75 lat po tragicznych wydarzeniach jakie miały miejsce w Wiśniowej i Lipniku pamięć o ofiarach tych krwawych dni pozostaje wciąż żywa. Szczególnym miejscem, w którym tradycyjnie zainaugurowane zostały obchody pacyfikacji tych miejscowości jest cmentarz w Wiśniowej, gdzie po uroczystej mszy św., przy grobach pomordowanych, oddano im hołd.
Władze samorządowe, przedstawiciele wojska, policji, kombatanci wojenni, organizacje pozarządowe, szkoły i przedszkola reprezentowane przez poczty sztandarowe, a przede wszystkim mieszkańcy, w ciszy i skupieniu wysłuchali przejmującego Apelu Poległych, zarówno w Wiśniowej, jak i w Dobczycach.
Dobczycki Rynek po raz kolejny wypełniły dumnie powiewające biało-czerwone flagi, w uszach zadudniły bębny Orkiestry Wojskowej, a obecni wspomnieli bohaterów walk o wolność Ojczyzny. Jak podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś – „Żyjemy dziś w wolnym kraju, bądźmy za to wdzięczni tym, którzy kiedyś stanęli do walki”. Zwrócił się również do młodych, by korzystali z obecności tych, którzy historię tę jeszcze znają i pamiętają, aby czerpać wiedzę i naukę z tych przeżyć.
Szczególnym nauczycielem jest Pan Ludwik Dziewoński - Zasłużony dla Ziemi Dobczyckiej, który wspólnie z Panem Kazimierzem Bubulą w 1982 roku zainicjował Sztafetę Szlakiem Walk Partyzantów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. W tym roku Sztafeta wystartowała po raz 36. a jej uczestnicy pokonali trasę z Wiśniowej do Dobczyc.
W biegu wystartowało 20 drużyn oraz 5 indywidualnych biegaczy, którzy pokonali całą długość trasy. Łącznie na trasie zmierzyło się 350 zawodników. Najlepszy czas osiągnął Adam Czerwiński, drużynowo w klasach młodszych i starszych zwyciężyli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 2. Nagrodę Pułkownika Krzysztofa Miękiny oraz Puchar ufundowany przez MGOKiS Dobczyce dla najmłodszej drużyny otrzymali biegacze ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dobczycach – drużyna Acrogym (I-III klasa). W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Zespół Szkół w Dobczycach, natomiast w kategorii innych organizacji zwycięską drużyną okazała się jednostka OSP Poznachowice Dolne, grupa starsza.
Coroczna sztafeta stała się wyrazem pamięci o tragicznych wydarzeń w wioskach u podnóży Kamiennika, Łysiny, Grodziska i Ciecienia, ale też żywą lekcją historii. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.