Tak nazwaliśmy w bieżącym roku zadanie realizowane w Polskim Towarzystwie Turystyczno –Krajoznawczym w Dobczycach wspierane przez Gminę Dobczyce. Jest to kolejny etap edukacji regionalnej prowadzonej corocznie, od wielu już lat - w Oddziale PTTK.
Bogactwem regionu, w którym mieszkamy są kultura i tradycje ukształtowane przez stulecia. Dostęp i wykorzystanie potencjału kulturowego odgrywa niezwykle istotną rolę w budowaniu poczucia tożsamości i więzi lokalnych.
Czując się odpowiedzialnym za kultywowanie dziedzictwa regionu mamy poczucie konieczności prowadzenia edukacji regionalnej, a także zachęcanie społeczności do angażowania się w sprawy własnej lokalności i własnego dziedzictwa kulturowego, w tym do korzystania z zasobów kulturowych i przyrodniczych.
Realizując zadanie zorganizowaliśmy w kwietniu, na rozpoczęcie sezonu turystycznego wyjazd edukacyjny dla lokalnej społeczności promujący dziedzictwo kulturowe dwóch sąsiadujących powiatów: myślenickiego i suskiego. W maju z okazji rozpoczęcia sezonu muzealnego zaprosiliśmy do muzeum profesjonalnych i nieprofesjonalnych twórców ludowych prezentujących swoją działalność oraz prowadzących warsztaty rzemiosł dawnych, gospodynie przygotowały degustację regionalnych potraw, a zespół regionalny przypomniał ludowe piosenki.
Kierując się przesłaniem, że kultura ludowa to nasze bogactwo i z niej powinni czerpać wiedzę młodzi ludzie szukający zaspokojenia potrzeby tożsamości i przynależności przygotowaliśmy dla nich specjalna ofertę.
W maju i czerwcu ponad 200 dzieci szkół podstawowych Gminy Dobczyce wzięło udział w wyjazdach edukacyjnych po terenie Dobczyc i najbliższych okolic poznając środowisko, tradycje, legendy i zabytki.
Na początku października czeka nas jeszcze jesienny złaz integracyjny na Śnieżnicy, na który jak co roku zabieramy młodzież szkolną i dorosłych – bardzo często całe rodziny. Informacje o wyjazdach można znaleźć na naszej stronie : www.pttk.dobczyce.pl
Oprac. Maria Topa