Od ponad pół wieku kultywują lokalną tradycję i zwyczaje, będąc jedną z najdłużej działających kapel podwórkowych w Polsce. Powstały niegdyś z pasji i społecznego zapotrzebowania na pełną humoru rozrywkową twórczość - zespół Werdebusy Dobczyckie hucznie obchodził jubileusz 50-lecia. W tym szczególnym dniu z członkami zespołu świętowali licznie przybyli przyjaciele, rodziny, osoby przez lata związane z zespołem, ale także lokalna społeczność i samorządowcy.
Kapeli, za 50-letnią działalność artystyczną oraz kultywowanie lokalnych tradycji i zwyczajów, przyznany został Brązowy Medal Polonia Minor - jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez władze samorządowe Województwa Małopolskiego. Na ręce kierownika Kapeli - Krzysztofa Żuławińskiego, wyróżnienie to wręczyła dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Monika Gubała.
Słowa uznania i liczne gratulacje spłynęły z wielu stron: samorządów, instytucji kultury, zaprzyjaźnionych jednostek i organizacji. Szczególne podziękowania za kultywowanie tych cennych i zanikających tradycji złożył na ręce Kapeli burmistrz Tomasz Suś wraz z zastępcą Edytą Podmokły oraz przewodniczącą Rady Miejskiej w Dobczycach Małgorzatą Jakubowską. Wyrazem uznania za wieloletnią działalność artystyczną na polu dobczyckiej kultury była także przyznana Kapeli w tym roku Nagroda Burmistrza w dziedzinie kultury.
Wydarzeniu towarzyszyła promocja książki autorstwa Andrzeja Domagalskiego „Zagrajcież nam, może cofnie się czas”. I tam przeczytać możemy m.in. o początkach kapeli, którą założyli Józef Płonka i Stanisław Żuławiński:
„Zrodziła się w owych dniach (rok 1974 – przyp. red.) kapela, właśnie dzięki pasji kilku zwariowanych na punkcie muzyki i śpiewania „młodzieńców”. Dzięki pasjonatom powstała w połowie lat 70. minionego wieku jedna z najstarszych kapel podwórkowych w Polsce, reprezentująca rodzimy folklor miejski. Co istotne – porą zimową muzykanci ci nie zasypiali przysłowiowych gruszek w popiele i nie zapadali w niedźwiedzi sen. Ukształtowani w rodzinnych domach, gdzie kultywowano tradycje religijne, zimą przeistaczali się w grupę kolędniczą. Ku wielkiej radości nawiedzali domostwa w Dobczycach i okolicznych wioskach.
Werdebusy Dobczyckie powstają jak przeczytać można w kronice dobczyckiego ośrodka kultury 6 lutego 1974 roku i w pierwszej chwili jest to 10 – osobowy zespół, przygotowujący melodie i piosenki lat międzywojennych, którego kierownikiem zostaje Jan Włodarczyk i którego w 1975 roku zastępuje w tej roli skrzypek Tadeusz Węcław, a później w tę rolę wciela się na wiele lat Stanisław Żuławiński. (…)
Debiut nowo powstałego zespołu muzycznego miał miejsce 8 marca 1974 roku w nieistniejącym już kinie Raba, którego szefem był wówczas Kazimierz Kowalski, zasłużony dla regionu społecznik, zresztą związanym z kapelą. Występ był uświetnieniem Dnia Kobiet i został owacyjnie przyjęty przez licznie przybyłą publiczność, muzykanci zostali nagrodzeni zgodnie z zapisami w Kronice gromkimi brawami.” - fragment książki „Zagrajcież nam, może cofnie się czas”.
Przez niemal pół wieku z Kapelą związało swe losy wiele osób, jedni pozostali w jej szeregach na dłużej, inni krócej. Jubileusz stał się doskonałą okazją do podziękowania osobom, które zaangażowane były w rozwój Kapeli, na różnych etapach jej działalności. W szczególny sposób – dedykując im utwór „Zagrajcież nam, może cofnie się czas” - upamiętniono tych, których dziś nie ma już wśród nas.
Dalsza działalność Kapeli możliwa jest dzięki jej międzypokoleniowemu charakterowi. Młode pokolenie z powodzeniem kultywuje tradycje „werdeby” czy kolędowania, ucząc się od starszych członków zespołu. Ster po śp. Stanisławie Żuławińskim przejął jego syn – Krzysztof, który pełni obecni rolę kierownika Kapeli.
Dobrym duchem Kapeli, nieprzerwanie od lat, jest Elżbieta Żuławińska. To efektem jej pracy są charakterystyczne stroje Werdebusów czy elementy ubioru grupy kolędniczej – Szopka z lalkami. To również ona stoi za skrupulatnym udokumentowaniem każdego występu i sukcesu Kapeli, co znajduje swoje odzwierciedlenie w obszernych kronikach. Jak bogate są to zbiory, mogliśmy przekonać się odwiedzając dedykowaną Kapeli wystawę na foyer Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach.
Podczas takiego wydarzenia nie mogło też zabraknąć programu artystycznego w wykonaniu Werdebusów Dobczyckich, którzy wypełnili aulę widowiskową dźwiękami pogodnych utworów i przyśpiewek, których w ich repertuarze nie brakuje.
Wydarzenie zorganizowane wspólnie przez Kapelę Werdebusy Dobczyckie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, pod którego skrzydłami Kapela działa i nieprzerwanie się rozwija, wsparte zostało przez liczne instytucje oraz sponsorów. Na ich ręce, a także tych, którzy wspierają na co dzień działalność zespołu, organizatorzy złożyli serdeczne podziękowania.