W kraju, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie, dla darów nieba...

Gmina Dobczyce była gospodarzem tegorocznych, XIX Dożynek Powiatowych. Zgodnie z tradycją, obchody rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dobczycach, której przewodniczył proboszcz parafii, ks. Kazimierz Turakiewicz, a homilię wygłosił przeor, ojciec Szymon Mateusz Warciak z Opactwa O.O. Cystersów ze Szczyrzyca, który zwrócił uwagę, jak ważny na naszych stołach jest chleb, który jest efektem ciężkiej pracy rolnika, i który w polskiej tradycji darzony jest wielkim szacunkiem. Ojciec przeor nawiązał w tym miejscu do wiersza polskiego poety, Cypriana Kamila Norwida, który w XIX w. pisał, że tęskni „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba/ Podnoszą z ziemi przez uszanowanie/ Dla darów Nieba...”. Jedenaście grup dożynkowych z dziewięciu gmin powiatu myślenickiego, przyniosło do kościoła okazałe wieńce, uplecione z najdorodniejszych zbóż, ziół i kwiatów, jako dziękczynienie za zebrane tego roku plony. Zaraz po mszy, barwny korowód dożynkowy marszowym krokiem, prowadzony przez Orkiestrę Dętą „Dobczyce” pod kierunkiem kapelmistrza Józefa Manieckiego, przeszedł ulicami miasta na błonia przy Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach.

Tam, po odegraniu hejnału miasta przez członków Orkiestry, gospodarze Paweł Machnicki – burmistrz gminy Dobczyce oraz Józef Tomal – starosta powiatu myślenickiego, powitali gości i oficjalnie otworzyli dożynki.

- 700 lat tradycji Królewskiego Miasta Dobczyce to również tradycja rolnicza – mówił Paweł Machnicki - Zamek, mury obronne to była siedziba tych, którzy bronili rolników, pól uprawnych. Ale też w mieście Dobczyce istniał do XIX w. cech rolników, tutaj, w Dobczycach, jeszcze w latach 50. XX w. była przewaga rolnictwa. Burmistrz podziękował rolnikom za codzienną pracę i poświęcenie, i życzył, by święto dożynkowe przynosiło im zawsze satysfakcję. Wcześniej sami Gospodarze zostali obdarowani przez Starostów dożynek – rolników Marię Chorabik – od 6 lat sołtysa Nowej Wsi, właścicielkę 20-hektarowego gospodarstwa zmechanizowanego, uprawiającą zboże, będącą hodowcą trzody chlewnej i bydła mlecznego, i Sławomira Cieleckiego będącego w posiadaniu stuhektarowego, zmechanizowanego gospodarstwa rolnego i hodowlanego, specjalizującego się w uprawie różnych zbóż i posiadającego zarodową hodowlę trzody chlewnej. Ofiarowali oni chleb gospodarzom dożynek. List od premier Beaty Szydło odczytał poseł Jarosław Szlachetka, list z życzeniami od prezesa PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Andrzej Harężlak, a listy od posłów: Marka Sowy, Marka Polaka oraz od marszałka Województwa Małopolskiego – Jacka Krupy, prowadzący. Podkreślano i dziękowano rolnikom za trud i ciężką pracę, pielęgnowanie i podtrzymywanie tradycji narodowej, kult ziemi, gospodarność, życząc rolnikom, pomimo wszelkich trudności, dużo zdrowia i pomyślności w pracy dla rozwoju polskiej wsi. Ciepłe słowa, tym razem po ukraińsku, przekazał ze sceny również przewodniczący Rady Wierchowińskiej, Ivan Shkindiuk, przebywający wraz z delegacją ukraińską w gminie Myślenice, chwaląc trud polskich rolników, jednocześnie wyrażając uznanie i szacunek dla pracy i starań rolnika. Po żywiołowym i barwnym występie tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce", który spotkał się z ogromnym aplauzem publiczności, przyszedł czas na prezentację poszczególnych grup wieńcowych w ramach Powiatowego Konkursu Wieńca Dożynkowego.

Ze sceny rozbrzmiewał śpiew, były wiersze, a nawet skecze, które adresowane do starosty, wójtów i burmistrzów, z humorem dawały wyraz zadowolenia bądź wskazówek, co należy jeszcze wykonać na ich terenie. Gminę Dobczyce reprezentowała grupa dożynkowa z Sierakowa, gminę Lubień - Zespół Regionalny „Cyrniawa” z Krzeczowa, gminę Myślenice - „Róża” Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Jawornika, gminę Pcim – Koło Gospodyń Wiejskich ze Stróży, gminę Raciechowice – grupa dożynkowa z Poznachowic Górnych, gminę Siepraw – grupa dożynkowa z gminy Siepraw, gminę Sułkowice – Sułkowicka Podkowa (wieniec zaprezentowało Stowarzyszenie Gospodyń „Cis” z Harbutowic, ośpiewanie wieńca wykonali Stowarzyszenie Gospodyń „Kalina” oraz Chór Seniorów „Elegii” z Rudnika), gminę Tokarnia – Koło Gospodyń Wiejskich „Więciórka”, a gminę Wiśniowa – Koło Gospodyń Wiejskich Poznachowice Dolne. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa firm i podmiotów związanych z produkcją i przetwórstwem rolniczym oraz rękodzielnictwem, a także Piknik Owczarski współorganizowany z Małopolską Izbą Rolniczą. Na przystrojonych na ludowo stoiskach można było spróbować specjalnie przygotowanych tradycyjnych przetworów, jedzenia i różnego rodzaju napitków. Z naszej gminy wystawiały się trzy Koła Gospodyń Wiejskich z: Brzączowic, Stadnik i Kędzierzynki. Na dożynkach było również wielu wystawców, prezentujących swoje wyroby rękodzielnicze, hafty, obrusy, rzeźby i obrazy.

W konkursie na wieniec dożynkowy, jury pod kierownictwem radnej Zofii Góralik - przewodniczącej Komisji Rolnictwa, Promocji i Rozwoju Powiatu Myślenickiego, pierwsze miejsce przyznało wieńcowi, przedstawiającemu orła, wykonanemu przez Zespół Regionalny „Cyrniawa” z Krzeczowa. Jury, oceniając wieńce, wzięło pod uwagę takie kryteria jak: zgodność z tradycją regionu, kształt wieńca, sposób zdobienia, użycie tradycyjnych materiałów i ogólny wyraz artystyczny. Osiem pozostałych wieńców otrzymało wyróżnienia. Nagrody w łącznej wysokości 7 200 zł, zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Dwa wieńce, które były prezentowane poza konkursem, panie z Koła Gospodyń Górne Przedmieście przekazały staroście Józefowi Tomalowi a panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” z Krzyszkowic burmistrzowi Pawłowi Machnickiemu. Paniom z KGW z Górnego Przedmieścia z Myślenic specjalną nagrodę za podtrzymywanie tradycji, wręczył Stanisław Bisztyga, wiceprezes zarządu MARR.

Dożynki były również okazją do wręczenia nagród pieniężnych dla wiodących rolników z terenu Powiatu Myślenickiego. Otrzymali je Mieczysław Siatka z Kornatki, Antoni Biela, Marek Bobeł „Pasieka Szwagrów” oraz Kinga i Bogdan Gucie z miejscowości Dąbie. Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myślenicach, Grażyna Pitala przedstawiła osiągnięcia nagrodzonych rolników.

Rzeźba Kliszczaków została przekazana Gminie Raciechowice, która w 2018r. będzie gospodarzem dożynek powiatowych. W imieniu wójta, odebrał ją Wojciech Grela – sekretarz Gminy Raciechowice. Po zakończeniu części oficjalnej, do późnego wieczora bawił mieszkańców zespół muzyczny „TWO WAY”. Imprezę prowadzili z humorem Stanisława Majda-Gulgowska, radna Rady Miejskiej w Dobczycach i Stanisław Gurgul, ubrani w krakowskie stroje regionalne. Organizatorami imprezy byli: Gmina Dobczyce, Starostwo Powiatowe w Myślenicach, MGOKiS Dobczyce Partnerami imprezy byli: Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Myślenicach, Orkiestra Dęta „Dobczyce”, Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce”, Małopolska Izba Rolnicza, Rucola Caffe oraz FHU Smakosz. Sponsorzy i Przyjaciele: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie, Piekarnia i Cukiernia „Dom Chleba”, Piekarnia Cukiernia „Złoty Kłos”, Brygida i Edward Domagałowie, Bogusława Surma, Supermarket „JAN”. Patronat medialny objęły: Telewizja Kraków, Dziennik Polski, Myślenice iTV- Telewizja Powiatowa, miesięcznik Tapeta, Głos Myślenicki, Gazeta Myślenicka, Miasto-info

Galeria: 

XIX Dożynki Powiatowe w Dobczycach 2017
XIX Dożynki Powiatowe w Dobczycach 2017
XIX Dożynki Powiatowe w Dobczycach 2017
XIX Dożynki Powiatowe w Dobczycach 2017
XIX Dożynki Powiatowe w Dobczycach 2017
XIX Dożynki Powiatowe w Dobczycach 2017
XIX Dożynki Powiatowe w Dobczycach 2017
XIX Dożynki Powiatowe w Dobczycach 2017
XIX Dożynki Powiatowe w Dobczycach 2017