Jedyna w swoim rodzaju wystawa radioodbiorników zagościła w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach. 60 wyeksponowanych odbiorników stanowi część kolekcji mieszkańca Dobczyc - dr inż. Ryszarda Dulskiego, szefa służby łączności GOPR w lata 80-tych, projektanta sieci łączności w Tatrach, miłośnika radiotechniki. W realizacji swojej pasji wspierają autora wystawy zarówno żona Ewa, jak i córka Anna, która jest także współautorką wydanej wspólnie z ojcem publikacji „Halo, halo. Niepodległa w eterze. Radio i radiofonia w Polsce 1918-1989”.
Wśród wystawionych radiowych perełek są takie, które liczą sobie prawie 100 lat, jak np. amerykański odbiornik z 1924 r., są i również takie, jak np. kultowa „Julia”, które wielu z nas pamięta. Wzrok przykuwa także niebagatelnych rozmiarów makieta Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej Babice – Boernerowo, stanowiąca jeden z ważniejszych eksponatów wystawy.
Wartość edukacyjną zbiorów podkreślił otwierający wystawę wicepremier Jarosław Gowin, który tego dnia wspólnie z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem wizytował Dobczyce - Dobczyce są wspaniale rozwijającym się miastem w tym bardzo uroczym zakątku Polski, jakim jest ziemia myślenicka. Znajdujemy się też w pięknym obiekcie, który łączy różne funkcje – i edukacyjne, i kulturalne; a teraz wzbogaca się o wspaniałą wystawę. Jest ona śladem pasji, pasji dwojga ludzi – ojca i córki i jestem przekonany, że będzie to tchnienie historii polskiej i światowej myśli radiotechnicznej. Młode pokolenie będzie mogło lepiej nawiązać kontakt z przeszłością i unaocznić sobie, jak ogromne jest tempo rozwoju technologicznego. – mówił wicepremier.
Jak wspomina autor wystawy, już w latach młodzieńczych obudziła się w nim ciekawość do radiotechniki, która z czasem przerodziła się we wciąż trwające zainteresowanie i kierunek rozwoju zawodowego. Dziś, będąc na emeryturze, Pan Ryszard chętnie dzieli się ogromną wiedzą i doświadczeniem, a o rozwoju radiotechniki może opowiadać godzinami. Okazją do przekazania tej wiedzy były m.in. międzypokoleniowe warsztaty realizowane wspólnie z dobczycką biblioteką pn. „Od radia do ipoda”.
Zainaugurowana w Dobczycach wystawa stanowi wyjątkową okazję, aby w ciekawy sposób przybliżyć młodemu pokoleniu zagadnienia związane z rozwojem techniki, na co szczególnie zwrócili uwagę Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dobczycach Andrzej Topa. Wystawa posiada szczegółowo opisane eksponaty, stąd możliwe jest jej indywidualne zwiedzanie, a jak mówi autor, we wrześniu uzupełniona zostanie o kolejne odbiorniki.
Zachęcamy więc do odwiedzenia Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach, zarówno indywidualnych zainteresowanych, jak i grupy z placówek oświatowych. Wystawę oglądać można bezpłatnie w godzinach otwarcia Centrum. Zachęcamy także do sięgnięcia po lekturę „Halo, halo. Niepodległa w eterze. Radio i radiofonia w Polsce 1918-1989”, która dostępna jest m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach.