Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Ispina” w Dobczycach przyznało pierwszą Nagrodę im. Elżbiety Kautsch. Laureatem został osiemnastoletni Daniel Zając – utalentowany plastyk-pasjonat, którego prace zachwycają precyzją i detalem wykonania. Niezwykłe zdolności manualne oraz pamięć do szczegółów pozwalają mu tworzyć zjawiskowe dzieła – wykonane z plasteliny maszyny rolnicze czy grafiki odwiedzanych miejsc, szczególnie tych ciekawych architektonicznie.
Nagroda im. Elżbiety Kautsch wręczona przez Prezes Stowarzyszenia Ispina Cecylię Frajtag jest uhonorowaniem całokształtu twórczości artystycznej Daniela i wsparciem w dalszym realizowaniu pasji. Jest ona swojego rodzaju mecenatem, bowiem właśnie rolę mecenasa kultury odgrywała często śp. Elżbieta Kautsch w naszej społeczności. Stowarzyszenie zapewnia, że zapoczątkowana w tym roku tradycja, będzie kontynuowana w latach kolejnych.
Podczas kameralnej uroczystości wręczenia Nagrody nie zabrakło przedstawicieli samorządu reprezentowanych przez burmistrza Tomasza Susia oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej w Dobczycach Małgorzatę Jakubowską, przedstawicieli Ispiny, a przede wszystkim „dobrych duchów” stojących za wsparciem w rozwoju pasji Daniela, a finalnie także za prezentacją jego prac szerszemu gronu odbiorców. Największe oparcie zdolnemu plastykowi daje bez wątpienia mama – Pani Bogumiła, która nieustannie wpiera syna i motywuje do dalszej pracy.
Daniel choruje na autyzm, co jednak nie przeszkadza mu w rozwoju zainteresowań, a wręcz potwierdza, że osoby te są wyjątkowo zdolne. Jest uczniem klasy gastronomicznej Branżowej Szkoły I stopnia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach. Od lat odnosi sukcesy w konkursach plastycznych, a swoją kolekcję związaną z gospodarstwami rolnym stale powiększa. Jako mieszkaniec Skrzynki ma bezpośredni kontakt z jednym z takich gospodarstw, stąd mama zauważyła, że inspirację czerpie „po sąsiedzku”.
Prace Daniela, zarówno te wykonane z plasteliny, jak i grafiki, można już oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach, do czego szczególnie zachęca dyrektor placówki Paweł Piwowarczyk. Spoglądając na wystawione prace nie sposób wyjść z podziwu nad precyzją ich wykonania, autentycznością i rzeczywistym odwzorowaniem.
Zapraszamy do biblioteki, a Danielowi życzmy dalszych sukcesów!