Po podjętych działaniach mających na celu doprowadzenie do prawidłowej pracy części biologicznej oczyszczalni uzyskano zdecydowaną poprawę pracy pierwszego ciągu technologicznego oczyszczalni, który zaszczepiano dowożonym osadem czynnym. Ścieki z drugiego ciągu technologicznego nie są odprowadzane do rzeki. Zatruty osad jest sukcesywnie stabilizowany i odwadniany, a odciek powraca do układu oczyszczania. Po usunięciu zatrutego osadu rozpocznie się proces odbudowywania osadu czynnego, czyli mikroorganizmów niezbędnych do procesu oczyszczania poprzez zaszczepienie komory osadem czynnym z ciągu biologicznego nr 1 oraz osadem dowożonym z oczyszczalni w Myślenicach.
Wyniki pobranych 6 czerwca 2017 próbek oczyszczonych ścieków odprowadzanych do rzeki Raby z pierwszego ciągu technologicznego w porównaniu do analiz z dnia awarii są zdecydowanie lepsze i zbliżają się do parametrów odpowiadających warunkom określonym w pozwoleniu wodno-prawnym.
➡ Zawiesina ogólna 37 mg/l (wynik z 23.05 – 160 mg/l),
➡ ChZT 143 mgO2/l (wynik z 23.05 – 922 mgO2/l),
➡ Azot ogólny 35,2 mgN/l (wynik z 23.05 76,2 mgN/l).
Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Krakowie skontrolował 7 czerwca 2017 r. oczyszczalnię ścieków w Dobczycach i stwierdził, że wszystkie urządzenia oczyszczalni są eksploatowane zgodnie z założeniami technicznymi i technologicznymi. Sprawdzono również miejsca wylotu ścieków do rzeki i według oceny wizualnej stwierdzono, że ścieki były oczyszczane w sposób prawidłowy i nie zawierały osadów ani części pływających.
W dalszym ciągu Urząd Gminy i Miasta Dobczyce prowadzi wzmożony monitoring i kontrole jakości ścieków odprowadzanych do kanalizacji miejskiej przez zakłady oraz dostawców ścieków wozami asenizacyjnymi. Współpracujemy również z ekspertem ds. technologii oczyszczania ścieków z MPWiK w Krakowie. W okresie przywracania oczyszczalni do prawidłowej pracy ograniczone zostało przyjmowanie ścieków dowożonych wozami asenizacyjnymi.
data publikacji - 2017-06-08