Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava wraz z partnerem Gminą Dobczyce przygotowują projekt pt. „Średniowieczne twierdze we współczesnym świetle " w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027. Partnerzy projektu serdecznie zapraszają wszystkie zainteresowane osoby i instytucje do udziału w konsultacjach przygotowywanego projektu. Celem konsultacji jest uzyskanie opinii, sugestii mieszkańców oraz innych interesariuszy projektu, a także zaangażowanie społeczności w decyzje dotyczące różnych aspektów projektu. Poniżej zamieszczamy krótką prezentację planowanych założeń projektu oraz formularz zgłaszania uwag.
Uwagi i sugestie dotyczące koncepcji projektu można zgłaszać pisemnie w terminie od 25 listopada 2024 r. do 20 grudnia 2024 r. na formularzu zamieszczonym poniżej za pomocą:
- poczty tradycyjnej na adres: Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava, 027 41 Oravský Podzámok č.9
- poczty elektronicznej na adres e-mail: archeologia@oravskemuzeum.sk
- lub osobiście.
Jednocześnie informujemy, że na czas trwania partycypacji w siedzibie:
- Oravskégo múzeum Pavla Országha Hviezdoslava, 027 41 Oravský Podzámok č.9
- Gminy Dobczyce Rynek 26, 32-410 Dobczyce
uruchomiono punkty konsultacyjne, w których wszystkie zainteresowane osoby mogą zapoznać się z materiałami informacyjnymi, złożyć swoje uwagi/pytania/sugestie, a także przedyskutować z kompetentnymi osobami interesujące ich kwestie dotyczące projektu. Punkty czynne są w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00.
Osobami koordynującymi partycypację są:
- ze strony polskiej: Marek Gabzdyl, tel. +48 12 37-21-700, e-mail: ugim@dobczyce.pl
- ze strony słowackiej: Barbora Lofajová Danielová, tel. +421 43 581 61 28, e-mail: archeologia@oravskemuzeum.sk
Prezentacja projektu pt. Średniowieczne twierdze we współczesnym świetle
PRIORYTET, CEL SZCZEGÓŁOWY W PROGRAMIE INTERREG
Priorytet 3. Twórcze i atrakcyjne turystycznie Pogranicze, cel szczegółowy: wzmacnianie roli kultury i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym i innowacjach społecznych w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027.
TYTUŁ PROJEKTU
ŚREDNIOWIECZNE TWIERDZE WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIETLE
CEL GŁÓWNY PROJEKTU
Wzmocnienie rozwoju gospodarczego pogranicza polsko-słowackiego w oparciu o dostępne dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Rozwój wspólnych polsko-słowackich ofert turystycznych w zakresie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego
- Zwiększenie roli kultury na pograniczu polsko-słowackim w rozwoju turystki transgranicznej
PARTNERZY PROJEKTU
Partner wiodący: Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava
Partner projektu: Gmina Dobczyce
NAJWAŻNIEJSZE ZADANIA :
1.Realizacja działań inwestycyjnych dotyczących prac konserwatorskich i restauratorskich na Orawskim Zamku w tym m.in. :
- renowacja Drugiej Bramy Zamkowej, Muru Obronnego, Kamiennej Glorietty i rekonstrukcja Mostu Zwodzonego,
- zapewnienie osobom niepełnosprawnym zwiedzania zamku w technologii cyfrowej poprzez zakup okularów VR oraz umożliwienie dostępu do obiektu Drugiej Bramy Zamkowej poprzez zakup schodołazu,
- wymiana instalacji elektrycznej oraz uzupełnienie oświetlenia na lampy energooszczędne na zewnątrz Orawskiego Zamku.
