Szanowni Państwo,
Szanuje Wasz protest i rozumiem obawy o powodzenie Waszych biznesów. Dobro mieszkańców i przedsiębiorców jest dla mnie ważne i liczę się z Państwa zdaniem. Proszę o poszanowanie moich argumentów i odpowiedzialności.
Nie zamierzam zamykać Rynku dla samochodów, ani stosować fizycznych przeszkód w parkowaniu w miejscach niedozwolonych w postaci kołków. Jako zarządca drogi, jaką jest Rynek, jestem zobowiązany do przestrzegania i wprowadzania przepisów prawa o ruchu drogowym, w tym odpowiedniego oznakowania.
Wnioski o wprowadzenie porządku zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa oraz wyeliminowanie istniejących zagrożeń, powodowanych nieprawidłowym zachowaniem kierowców i pieszych wpływały od Policji, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz mieszkańców.
Rynek jest w całości drogą wojewódzką, także chodniki. Gmina zarządza tą drogą na podstawie porozumienia z województwem małopolskim, podpisanego w 2012 roku. Gmina chce przejąć na własność tą drogę, aby móc zmienić jej status na drogę gminną. Wówczas będzie możliwe np. rozważenie wprowadzenia ruchu jednokierunkowego.
Aby gmina mogła przejąć drogę i stać się jej właścicielem, konieczne jest uregulowanie stanu prawnego działek, w tym które są Skarbu Państwa. Proces regulacji od wielu lat prowadzi Zarząd Dróg Wojewódzkich. Za uregulowanie działki Skarbu Państwa odpowiedzialne jest Starostwo Powiatowe. Z pisma ZDW z dnia 12.12.2017 roku wynika, że: cyt. ”W dniach 14.08.2012 i 30.10.2012 wysłano do Starosty myślenickiego wnioski o złożenie wniosków do ksiąg wieczystych o ujawnienie poszczególnych parcel katastralnych wchodzących w skład w/w działek do księgi wieczystej Skarbu Państwa. W dniu 25.07. 2013 roku wysłano pismo ponaglające starostwo myślenickie. Do dnia dzisiejszego nie otrzymano ani jednego pisma odpowiadającego na wysłane przez KBGiTR – wykonawcę zleconych prac regulacyjnych.”
Projekt dostosowania organizacji ruchu w Rynku do obowiązujących przepisów został przygotowany przez inżyniera specjalistę ruchu drogowego, we współpracy z Komenda Wojewódzką Policji , Zarządem Dróg Wojewódzkich oraz uzgodniony z kompetentnymi urzędami.
W związku z protestem, w dniu 5.12. odbyło się spotkanie z Protestującymi, a w jego wyniku w dniu 14.12. narada z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji, Zarządu Dróg Wojewódzkich, inżynierem projektantem, przedstawicielem Starostwa Powiatowego, przedstawicielami Izby Gospodarczej oraz reprezentującym Protestujących Panem Markiem Urbańskim, który przedstawił propozycje zmian w projekcie oraz proponował poszerzenie opracowania o analizę ulic przylegających do Rynku. Celem proponowanych zmian było znalezienie jak największej ilości miejsc postojowych.
Zgłoszone propozycje dotyczyły:
- przesunięcia dwóch przejść dla pieszych (rejon domu handlowego GS, rejon skrzyżowania z drogą powiatową ul. K. Wielkiego)
- likwidacji jednego przejścia przy skrzyżowaniu z drogą powiatową, ul. Jagiellońską,
- utworzenia dodatkowych miejsc parkingowych na terenie stacji paliw przy ul. Targowej.
W wyniku tej narady, zleciłem projektantowi dokonanie analizy zgłoszonych propozycji zmian i rozszerzenie opracowania o ulice przylegające.
Zarówno na spotkaniu 5.12. jak i 14.12. poruszona została kwestia wprowadzenia opłat za parkowanie. Wprowadzenie opłat na terenie miasta leży w kompetencji Rady Miejskiej i nie podlega procedurze takiej, jak zmiana organizacji ruchu. W tym zakresie oczekuję przedstawienia uzgodnionej wewnętrznie przez Izbę Gospodarczą propozycji, w jakim obszarze oraz na jakich zasadach wprowadzić opłaty. Propozycje poddam ocenie Rady. Celem wprowadzenia opłat zgłaszanym przez protestujących jest wyeliminowanie lub ograniczenie parkowania całodziennego.
Jednocześnie informuję, że opłaty można będzie pobierać jedynie od samochodów parkujących na stanowiskach zgodnych z obowiązującymi przepisami.
Po przygotowaniu przez projektanta, uzgodnionego z Policją i ZDW nowego projektu uwzględniającego proponowane zmiany, przedstawione zostaną Państwu wyniki tej pracy.
Pragnę także poinformować, że gmina podejmuje działania w celu wygospodarowania dodatkowych miejsc parkingowych w najbliższej okolicy Rynku, to jest za starą biblioteką, za ośrodkiem zdrowia, a także planuje na 2018 rok modernizację i rozbudowę parkingu na ul. Podgórskiej.
Jednocześnie informuję, że możliwość postoju dla samochodów pracowników urzędu na działce za budynkiem Rynek 21 wynika jedynie z uprzejmości właścicieli działek sąsiednich.
W związku z powyżej opisanymi faktami wprowadzanie zmian w organizacji ruchu zostało odłożone.
Paweł Machnicki
Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce