Co z Charstkiem?

Charstek - zdjęcie poglądowe

Ruszył kolejny etap prac nad projektem rewitalizacyjnym na obszarze Charstka. Nazwą tą zwyczajowo określany jest teren położony pod zaporą i choć historyczny Charstek znajduje się pod wodą to nazwa ta na dobre zadomowiła się już u stóp tamy. To co wyróżnia ten obszar to nieprzeciętna powierzchnia, która wynosi ok 23 ha, jednocześnie zlokalizowana blisko centrum i w sąsiedztwie atrakcyjnych terenów: rzeki Raby, Wzgórza Zamkowego, szlaku na koronę zapory. Niegdyś było to zaplecze budowy zapory i to właśnie przemysłowa działalność przyczyniła się do degradacji tego obszaru. Od kilku lat teren jest własnością Gminy Dobczyce, która systematycznie prowadzi na nim prace o charakterze porządkowym. Potencjał tego obszaru jest jednak znacznie większy, a jego degradacja uzasadnia zdefiniowanie go jako obszaru rewitalizacji, dla którego rozwiązań szukaliśmy podczas opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji.

Rozpoczęliśmy właśnie prace nad realizacją przedsięwzięcia rewitalizacyjnego pod nazwą „Stworzenie parku sensorycznego na terenie Charstka wraz z ogrodem doświadczeń”. Przedsięwzięcie to zgłoszone zostało przez mieszkańców właśnie podczas konsultacji prowadzonych w ramach prac nad GPR i cieszyło się dużą popularnością zdobywając najwięcej głosów spośród zgłoszonych pomysłów. Zadanie to zyskało tym samym miejsce na liście podstawowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych, a co za tym idzie – mamy możliwość wystąpienia o dofinansowanie projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Celem realizacji tego zadania poza zwiększeniem możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego oraz poprawieniem atrakcyjności obszaru Charstka jest również zainicjowanie trwałego rozwoju tego terenu.

Przystąpiliśmy również do opracowania koncepcji programowo-przestrzennej dla obszaru pod zaporą będącej ogólną wizją tego terenu i pozwalającą określić ramowy program wymaganych inwestycji. Koncepcja ta powinna zdefiniować kierunek rozwoju tego obszaru, być poparta wnikliwymi analizami i konsultacjami z mieszkańcami w celu omówienia dotychczasowych koncepcji i pomysłów, a ponadto wpisywać się w założenia obowiązujących dokumentów planistycznych. Przygotowana koncepcja powinna wytyczać ścieżkę rozwoju Charstka z wyznaczeniem obszarów z przydzielonymi funkcjami i koniecznym zagospodarowaniem.

W toku wcześniejszych konsultacji przeważały opinie za przeznaczeniem tego obszaru na cele turystyczno-rekreacyjne, co podniosłoby atrakcyjność turystyczną nie tylko Charstka, ale również Dobczyc. Podejmowane działania miałyby wpisywać się w ideę ekoturystyki – rodzaju turystyki preferowanego dla naszej gminy. Rozwój turystyczno-rekreacyjny Charstka mają też na celu zaplanowane w GPR, obok budowy parku sensorycznego, działania, takie jak: współpraca z przedsiębiorcami na rzecz zwiększenia inwestycji w turystykę (lista podstawowa), czy rekreacyjne zagospodarowanie Charstka z koncepcją utworzenia klastra organizatorów rekreacji (lista uzupełniająca). Ponadto działania na terenie Charstka zostały przewidziane również w innych dokumentach planistycznych.

Chcesz włączyć się w tworzenie przyszłości tego miejsca?

Zapraszamy w sobotę 20 stycznia o 10:00 do budynku Starej Szkoły przy ul. Jagiellońskiej, gdzie poznamy i wspólnie ocenimy dotychczasowe pomysły i projekty na Charstek.

Na temat tego terenu możesz wypowiedzieć się również w ankiecie: http://ankieterka.pl/2957,co-z-charstkiem-w-dobczycach.