Prowadzenie działań związanych z profilaktyką uzależnień należy do zadań własnych gminy. Realizacja tych zadań prowadzona jest w postaci gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz gminnego programu przeciwdziałania narkomanii, uchwalanych corocznie przez radę gminy.
Zgodnie z przepisami środki na realizację zadań ujętych w programie pochodzą z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu.
W dniu 24.02.2016 r. Rada Miejska w Dobczycach przyjęła taki program na 2016 rok dla Gminy i Miasta Dobczyce. Poprzedzony on był długą dyskusją i rozważaniami w jaki sposób najlepiej realizować zadania profilaktyczne i jak najefektywniej przeznaczyć środki na ten cel.
Program powstał w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę problemów społecznych w naszej gminie i określa lokalną strategię w zakresie minimalizacji szkód społecznych wynikających z używania alkoholu oraz narkotyków. Uwzględnia lokalne możliwości realizacji pod względem prawnym, administracyjnym i ekonomicznym. Zakłada zwiększenie profilaktyki, polegającej na niedopuszczeniu do powstawania problemów uzależnień m. in. poprzez podwyższanie poziomu wiedzy o środkach psychoaktywnych, kształtowaniu postaw preferujących trzeźwość oraz przez działania sportowe i rekreacyjne. Zakłada również konieczność realizacji zadań przy współudziale jak największej liczby osób, organizacji, instytucji zajmujących się edukacją, kulturą, pomocą społeczną, sportem, rekreacją i kreujących inne działania, szczególnie w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą. Najważniejsze zadania to udzielanie osobom i rodzinom w których występują problemy uzależnień pomocy psychospołecznej, dostępu do terapii, udziału w grupach samopomocowych np. AA, prowadzenie programów profilaktycznych w szkołach, działalności informacyjnej i edukacyjnej dla mieszkańców a także wspieranie działań będących alternatywą wobec zagrożeń uzależnień, szczególnie poprzez działania sportowe i w różnych kołach zainteresowań. W programie zagwarantowana jest kwota na dotacje o które mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Mieszkańcy również mogą zgłaszać pomysły na realizację działań profilaktycznych, które mogłyby się przysłużyć ograniczeniu problemów uzależnień w naszym środowisku lokalnym.
Radni zdecydowali również, że nie będzie zwiększany limit punktów ze sprzedażą alkoholu oprócz piwa. W naszej gminie od kilku lat wynosi on 29 punktów dla sklepów i 20 punktów dla lokali gastronomicznych.