Informacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myślenicach w sprawie obsługi zeznań rocznych za 2016 r. w Urzędzie Skarbowym w Myślenicach

baner - jeden klik i szybki pitW związku z akcją rocznego rozliczenia podatku od dochodów osobistych za 2016 r. uprzejmie Państwa informujemy o systemie organizacji przyjęć zeznań podatkowych:
Zachęcamy do wysyłania zeznań drogą elektroniczną. To proste, szybkie i bezpieczne www.e-deklaracje.gov.pl

Podatnicy, którzy w wyniku rozliczenia rocznego będą zobowiązani do dopłaty podatku  nie powinni czekać ze złożeniem zeznania do ostatniej chwili, gdyż zeznanie można złożyć wcześniej, a dopłaty dokonać do dnia  02.05.2017 r.

Ostateczny termin składania zeznań podatkowych za 2016 rok: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 upływa z dniem: 02.05.2017 r.

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego dotyczy wszystkich podatników, którzy osiągnęli w 2016 r. roku dochody oraz nie zostali rozliczeni przez płatnika (np. zakład pracy, ZUS, KRUS). Podatnik ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe nawet wówczas, gdy uzyskany w roku podatkowym dochód, podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej, odpowiada kwocie niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (tj. 3091,00 zł) i podatek do zapłaty wyniesie 0,00 zł lub jeżeli poniesie stratę z danego źródła przychodów.

Składając zeznanie podatkowe za 2016 rok należy pamiętać o prawidłowym wskazaniu identyfikatora podatkowego, którym jest NIP albo numer PESEL.

Numer PESEL wpisują do zeznania osoby objęte rejestrem PESEL, które w roku podatkowym :

  • nie prowadziły działalności gospodarczej,
  • nie były zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług,
  • nie były płatnikami ( składek na ubezpieczenie społeczne/ubezpieczenie zdrowotne lub podatku, np. z tytułu zatrudnienia pracownika).

 

Osoby, które nie spełniają chociaż jednego z powyższych warunków wpisują NIP.

Ponadto w zeznaniu podajemy aktualny adres zamieszkania. W przypadku osób fizycznych  nie prowadzących działalności gospodarczej informacja ta jest podstawą aktualizacji danych adresowych. Aktualizacji adresu zamieszkania w tym przypadku można dokonać również na formularzu ZAP-3.

Druki zeznań rocznych można  pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów pod adresem www.finanse.mf.gov.pl,.

Najlepiej jednak rozliczyć się drogą elektroniczną za pomocą aplikacji e-Deklaracje Desktop lub formularzy interaktywnych znajdujących się na stronie www.e-deklaracje.gov.pl.

Można również skorzystać z deklaracji wstępnie wypełnionej (PFR).

Wszystkie niezbędne informacje na temat rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych można znaleźć na stronie  www.portalpodatkowy.mf.gov.pl

 OBSŁUGA ZEZNAŃ W URZĘDZIE SKARBOWYM W MYŚLENICACH

Zeznania podatkowe: PIT-36, PIT-36L,PIT-37,PIT-38 i PIT-39 oraz korekty przedmiotowych zeznań można złożyć:

  • drogą elektroniczną z podpisem kwalifikowanym lub bez podpisu kwalifikowanego,
  • za pośrednictwem poczty (koszt przesyłki zeznania ponosi podatnik)

Zeznania można przesłać odpłatnie listem poleconym na adres:

Naczelnik Urzędu Skarbowego

ul. H. Cegielskiego 2 32-400 Myślenice

Na  kopercie należy umieścić również imię i nazwisko oraz dokładny adres nadawcy.

–    w siedzibie urzędu na Sali Obsługi Bezpośredniej ,

ZACHĘCA SIĘ DO PRZESYŁANIA FORMULARZY ZEZNAŃ PODATKOWYCH DROGĄ ELEKTRONICZNĄ, umożliwi to wcześniejszy zwrot nadpłaty podatku. Interaktywny formularz za pomocą, którego będzie można wypełnić i wysłać zeznanie roczne należy pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl.- na stronie tej umieszczona została również instrukcja.

Wpłaty podatku wynikającego z zeznania za 2016 rok można dokonać:

•     przelewem bankowym

Adres i numer konta Urzędu Skarbowego w Myślenicach:

Urząd Skarbowy

ul. H. Cegielskiego 2

32-400 Myślenice

nr konta:44 1010 1270 0004 7522 2300 0000 NBP Oddział Okręgowy w Krakowie

  • przekazem pocztowym- wpisując podany wyżej nr konta, z tytułu blankietu należy podać tytuł wpłaty „Rozliczenie podatku dochodowego za 2016 rok np. PIT-36, PIT-37...”
  • w kasie Urzędu Skarbowego – w przypadku podatników nie prowadzących działalności gospodarczej. W tytule wpłaty oprócz danych podatnika należy wpisać: „Rozliczenie podatku dochodowego za 2016 rok np. PIT-36, PIT-37...”

Termin wpłaty podatku wynikającego z zeznania podatkowego  PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 upływa dnia 02 maja 2017 r.

 

Formy zwrotu nadpłaty podatku za 2016 r.:

Podatnik może wnioskować o dokonanie zwrotu wykazanej w zeznaniu nadpłaty w następującej formie:

              1) przelewem bankowym na rachunek zgłoszony do urzędu

UWAGA: Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest zgłoszenie osobistego rachunku bankowego wyłącznie na formularzu:

  • ZAP-3  – jeżeli jesteśmy objęci rejestrem PESEL
  • NIP-7     albo  CEIDG-1-  jeżeli  nie  jesteśmy  objęci  rejestrem  PESEL  lub  naszym identyfikatorem podatkowym jest NIP.

Jeżeli numer rachunku bankowego wskazany w latach wcześniejszych jest nadal aktualny nie ma potrzeby aktualizowania danych o numerze konta.

Zwrot na rachunek bankowy jest najszybszą formą otrzymania wykazanej nadpłaty podatku.

2)   przekazem pocztowym (w przypadku nadpłaty przekraczającej kwotę 23,20 zł.,

      nadpłata pomniejszona jest o koszty jej zwrotu)

3)  gotówką w kasie urzędu (konieczność osobistego stawienia się w wyznaczonym

       terminie do odbioru nadpłaty).

Nadpłata podatku wynikająca z zeznania rocznego wypełnionego rzetelnie, zgodnie z ustalonymi wymogami nie zawierającego błędów i oczywistych pomyłek podlega zwrotowi w terminie          do 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego. Podatnicy korzystający z ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania co najmniej trojga dzieci i uprawnieni  do korzystania z programu dla rodzin wielodzietnych mogą otrzymać zwrot nadpłaty wcześniej tj. w ciągu 30 dni od dnia złożenia zeznania pod warunkiem złożenia zeznania drogą elektroniczną.

Informacje dotyczące prawidłowego sporządzenia zeznań rocznych można uzyskać na miejscu w Urzędzie Skarbowym:

• w godzinach pracy urzędu tj.:  - poniedziałek 7:15 – 18:00
wtorek – piątek 7:15 – 15:15

• a także telefonicznie pod następującymi numerami telefonów:

  • 12 272 42 87,  12 272-42-86
  • 12 272 43 42 (działalność gospodarcza)

 Informacji udziela również Krajowa Informacja Podatkowa:  tel. 0 801 055 055   ( dla tel. stacjonarnych), tel. 22 330 03 30  ( dla sieci komórkowych).