2.Realizacja działań inwestycyjnych polegających na odbudowie fragmentów ruin zamku w Dobczycach w tym m.in.:
- podwyższenie poszczególnych fragmentów murów skrzydła wschodniego, północnego oraz południowego nad pomieszczeniami: Sali Władysława Kowalskiego, Sali Tarasowej, Kaplicy, Sali Kominkowej, Sali Hutniczej, Sali Historycznej, Sali Pamięci Narodowej. Roboty te są niezbędne w celu uzyskania dodatkowych powierzchni użytkowych w tym nowych dwóch sal ekspozycyjnych ze strefami foyer, przy równoczesnym przywróceniu obiektowi charakteru trwałej ruiny,
- wydzielenie węzła sanitarnego w strefie wejścia głównego i w strefie foyer przy nowo projektowanej sali zamku górnego,
- podwyższenie murów obecnego budynku bramnego – wieży nad bramą wejściową i stworzenie drugiej wieży zamku z tarasem widokowym,
- oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne zamku,
- doposażenie sal w gabloty, manekiny, multimedia oraz oświetlenie.
3. Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury i natury poprzez stworzenie m.in:
a) interaktywnych ekspozycji pn.”Od muru obronnego do Zamku” na temat badań archeologicznych, restauratorskich i architektoniczno-historycznych jakie przeprowadzono w ostatnich latach w Sali Wschodniej Pałacu Corvin na Zamku Orawskim.
b) interaktywnej ekspozycji numizmatycznej w odnowionych pomieszczeniach Baszty Wschodniej.
c) Wspólnej wystawy prezentującej rozwój zamków i ich renowację, która będzie udostępniona na Zamku Orawskim i na Zamku w Dobczycach.
d) Wspólnej publikacji dotyczącej rzadkich kolekcji monet z Orawy i Małopolski przez Partnerów Projektu,
e) Interaktywnej wystawy przyrodniczej w ramach której zostanie zaprezentowana fauna i flora na Orawie – odnowa ekspozycji w Pałacu Jana z Dubovca na Zamku Orawskim.
f) Wystaw pn. Poczet królów polskich oraz pn. Od kata do współczesnych wojen na Zamku w Dobczycach.
g) Aplikacji AR w trzech wersjach językowych przez Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava w celu m.in. zademonstrowania zwiedzającym działania mostu zwodzonego Drugiej Bramy Zamkowej.
h) Strony internetowej przez Gminę Dobczyce na której zostanie zaprezentowana słowacko-polska oferta turystyczna oraz wykorzystane zostaną multimedia zrealizowane w ramach niniejszego projektu.
4. Organizacja konferencji na terenie zamku Orawskiego na której zostaną zaprezentowane wyniki badań ekspertów z Polski i Słowacji zajmujących się tematyką zamków (historycy, numizmatycy, archeolodzy, konserwatorzy itp) oraz publikacja filmu z konferencji na kanale You Tube.
5. Organizacja imprezy pod nazwą „Turniej Jána z Duboveca” przez Zamek Orawski na której m.in. zaprezentowane zostaną tradycyjne rzemiosła, odbędzie się pokaz artystów promujących historię a dla dzieci udostępnione zostaną drewniane rekwizyty broni, koni oraz zabawki.
6. Promocja projektu poprzez stworzenie filmu przez Muzeum Orawskie przedstawiającego efekty działań.
DLA KOGO JEST PROJEKT?
Zadania projektu kierowane są do szerokiej grupy odbiorców z Polski i ze Słowacji. Są to turyści i mieszkańcy pogranicza polsko-słowackiego w tym regionu Orawy i Ziemi Małopolskiej. Osoby te stanowią grupę zainteresowaną udziałem w zadaniach projektu oraz korzystającą z jego rezultatów. W głównej mierze są to: turyści, mieszkańcy, rzemieślnicy, archeolodzy, znawcy numizmatyki.
OBSZAR REALIZACJI PROJEKTU
Orawa – Oravský Podzámok, Gmina Dobczyce
SZACUNKOWY BUDŻET
ok. 4,4 mln euro
PLANOWANY TERMIN REALIZACJI PROJEKTU
październik 2025 r. - wrzesień 2027 r.
TERMIN NA ZGŁASZANIE UWAG
od 25 listopada 2024 r. do 20 grudnia 2024 r.
KONTAKT W SPRAWIE PARTYCYPACJI
- ze strony polskiej: Marek Gabzdyl, tel. +48 12 37-21-700, e-mail: ugim@dobczyce.pl
- ze strony słowackiej: Barbora Lofajová Danielová, tel. +421 43 581 61 28, e-mail: archeologia@oravskemuzeum.sk