Ikony w Dobczycach – Ispina ponownie zaprosiła na wyjątkowe warsztaty
Po raz trzeci w Dobczycach odbywały się warsztaty pisania ikon, które zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Ispina. Cieszą się one tak dużym zainteresowaniem, że już w jesieni ruszy czwarta edycja, do której panie z Ispiny zapraszały podczas wernisażu wystawy, jaki odbył się w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym. Spotkanie z ikoną w Dobczycach, które dla większości uczestników warsztatów jest szczególnym przeżyciem, zaczęło się tak naprawdę w listopadzie 2012 roku.
Wtedy, w Złotym Kłosie odbyła się wystawa patchworków rękodzielniczek: Barbary Szabo (Polki mieszkającej na Węgrzech) i Węgierki - Mariki Kiss Tόthnè. Paniom towarzyszył ksiądz Miklosz Zolcsak, który w Hajduszoboszlo prowadzi szkołę pisania ikon. W trakcie rozmów padła ze strony burmistrza Marcina Pawlaka propozycja, aby takie warsztaty zorganizować w Dobczycach – a Ispinie dwa razy powtarzać nie trzeba.
Pierwsze, które dofinansowała gmina Dobczyce, ruszyły już w kwietniu 2013 roku. Prowadził je właśnie ksiądz Miklosz. Tłumaczką była pani Basia. Uczestnicy tych warsztatów wspominają, że było to niesamowite przeżycie – nie tylko artystyczne, ale także duchowe. Ksiądz Zolcsak opowiadał, czym jest ikona, mówił o historii i tradycji wykonywania ikon, a nade wszystko podkreślał, że pisanie ikon było i jest czynnością świętą. W klasztorach Starej Rusi ikona malowana była przez uprzywilejowanych mnichów; była emanacją bóstwa, które prowadziło rękę twórcy. Zrodzona w modlitwie, wymagała przed przystąpieniem do pracy specjalnych postów, powstawała w postawie klęczącej autora.
Kolejne warsztaty, ze względu na duże zainteresowanie, Ispina zorganizowała w październiku 2014 roku. Tutaj również Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z budżetu gminy. Tym razem zajęcia poprowadziły panie: Anna Bugaj i Cecylia Frajtag. Uczestniczyli w nich mieszkańcy gminy Dobczyce, ale także przyjezdni, którzy o warsztatach pisania ikon dowiedzieli się od znajomych. I podobnie, jak podczas zajęć z księdzem Mikloszem, także w trakcie tych warsztatów poznawali historię i tradycję wykonywania ikon, pracowali w skupieniu, mieli swoje intencje, zajęcia poprzedzali modlitwą. Ikony zostały poświęcone, a po zakończeniu projektu w 2014 roku panie Anna i Cecylia postanowiły kontynuować warsztaty nieodpłatnie dla chętnych, których nie brakowało.
Efekty pracy uczestnicy zajęć zaprezentowali podczas wernisażu wystawy, który odbył się w marcu w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym. We foyer można oglądać 54 prace. W trakcie wernisażu prezes Ispiny, Elżbieta Kautsch oraz wiceprezes – Małgorzata Rapacz, która dzięki przyjaźni z Barbarą Szabo sprowadziła księdza Miklosza i warsztaty ikon do Dobczyc – podziękowały wszystkim, którzy związani są z warsztatami: prowadzącym, uczestnikom a także wspierającym Ispinę – gminie i ośrodkowi kultury. Za zorganizowanie warsztatów, które – jak zapowiada Ispina kontynuowane będą już jesienią – podziękowali członkom Stowarzyszenia oraz paniom: Annie Bugaj i Cecylii Frajtag; uczestnicy.
(k)