Sejm przyjął ustawę o kołach gospodyń wiejskich. Nowe prawo przewiduje, że KGW będą miały osobowość prawną, będą mogły zarabiać i pozyskiwać dotacje, przyjmować darowizny, spadki i zapisy oraz korzystać z ofiarności publicznej. Majątek KGW będzie mógł powstawać także ze składek członkowskich, dochodów z własnej działalności, w tym działalności gospodarczej czy z dochodów z majątku koła. Co ważne, dochód z działalności KGW może być przeznaczony jedynie na realizację celów statutowych koła, za to nie może być przeznaczony do podziału między członkinie koła.
W jednej wsi będzie mogło istnieć tylko jedno KGW. Co ważne, obecnie działające koła gospodyń wiejskich w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy będą miały prawo pierwszeństwa przy wpisaniu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich w ARiMR, przed kołami, które dopiero co miałyby zostać utworzone. Dotyczy to głównie kół, które do tej pory działały na podstawie ustawy z 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (czyli o kółkach rolniczych) lub na podstawie ustawy z 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach. , a kto szybciej je zarejestruje ten ma pierwszeństwo. Jeśli w ciągu 6 miesięcy koło nie wystąpi o wpis do Krajowego Rejestru KGW, wówczas będzie ono mogło dalej działać na podstawie dotychczasowych przepisów, czyli Prawa o stowarzyszeniach lub ustawy o kółkach rolniczych.
Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Rejestracja przebiega następująco. Komitet założycielski danego KGW musi złożyć wniosek wraz ze statutem koła do biura powiatowego ARiMR. Koło uzyskuje osobowość prawną w momencie wpisania do rejestru. Nowe prawo ma określać m.in. formy i zasady zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich, tryb ich zakładania oraz organizację kół gospodyń wiejskich.
Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) może założyć co najmniej 10 osób, które ukończyły 18 lat i stale zamieszkują na obszarze wsi będącej terenem działalności koła. Założycielki koła będą miały obowiązek uchwalić statut koła oraz wybierać komitet założycielski, który będzie odpowiedzialny za rejestrację koła.
Co istotne, terenem działalności koła gospodyń wiejskich może być jedna wieś, ale może to być również kilka wsi. Na dodatek, swoje zadanie, o ile jest to konieczne, KGW może wykonywać także poza terenem swojej działalności, w tym na terytorium całej Polski i za granicą.
W działalność koła mogą angażować się także osoby, które ukończyły 13 lat i uzyskają na to zgodę rodziców lub innych opiekunów. Osoby te mogą również tworzyć młodzieżowe i dziecięce struktury wspierające KGW.
ARiMR: Dokumenty niezbędne do rejestracji Koła Gospodyń Wiejskich; wniosek o przyznanie pomocy; więcej informacji - otwórz
Źródło: Tygodnik Poradnik Rolniczy