Debiut reaktywowanego teatru przywitany owacjami

Debiut reaktywowanego teatru przywitany owacjami
Po 47 latach do Dobczyc powrócił teatr amatorski. Premierową „Zemstą” Aleksandra Fredry otworzył się nowy rozdział w historii, a Teatr pod Zamkiem Dobczyce zadebiutował na deskach dobczyckiej sceny. Za reżyserskimi sterami stanęła krakowska aktorka, animatorka życia kulturalnego Magdalena Sokołowska-Gawrońska. „Zemsta”, zagrana niegdyś przez grupę teatralną skupioną pod skrzydłami PTTK Dobczyce, powróciła na lokalną scenę po 73 latach by bawić widzów. A tych na premierze nie brakowało, co tylko potwierdza ogromne zainteresowanie mieszkańców powrotem działalności teatru w Dobczycach.
 
W bohaterów ponadczasowej „Zemsty” wcielili się mieszkańcy Dobczyc, których sceniczny debiut zwieńczony został długimi owacjami. W sztuce wystąpili: Piotr Skóra (Cześnik), Adam Ruta (Rejent), Paweł Stoch (Papkin), Julia Piwowarczyk (Klara), Paweł Piwowarczyk (Wacław), Katarzyna Matoga (Podstolina), Arkadiusz Koliński (Dyndalski) oraz Marek Cieślak (Murarz). Pracę grupy koordynowała Danuta Kasprzyk, za scenografię odpowiadała Anita Werner, o oprawę techniczną zadbał Michał Rozwadowski.
Pierwotnie w roli Cześnika obsadzono Stanisława Żuławińskiego, który już w młodości związany był z dobczycką amatorską sceną teatralną, a do roli w „Zemście” przygotowywał się wiele miesięcy. Niestety, odszedł niespodziewanie w maju tego roku, nie doczekawszy upragnionej premiery. Tego dnia był jednak obecny w myślach i sercach aktorów oraz lokalnej społeczności.
 
Wystawiona sztuka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Gratulacje i słowa podziękowania popłynęły w stronę reżyserki, aktorów i wszystkich zaangażowanych od samorządowców, przedstawicieli instytucji kultury i organizacji, sympatyków, a przede wszystkim mieszkańców. Jak podkreślał burmistrz Tomasz Suś, inicjator reaktywacji teatru – Dziękuję za zaangażowanie, trud i ciężką pracę, a także serce, które włożyliście w to przedsięwzięcie. Wierzę, że Teatr pod Zamkiem Dobczyce zajmie ważne miejsce na dobczyckiej scenie, a nam dane będzie zobaczyć kolejne wspaniałe spektakle - mówił. Dalszemu rozwojowi grupy z całą pewnością pomoże Stowarzyszenie Teatr pod Zamkiem Dobczyce, którego powstanie zbiegło się z datą premiery.
Wydarzenie było także okazją do wspomnienia zasłużonych dla miasta braci – Władysława i Kazimierza Kowalskich, którzy z dużym zaangażowaniem działali przed laty w amatorskim teatrze. Pamięci Kazimierza Kowalskiego poświęcona została, wydana z okazji reaktywacji teatru, książka autorstwa Katarzyny Dominik i Marka Stoszka „Kazimierz Kowalski. Aktor Ziemi Dobczyckiej”.
 
Premierowy wieczór zwieńczył bankiet, podczas którego goście i mieszkańcy mogli osobiście pogratulować aktorom, czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na specjalnie do tego celu przygotowanej ściance. W trakcie wieczoru oglądać było można również promocyjne filmy autorstwa Karola Kudlika, które towarzyszyły promocji projektu. Nieocenionym wsparciem służyła także Małgorzata Molendys, która przygotowała dedykowaną teatrowi grafikę.
 
Przez ponad 25 lat działalności, amatorski teatr skupiał wielu wybitnych i zaangażowanych działaczy i sympatyków. Niezwykłą pamiątką jest tablo ze zdjęciami grupy teatralnej, które zdobi ścianę w siedzibie PTTK Dobczyce przy ul. Podgórskiej czy kronika prowadzona przez Władysława Kowalskiego, której kopię znaleźć można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach.
 
Wydarzenie zorganizowane zostało pod Honorowym Patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce Tomasza Susia przez Teatr pod Zamkiem Dobczyce, Gminę Dobczyce oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach.