Stypendia, płatne staże, laptopy na własność, indywidualne dobrane kursy i szansa na sukces na rynku pracy. Ruszyła rekrutacja do TELEKARIERY - nowatorskiego programu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oddechowo, krążeniowo i ruchowo z Małopolski.
Projekt TELEKARIERA powstał z myślą o osobach dotkniętych chorobami, takimi jak przewlekła astma, wrodzone wady serca czy schorzenia ruchowe. W tym roku może wziąć w nim udział 50 osób. Rekrutacja potrwa do końca kwietnia.
To już trzecia edycja tego projektu – w 2011 i 2012 roku udało się wesprzeć ponad stu niepełnosprawnych. Wielu z nich nie miało nigdy szansy na podjęcie pracy. – Takie schorzenia często nie pozwalają na pracę w pełnym wymiarze godzin, ale nie przekreślają możliwości rozwoju zawodowego. Rozwiązaniem może być zawód, który umożliwia pracę przynajmniej częściowo wykonywaną z domu – mówi Sylwia Lewińska-Sokół ze Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora projektu.
Kursy, stypendia i inne korzyści
Niepełnosprawni, którzy zgłoszą się i pozytywnie przejdą proces rekrutacji do TELEKARIERY wezmą udział w kursach przygotowujących do pracy w konkretnych, pożądanych na rynku pracy zawodach, np. grafika komputerowego, telemarketera, czy administratora baz danych.
Dodatkową korzyścią dla uczestników jest stypendium (4zł za godzinę), które można pobierać podczas szkoleń, płatne są także staże zawodowe (1000 zł miesięcznie). Osoby, które wezmą udział w stażach otrzymają na własność laptopy z mobilnym internetem. Wszyscy będą mogli też liczyć na zwrot kosztów dojazdu, noclegu, a nawet opiekę nad dziećmi w czasie zajęć.
Jak się zgłosić?
Do programu mogą zgłaszać się osoby z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności, cierpiące na choroby układu oddechowego, ruchowego lub krążenia, niepracujące i mieszkające w Małopolsce (zameldowanie nie jest wymagane). Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową na adres telekariera@wiosna.org.pl
- Zanim wzięłam udział w TELEKARIERZE chwytałam się pracy naiwnie i na krótką metę. Teraz wiem, że mimo wieku i choroby jestem ważna. Czuję, że mam siłę i wiem, że sobie poradzę nie tylko w pracy, ale też w życiu. – podkreśla 49-letnia pani Łucja, uczestniczka poprzedniej edycji projektu. Kilkanaście osób, które razem z nią brało udział w TELEKARIERZE, już znalazło stałą pracę. Inni próbują swoich sił zakładając własne firmy.
TELEKARIERA to projekt Stowarzyszenia WIOSNA, znanego ze SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Pieniądze na realizację projektu Stowarzyszenie pozyskało w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Więcej informacji o rekrutacji: www.telekariera.pl