia

Otrzymaliśmy informację od Powiatowego Lekarza Weterynarii o stwierdzeniu wścieklizny na naszym terenie na podstawie znalezienia martwego lisa, który po przeprowadzonych badań okazał się zarażony. Wiąże się to z licznymi obostrzeniami wynikającymi z Zarządzenia Wojewody dotyczącego ustalenia strefy ochronnej, w której to zakazane są pewne działania. Gmina wykonała kilkadziesiąt tablic ostrzegawczych, które zlokalizowane są na wlotach ulicy prowadzących do terenu zagrożonego (w promieniu 3km od miejsca znalezienia martwego lisa). W tym momencie trudno powiedzieć, kiedy alert zostanie odwołany.

5 stycznia

Burmistrz uczestniczył w 15-leciu miesięcznika Gminy i Miasta Dobczyce „Tapeta”. MGOKiS Dobczyce zakupił nowy program do składania i edytowania gazety, w związku z czym możemy cieszyć się nową jakością i formatem miesięcznika.

Burmistrz wziął również udział we wspólnym kolędowaniu z Orkiestrą Dętą OSP „Dobczyce”. W tym miejscu podkreślił także, iż styczeń obfitował we wspólne kolędowanie i przedstawienia jasełkowe, w których chętnie uczestniczył, a które są dowodem na kultywowanie pięknych tradycji w naszej gminie.

8 stycznia

Odbyło się spotkanie z grupą ekspertów w obecności m.in. prezesa Izby Gospodarczej Roberta Kaweckiego dotyczące zaproponowania akcji, której celem byłoby przygotowanie, opracowanie, wdrożenie i wypromowanie „marki Dobczyc”. Marka ta miałaby służyć uzyskaniu rozpoznawalności, podkreślać niepowtarzalność naszego miasta. Marka ta powinna wzbudzać konkretne emocje i opowiadać historię. Celem jej wykreowania jest ściągnięcie turystów i wzmocnienie sektora turystyki, w którą gmina przez najbliższe lata będzie mocno inwestować. Budowanie tej marki musi być równoległe z realizacją tych projektów.

Prowadzone były również prace nad przygotowaniem wniosku o dotację z  Rezerwy Ogólnej Budżetu Państwa, z którym burmistrz wystąpił do Wojewody. Prowadzone były również konsultacje z urzędem Wojewody i Kuratorium. Wniosek dotyczy dotacji dla budowy szkoły w Dziekanowicach. W tej sprawie burmistrz i zastępca burmistrza odbyli rozmowy z wojewodami, który wyrazili swoją przychylność. Burmistrz wyraził przekonanie, że od wojewody wyjdzie pozytywny wniosek do kancelarii premiera.

9 stycznia

Burmistrz uczestniczył  w corocznym spotkaniu z przedstawicielami Tauronu, na którym negocjowane były warunki na jakich firma dokonuje konserwacji gminnego oświetlenia. Ustalono, że w ramach dobrej współpracy firma Tauron wymieni znaczny fragment oświetlenia ulicznego na jednej z ulic.

Tego dnia odbyło się również spotkanie z wójtami Myślenic, Sieprawia i Gdowa w sprawie wojewódzkiego programu „Velo Raba”. Było to spotkanie przygotowawcze do spotkania z marszałkiem Leszkiem Zegzdą i Panią dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich. Na spotkaniu zapadły ustalenia m.in. o przeniesieniu projektu „Velo Raba” z listy rezerwowej na listę, która będzie miała dofinansowanie. Pierwszym etapem dofinansowania będzie dofinansowanie na zrobienie koniecznej dokumentacji. Województwo nie ma do tej pory stworzonej dokumentacji swoich odcinków „Velo Raby”, gminy mają  opracowane swoje, natomiast trzeba te odcinki połączyć.

13 stycznia

Rozpoczął się cykl zebrań sprawozdawczych jednostek OSP z gminy Dobczyce, w których uczestniczy burmistrz. Do dnia sesji  odbyło się siedem takich zebrań, wnioski zostaną przedstawione po zakończeniu cyklu na kolejnej sesji. Burmistrz przypomniał, że w ostatnich latach nakłady na wsparcie jednostek OSP były bardzo duże, wybudowana została strażnica w Dobczycach, zakupione zostały samochody oraz wsparte inne działania.

15 stycznia

Burmistrz wspólnie z prezesem PTTK Markiem Gabzdylem spotkali się w Urzędzie Marszałkowskim z dyrektorem Krzysztofem Markielem. Rozmawiano o możliwościach zdobycia środków dotacyjnych dla prac na zamku, który jest jednym z głównych walorów turystycznych naszej gminy. Prace na zamku są systematycznie prowadzone, gmina jako właściciel obiektu i terenu zleciła opracowanie prac dokumentacyjnych, które uzgodnione są w Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Część prac została już wykonana. Na ten rok podstawowym zadaniem będzie wykonanie zgodnie z dokumentacją zasilania w wodę i doprowadzenie kanalizacji do sanitariatów, które powstały na zamku. Jest to konieczne aby móc stworzyć silną atrakcję turystyczną. Cały czas są również prowadzone prace w obrębie skansenu.

Odbyła się również narada z zespołem Referatu Inwestycji w sprawie ustalenia harmonogramu przetargów na obecny rok w projektach, w których umowy zostały już podpisane. Gmina będzie chciała jak najszybciej ogłaszać przetargi, tam gdzie będzie to możliwe.

Burmistrz poinformował, że podpisał umowę z Zarządem Województwa Małopolskiego na finansowanie realizacji pierwszego etapu Zagospodarowania Otoczenia Zbiornika Dobczyckiego. Podpisanie kolejnych umów nie jest na razie możliwe w związku z problem jaki pojawił się po stronie RZGW, a konkretniej po zreformowaniu tej instytucji i powstaniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Gmina miała promesy na podpisanie umów dzierżawy na działki, które będzie wykorzystywać do realizacji projektów: np. kładka na zaporę. W promesach zapisane były iż gmina musi podpisać umowy dzierżawy przed przystąpieniem do inwestycji, tymczasem gmina wystąpiła w grudniu o podpisanie tych umów i do dnia dzisiejszego są one niepodpisane. W instytucji Wody Polskie są formalne przeszkody aby umowy te podpisać, nasza gmina wspólnie z innymi gminami, które napotkały ten sam problem będzie starała się mu zapobiec.

17 stycznia

Burmistrz wziął udział w uroczystym podsumowaniu inwestycji realizowanych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych na terenie Małopolski przez Krakowski Park Technologiczny. Jedną z największych inwestycji prowadzonych w Małopolsce była inwestycja firmy Wawel realizowana w Dobczycach, a firma uznana została za Inwestora Roku. Nasza gmina otrzymała wyróżnienie jako „Gmina przyjazna inwestorom”, o czym świadczyć może m.in. zgoda gminy na rozszerzenie Specjalnej Stefy Ekonomicznej.

18 stycznia

Odbyła się narada w sprawie dalszych działań w projekcie Skansenova, poruszana była m.in. kwestia przetargów na prace konserwatorskie obiektów ruchomych, czyli eksponatów, które znajdą się na wystawie, opracowanie nowej ekspozycji, czy prace ziemne wokół budynków i prace elektryczne.

19 stycznia

Rozpatrywana była wspólnie z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowej kwestia wygaszenia wieczystego użytkowania drogi, która łączy ulicę Witosa z ulicą Szkolną. Burmistrz zgodził się aby przejąć tę drogę, w wyniku czego stanie się ona drogą umożliwiającą wspólnotom mieszkaniowym dostęp do drogi publicznej, którego w tej chwili nie  mają. Przejęcie nie zostało jeszcze sfinalizowane aktem notarialnym.

23 stycznia

Burmistrz wziął udział w spotkaniu z wojewodą Ćwikiem zorganizowanym dla prezydentów miast, burmistrzów i wójtów z Małopolski. Omawiana była na nim m.in. sprawa dalszych działań dekomunizacyjnych, a konkretniej – wyeliminowanie nazw, tablic, pomników, imion instytucji itp. które w jakikolwiek sposób promowałyby ustrój komunistyczny. Gminy mają ustawą wyznaczony czas na zlikwidowanie takich elementów. W naszej gminie nie ma już takiej sytuacji. Na spotkaniu omawiane były również sprawy regulacji własnościowych i aktualizacji ewidencji gruntów, z którymi gminy borykają się na co dzień, a w których to kwestiach rząd wciąż nie wypracował rozwiązań.

26 stycznia i 28 stycznia

Burmistrz odbył spotkanie z dyrektorem Wawrowskim, a następnie z panem Sobiesławem Zasadą, którzy reprezentują właścicieli i zarząd m.in. Alpha Technology. Zarząd firmy rozważa obecnie, w którym miejscu będzie rozbudowywać swoje zakłady. Wśród alternatyw są właśnie Dobczyce i Niepołomice. Wybór lokalizacji oparty będzie na badaniach rynku pracy i ilości potencjalnych pracowników.

28 stycznia

Burmistrz spotkał się z Kołem Związku Emerytów i Rencistów RP oraz wziął udział w koncercie: noworocznym w Kornatce, a Pani wiceburmistrz w koncercie „Gwiazdo świeć, kolędo leć” w Dobczycach.

29 stycznia

Burmistrz wziął udział we wspomnianym już spotkaniu z wicewojewodą Gawronem, na którym zaprezentowana została kwestia szkoły w Dziekanowicach.

Burmistrz poinformował również, że złożone zostało rozliczenie dotacji na 1 544 000 z MSWiA.

30 stycznia

Odbyło się spotkanie z projektantem w sprawie budowy ul. Ogrodowej . Zlecona została również wycena prac projektowych parkingu i drogi pomiędzy ul. Piłsudskiego, a Rynkiem w celu wybrania projektanta.  Poinformował, że trwają również prace przy budowie chodnika przy ul. Myślenickiej.

Na koniec Burmistrz podsumowując rok 2017, zaprezentował Radzie informacje o projektach i wnioskach, jakie zostały pozytywnie ocenione i otrzymały dofinansowanie. Informacja ta jest dostępna także w Tapecie.