Przy pięknej pogodzie i w niezwykłej scenerii Dobczyce rozpoczęły kolejny sezon turystyczny. Tradycyjnie już, otwarcie poprzedziły uroczystości patriotyczne w ramach obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja.
Jak co roku, włodarze, lokalni samorządowcy, tłumnie przybyłe poczty sztandarowe, przedstawiciele instytucji oraz mieszkańcy, zebrali się pod symbolicznym Grobem Nieznanego Żołnierza na płycie dobczyckiego Rynku. Uroczystość wspomnienia tej pierwszej w Europie Konstytucji uświetniła niezastąpiona Orkiestra Dęta „Dobczyce” pod batutą Józefa Manieckiego.
Symboliczny gest złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza poprzedziło krótkie wystąpienie Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce Pawła Machnickiego, który w refleksji nad historią tego najważniejszego dokumentu dla Rzeczpospolitej, podkreślił jego nieoceniona rolę w tworzeniu tożsamości narodowej oraz bycie źródłem siły w walce o niepodległość, którą stoczyli nasi przodkowie. Burmistrz wspomniał również, że w tym wyjątkowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości święta te tworzą wspaniałą klamrę, a liczny udział w tych patriotycznych uroczystościach świadczy o rozwijanym w naszej gminie patriotyzmie lokalnym.
Wraz z zakończeniem uroczystości na dobczyckim Rynku zebrani udali się na Stare Miasto, gdzie w kościele św. Jana Chrzciciela odprawiona została specjalna msza św., którą celebrował ks. Gracjan Hebda.
Tradycyjnie sezon turystyczny rozpoczęto od powitania króla Kazimierza Wielkiego i Kasztelana dobczyckiego zamku, Władysława Brożka, w progach warowni. Przyjęli oni klucze do wrót zamku z rąk prezesa dobczyckiego oddziału PTTK Marka Gabzdyla.
Podczas uroczystości na zamkowym dziedzińcu rozstrzygnięty został konkurs na herbarz dobczycki. Dzieci i młodzież wykonywały herb dobczyckich rodów, których jak przypomniał prezes PTTK, jest na zamku dwadzieścia siedem. Wrażeń dostarczył również kameralny koncert reprezentantów Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu. Zwieńczeniem wydarzeń była prelekcja Michała Kowalika na temat starosty dobczyckiego Sebastiana Lubomirskiego.
Wzrok przybyłych na Zamkowe Wzgórze mieszkańców i turystów przykuwał również dobczycki skansen, który dzięki pracom realizowanym przez Gminę Dobczyce w ramach projektu „Skansenova” cieszy się nowym blaskiem. Realizowanemu projektowi poświęcona była również wystawa „Dobczycki skansen w nowej odsłonie” oraz prezentacja multimedialna z wykonanych do tej pory prac. Budynki tworzące skansen przeszły szereg prac konserwatorskich, powstało odwodnienie, dziedziniec został wybrukowany, wymienione zostało ogrodzenie i zamontowano nowe oświetlenie. Całość obiektu monitoruje teraz siedem kamer. W ramach projektu eksponaty czeka jeszcze renowacja, a zwieńczeniem będzie montaż nowej ekspozycji. Niemniej jednak skansen już cieszy oczy. Dodatkowym udogodnieniem jest doprowadzenie wody i kanalizacji do zamku i skansenu, co znacznie podniesie standard świadczonych usług.
Szczególne podziękowania za wsparcie i zaangażowanie w realizację tych prac przyjął z rąk prezesa dobczyckiego oddziału PTTK Marka Gabzdyla burmistrz Paweł Machnicki, Rada Miejska w Dobczycach oraz pracownicy Urzędu Gminy odpowiedzialni za projekt „Skansenova”. Burmistrz podkreślił rolę współpracy gminy z odziałem PTTK w realizacji wspólnego celu – ochrony dziedzictwa lokalnego i uatrakcyjnienia Wzgórza Zamkowego. Współpraca ta jest niezwykle cenna, ponieważ realizowane przez gminę projekty, na terenie dawnego OSiRu oraz w obrębie Wzgórza Zamkowego jednoznacznie określają nowy kierunek rozwoju jakim jest turystyka. PTTK to organizacja, która jest kluczowym partnerem w tworzeniu komplementarnego produktu turystycznego i realizowania wspólnie z gminą tego strategicznego kierunku rozwoju.
Wzgórze Zamkowe tętniło wczoraj życie. Na dziedzińcu skansenu i w odnowionych obiektach spotkać mogliśmy wystawców rękodzieła i ludowych upominków, pyszne domowe smakołyki królowały na stoiskach kół gospodyń wiejskich, a dzieci mogły wziąć udział w warsztatach ceramicznych, czy tworzenia z bibuły. Niemała kolejka ustawiała się również do malowania twarzy. Pogoda, która dopisała i znakomita atmosfera są dobrą wróżbą na ten rozpoczynający się właśnie sezon turystyczny.
Organizatorami wydarzenia byli: dobczycki odział PTTK, Urząd Gminy i Miasta Dobczyce oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach.