Uzupełniający nabór do projektu „Magazyny energii w Gminie Dobczyce”

baterie paluszki ułożone w stos, na ich górnej części dach domu z kominem

W związku z przedłużeniem terminu na złożenie wniosku możliwe jest przyjęcie do projektu dodatkowych osób. Warunkiem jest przesłanie na adres mmitko@dobczyce.pl do dnia 19.08.2024 r. elektronicznej wersji zgłoszenia oraz pliku raportu godzinowego odnośnie energii pobranej i oddanej za okres od 01.07.2023 do 30.06.2024 r. Ponadto należy złożyć podpisane zgłoszenie na dzienniku podawczym do dnia 20.08.2024 r.

Zgłoszenie potwierdza zainteresowania uczestnictwem w projekcie dotyczącym budowy magazynów energii elektrycznej na własne potrzeby bytowe. Konieczność przesłania pliku raportu godzinowego odnośnie energii pobranej i oddanej wynika z wymogu, aby pojemność magazynów energii została dobrana na podstawie analizy profilu zużycia energii w budynku. Plik danych z raportem godzinowym można zamówić na stronie https://elicznik.tauron-dystrybucja.pl/ w zakładce raporty. W załączeniu instrukcja pobrania raportu. W przypadku braku możliwości wygenerowania raportu za okres od 01.07.2023 do 30.06.2024 r. na przykład z powodu krótszego posiadania instalacji pv raport należy przygotować za cały dostępny okres.

Wstępne założenia finansowe projektu:

Pojemność

magazynu energii

Szacowany

koszt brutto

Szacowany wkład

własny mieszkańca brutto

5 kWh

25 000 zł

5 000 zł

10 kWh

36 000 zł

7 000 zł

W projekcie nie mogą uczestniczyć podmioty prowadzące działalność gospodarczą lub rolniczą.

Zgodnie ze stanowiskiem Instytucji Zarządzającej sam wpis w CEiDG adresu nieruchomości jako adresu prowadzenia działalności lub adresu do korespondencji dyskwalifikuję tę nieruchomość z projektu nawet jeżeli działalność gospodarcza nie jest faktycznie prowadzona, na przykład jest zawieszona.

Jedynie w przypadku jeżeli w budynku zamontowane są dwa liczniki poboru energii z osobnym rozliczeniem prądu dla części mieszkaniowej i części związanej z działalnością gospodarczą, instalacja fotowoltaiczna jest podpięta wyłącznie pod licznik dla części mieszkaniowej oraz produkowana w niej energia przeznaczana jest wyłącznie na cele mieszkaniowe możliwy jest udział w projekcie dotyczącym zakupu magazynu energii.

Jeśli projekt zostanie wybrany do realizacji szczegółowe zasady udziału w projekcie zostaną określone w umowie.

 

Warunki wsparcia projektów przewidujących dofinansowanie rozwoju magazynów energii w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych:

1) dofinansowanie może obejmować wyłącznie zakup i montaż magazynu energii (kwalifikowalne są wyłącznie elementy instalacji zlokalizowane na nieruchomości lub części nieruchomości użyczonej na rzecz jednostki samorządu terytorialnego będącej beneficjentem);

2) właścicielem zakupionej infrastruktury będzie jednostka samorządu terytorialnego – przez okres realizacji oraz trwałości projektu;

3) nieruchomość lub część nieruchomości, na której zostanie zamontowania przedmiotowa infrastruktura zostanie nieodpłatnie użyczona jednostce samorządu terytorialnego będącej beneficjentem;

4) moc magazynu energii przewidzianego do dofinansowania nie będzie przekraczać sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych wchodzących w skład istniejącej instalacji OZE;

5) w budynku dla którego dedykowana jest przedmiotowa infrastruktura nie będzie prowadzona działalność gospodarcza ani rolnicza - warunek dotyczy również okresu ekonomicznej użyteczności infrastruktury.

6) zapewnienie odpowiedniego systemu kontroli urządzeń eksploatowanych przez odbiorców końcowych, zarówno przez pracowników Beneficjenta, jak i przez osoby wyznaczone przez Instytucji Zarządzającej Funduszami Europejskimi Małopolski.

Załączniki: