WYBRANE, NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE BURMISTRZA PODANE NA SESJI 28 WRZEŚNIA 2016

Z ostatniej sesji rady miejskiej - gifOd 8.09. we wszystkich 13 sołectwach naszej gminy odbywały się zebrania wiejskie, na których mieszkańcy decydowali o tym, na jakie zadania przeznaczone będą fundusze sołeckie w 2017 roku.

Wielkość funduszu sołeckiego jest obliczana zgodnie z określonym ustawą algorytmem. Fundusz jest częścią budżetu gminy i jest realizowany przez urząd, ale o jego przeznaczeniu decydują zebrania wiejskie. Część z wydatków funduszu danego roku jest refundowana przez państwo, dlatego bardzo ważna jest jakość przygotowania zebrań oraz precyzyjne definiowanie zadań wraz z ich wyceną. Konieczne jest większe i wcześniejsze zaangażowanie sołtysów, wcześniejsza dyskusja mieszkańców nad zadaniami, zwoływanie zebrań, na których nie podejmuje się uchwał, ale dyskutuje, które sprawy są ważne dla wsi.

=>9.09. Odbyłem spotkanie z Dyrektorem Biura Prawnego Wojewody w kwestii, czy plan zagospodarowania przestrzennego dla Dobczyc – przyjęty uchwałą Rady Miejskiej na poprzedniej sesji, może być uchylony w całości, ze względu na niezgodność ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania.

=>10.09. Uczestniczyłem w uroczystości na Suchej Polanie, jak co roku uroczystości te poświęcone są upamiętnieniu walk partyzanckich, w tym bitwy o most Glichowski,

=> W dniach12.09. – 13.09 przeprowadzony został w urzędzie audit nadzoru dotyczący spełniania normy 27001-2007, w zakresie bezpieczeństwo informacji i danych osobowych. W związku z wymogami pracujemy stale nad dostosowywaniem do nich systemów informatycznych (zabezpieczenia, hasła, urządzenia typu UPS, dedykowane serwery, lokalizacja zapasowa, agregat prądotwórczy na wypadek braku zasilania itd.) To są i będą spore inwestycje.

=>17.09. Brałem udział w obchodach 140-lecie OSP Dobczyce. W swoim wystąpieniu podkreślałem znaczenie pracy z młodzieżą, tworzenia i prowadzenia młodzieżowych drużyn, co uważam za warunek nieprzerwanego funkcjonowania ochotniczej straży pożarnej przez kolejne 140 lat.

=>19.09. Brałem udział w uroczystości w Wiśniowej, 73 rocznica pacyfikacji Wiśniowej, Lipnika, Zasani. Była Msza Św. oraz apel poległych na cmentarzu. Również w Dobczycach, jak co roku odbył się apel poległych przy grobie nieznanego żołnierza, a następnie wystartowała sztafeta szlakami walk partyzantów AK i BCh. Przy jej przygotowaniu konieczne były dodatkowe zabezpieczenia. W przyszłym roku przypada kolej na organizację sztafety przez Dobczyce.

=>20.09. Odbyłem spotkanie z Panią Dyrektor Szkoły Muzycznej w Dobczycach w sprawie ewentualnych skutków reformy szkolnictwa artystycznego, prowadzonej przez rząd.

=>21.09. Uczestniczyłem w Dniu Pokoju, spotkaniu zorganizowanym w Zespole Szkół im. Józefa Tishnera w Dobczycach. Bardzo ważna inicjatywa, skupiająca uwagę uczniów na kwestiach ich koniecznej i możliwej aktywności na rzecz pokoju na świecie.

=>23.09. Wraz z Panem Wójtem Sieprawia odbyliśmy spotkanie z Prezesem MPWiK w Krakowie, omawiając sprawę zagospodarowania otoczenia zbiornika dobczyckiego, w związku ze zbliżającym się terminem złożenia przez gminy wniosków dotacyjnych na przygotowane przez nas projekty. Otrzymaliśmy także oficjalne pismo, będące odpowiedzią MPWiK na wniosek 3 gmin, w którym MPWiK wyraża gotowość zintensyfikowania współpracy z gminami w zakresie działań ekologicznych i edukacyjnych w obrębie zbiornika.

Podobne spotkanie odbyliśmy z Dyrekcją RZGW w Krakowie. Dotyczyło ono wcześniejszego zidentyfikowania ewentualnych problemów przy realizacji inwestycji oraz utrzymaniu trwałości projektów. Między innymi chodzi o możliwości wieloletniego dzierżawienia od RZGW gruntów, na których realizowane będą odcinki tras rowerowych, czy kładka na zaporę.

Ponieważ z zagospodarowaniem otoczenia zbiornika wiąże się sprawa budowy trasy rowerowej Velo-Raba, co jest zadaniem województwa, odbyliśmy spotkanie z Dyrekcją Zarządu Dróg Wojewódzkich, który jest bezpośrednim realizatorem zadania. Z decyzji Zarządu Województwa wynika, że trasa wzdłuż Raby jest inwestycją przeznaczoną do realizacji ale znajdującą się na liście rezerwowej. Istnieje oczekiwanie, że wszystkie odcinki zaplanowane przez gminy, a możliwe do włączenia do głównej trasy, będą realizowane przez gminy w ramach dotacji na zagospodarowanie otoczenia zbiornika.

Przy okazji spotkania omówiłem także kwestie IS na 2017 rok, czyli współfinansowania budowy chodników przy drogach wojewódzkich. Gmina zamierza złożyć trzy wnioski, w zakresie, który jest przygotowany dokumentacyjne, to jest chodnik przy ul. Myślenickiej, Zarabiu i w stronę Marwinu. Łączne konieczne nakłady to 2,2 mln. zł.

=>24.09. Brałem udział w uroczystość z okazji 15-lecia Klubu Krwiodawców przy Zarządzie Powiatowym OSP, zorganizowanej w RCOS.

=>25.09. Niedziela – II Rajd Rowerowy o Puchar Burmistrza (ponad 100 uczestników), zwróciłem uwagę, że w tym samym dniu odbywały się: Turniej Tenisowy, wyjazd PTTK w Bieszczady, wyjazd KS Raba do Ogrodzieńca, udział w biegach w Warszawie, Wieliczce.

=>27.09. Odbyłem spotkanie z potencjalnym inwestorem, zainteresowanym kupnem szkoły rolniczej, z przeznaczeniem na ośrodek medyczny i opiekuńczy wraz z hotelem. Gminę, przy transakcjach sprzedaży obowiązuje przetarg oraz ustalenie ceny wywoławczej w oparciu o operat szacunkowy wykonany przez biegłego. Natomiast ceny akceptowalne (często wyznaczane przez bank udzielający kredytu) są zdecydowanie mniejsze. W tej sytuacji wprowadzenie tego majątku gminy do obiegu gospodarczego przez sprzedaż, będzie trudnym procesem.

=>27.09. odbyłem spotkanie z właścicielem firmy SKO-BUD, zwracając uwagę na zobowiązania firmy, co do dotrzymania terminów przy pracach na cmentarzu komunalnym.