"Muzyka na wodzie" widowisko baletowe w stylu barokowym w MGOKiS w Dobczycach

2024-10-08

"Muzyka na wodzie" to widowisko baletowe w stylu barokowym do muzyki ze suit Georga Friedricha Haendla Water Music oraz suity Georga Philippa Telemanna Wassermusik.

Będzie można je zobaczyć 8 października 2024, o godz. 18:30, w auli widowiskowej Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach.

Darmowe wejściówki można rezerwować w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach, tel. 533 990 660. Liczba miejsc ograniczona.

***

Skomponowane przez Haendla suity taneczne wchodzące w skład słynnego utworu Water Music służyły do przeżywania muzyki w otoczeniu natury i ogrodów. Inspirując się założeniami tego słynnego dzieła spektakl Baletu Dworskiego Cracovia Danza będzie ilustrował sceny taneczne nawiązujące do historii dziejących się w barokowych ogrodach i uzdrowiskach.

Zbiór muzycznych suit zatytułowany Water Music Georga Friedricha Haendla stał się inspiracją do stworzenia tanecznych obrazów umiejscowionych w naturze i z nią związanych w różnych odsłonach, pejzażach i czasie. W przedstawieniu tym nie zabraknie prezentacji alegorii wód mineralnych, które na wzór pokazów mody, w fantazyjnych kostiumach, pojawią się w prologu widowiska.

Obraz poświęcony tematowi uzdrowisk i pijalni wód mineralnych przeniesie widzów w świat barokowych spotkań w dworskich parkach i ogrodach. Zostaną zaprezentowane ówczesne formy taneczne z kompozycji suit Haendla takie jak: menuet, sarabanda, gigue, canarie, bourree czy angielski kontredans i hornpipe.

Następnie na podstawie suity Telemanna zostanie zaprezentowana choreografia, która ukaże świat morskich i wodnych postaci, tak często przedstawiany w ówczesnych, barokowych operach-baletach. Scena wypełni się postaciami nimf, najad, trytonów.

Oprócz alegorii i fantazji twórcy sięgną do abstrakcji, by tańcem przedstawić różnorodność i zmienność natury, która nas otacza. W oparciu o przeżycia i emocje związane z przebywaniem w różnych przestrzeniach (lasy, ogrody, parki) i w różnych porach roku, tancerze będą operować specjalną kompozycją ruchową w oparciu o technikę barokową. Wyrażane w ten sposób emocje będą podkreślane przez formę i kolorystykę kostiumów a także przez odpowiednie ustawienie świateł i projekcje.

Sięgając po tematykę związaną z naturą Balet Cracovia Danza wpisuje się tańcem w aktualne działania związane z ochroną naszego otoczenia naturalnego oraz dziedzictwa parków i ogrodów a także promuje zdrowy styl życia.

• MUZYKA: Georg Philipp Telemann (1681-1767), Georg Friedrich Händel (1685-1759)
  • SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Romana Agnel
  • CHOREOGRAFIA: Pierre-François Dollé