Dzień Wody i Powietrza odbił się echem po gminie

Dzień Wody i PowietrzaWażne tematy ochrony zasobów wodnych, czystego powietrza oraz szeroko rozumianej ekologii były tematem sobotniego, trzeciego już Dnia Wody i Powietrza, którego inicjatorem jest Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Paweł Machnicki. Podczas Pikniku Ekologicznego na uczestników czekało wiele atrakcji, niezwykłe wodne doświadczenia, ekologiczne gry i zabawy, malowanie twarzy, a nawet konkurencje sportowe.
Stoisko, na którym prowadzona była wymiana odpadów na sadzonki cieszyła się ogromną popularnością. Do rozdania było 370 sadzonek, grabów, sosen, brzóz, forsycji oraz kwiatów, które znikały w mgnieniu oka. Na zewnątrz obiektu Regionalnego Centrum można było zasięgnąć opinii ekspertów i wystawców ekologicznych pieców.

Wiele frajdy miały dzieci gromadzące pieczątki, po zebraniu których otrzymywały tytuł eksperta od czystej wody i zdrowego powietrza, także atrakcyjne nagrody.

Wiele ważnych informacji na temat dbania o przyrodę, segregowania śmieci przekazał samorząd uczniowski Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierunkiem nauczycieli p. Jadwigi Starzak, p. Luizy Zając i p. Katarzyny Ciętak przedstawiając spektakl „W harmonii z przyrodą”. Celem przedstawienia było zachęcenie rodziców, aby wspólnie z dziećmi dbali o przyrodę i otoczenie, aby pamiętali o segregowaniu śmieci, a to - żeby stało się przyjemnym i codziennym nawykiem.

Przedstawienie uczniów klasy 2a, której wychowawca jest p. Renaty Zając , „Żyj z przyrodą w zgodzie” było formą apelu mieszkańców łąki skierowanego do ludzi. Podobnie przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 3, pod opieką nauczycielek – Renaty Jarosz oraz Bogusławy Żuławińskiej przygotowały ekologiczne przedstawienie oraz radosne i pouczające eko-piosenki.

Doświadczenia związane z wodą prezentowali studenci Politechniki Krakowskiej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 w Dobczycach oraz Zespołu Szkół w Dobczycach. Można było zobaczyć jak działa fontanna Herona, czyli ,,perpetuum mobile’’ z czasów aleksandryjskich, przyjrzeć się doświadczeniu paradoks barki - wypór kontra ciężar, czy też dowiedzieć się co to ciecz nienewtonowska i napięcie powierzchniowe oraz poznać zagadki i sposoby ochrony wód słonych, mórz i oceanów.

Wykład wybitnego entomologa prof. dr hab. Kazimierza Wiecha również zgromadził wielu młodych słuchaczy, którzy z zainteresowaniem słuchali o małych, ale jakże fascynujących stworzeniach, jakimi są owady. Była to świetna okazja, by dowiedzieć się więcej o przedziwnym świecie owadów i ich sekretnym życiu, co myślą i czują, jak bronią się i atakują, dlaczego mogą latać i jak przystosowują się do zmieniającego się świata.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji udostępniło też bajkę o krakowskiej wodzie z kranu, która pobierana jest m.in. ze Zbiornika Dobczyckiego oraz film o Zakładzie Uzdatniania Wody.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przeprowadziło dla klas I-III warsztaty o Zasobach wodnych świata. Dodatkowo 130 osób skorzystało z wycieczki zwiedzania zapory i elektrowni wodnej, po których oprowadzali p. Rafał Słonka i p. Piotr Michalik.

Wszyscy, którzy zaangażowali się w Dzień Wody o Powietrza otrzymali pamiątkowe koszulki z motywem ekologicznym, a także zaproszenie na edukacyjną lekcję w Zakładzie Uzdatniania Wody w Dobczycach.

Podczas Pikniku prowadzona była zbiórka na leczenie 28-letniego Konrada Haberkiewicza, u którego zdiagnozowano raka rdzeniastego tarczycy w stadium rozsiewu. Zebrano kwotę 708,10 zł.

Organizatorem tegorocznego Pikniku był Urząd Gminy i Miasta Dobczyce, ale wydarzenie to nie wyglądałoby tak samo bez partnerów, którzy już kolejny rok wspierali jego organizację. Byli to: Wodociągi Krakowskie, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Politechnika Krakowska, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach oraz Szkoła Podstawowa nr 1 i 2 w Dobczycach, Zespół Szkół w Dobczycach oraz Przedszkole Samorządowe nr 3 w Dobczycach.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Miesięcznik Gminy i Miasta Dobczyce TAPETA, Sedno, Myślenice iTV oraz Dobczycki Portal Informacyjny.
Piknik Ekologiczny promował realizowany przez Gminę Dobczyce projekt pn.: „Obniżenie poziomu niskiej emisji na terenie gminy Dobczyce poprzez wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na biomasę i paliwa gazowe” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

Galeria: 

Burmistrz Paweł Machnicki wraz z prof. Nachlik z Politechniki Krakowskiej
Wystawcy pieców ekologicznych
Zespół Szkół w Dobczycach - doświadczenia o zasobach wód słonych
Studenci Poltechniki Krakowskiej prezentuja doświadczenia