Wernisaż prac studentów Katedry Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej otworzył dyskusję na temat przyszłości dobczyckiego rynku. 20 prac koncepcyjnych, stanowiących semestralne prace projektowe studentów, wyeksponowane zostało w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach. Pomimo, że prace mają charakter teoretyczny i akademicki, to postanowiono wykorzystać je jako punkt wyjściowy do debaty na temat tej ważnej dla naszego miasta przestrzeni.
Wprowadzając do spotkania burmistrz Tomasz Suś podkreślił, że jest to początek rozmów i spotkań, których najważniejszym celem jest poznanie potrzeb mieszkańców, przedsiębiorców czy użytkowników dobczyckiego rynku. Dodał również, że rewitalizacja rynku będzie możliwa tylko w przypadku pozyskania na ten cel środków finansowych, a ta perspektywa wydaje się na ten moment odległa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by o tej przestrzeni rozmawiać, a okazją do tego jest podjęta współpraca z Politechniką Krakowską.
Burmistrz zwrócił uwagę, że kwestia nowego ukształtowania centrum Dobczyc stanowi ważne zagadnienie, które wymaga wielu uzgodnień i należy uwzględnić tu wieloletnią perspektywę działań. Dodał też, że prezentowane prace studentów nie stanowią projektów przygotowanych do realizacji, a ich celem jest stworzenie przestrzeni do dyskusji. Burmistrz skierował słowa podziękowania za wykonaną pracę do studentów oraz ich opiekuna naukowego dr. Miłosza Zielińskiego.
Dr Miłosz Zieliński przybliżył założenia zrealizowanych koncepcji. Wskazał, że prace zawierają szeroki wachlarz rozwiązań i pokazują zakres możliwości kształtowania przestrzeni rynku – niektóre wprowadzają kosmetyczne zmiany, inne uspokajają ruch i wprowadzają więcej zieleni, są i takie, które ograniczają ruch w części rynku, a nawet takie, które proponują dużą ingerencję w tkankę miasta z wizualizacją wyburzeń włącznie. Dodał także, że to niezwykle ważne, ale i rzadko spotykane, że konsultacje społeczne rozpoczęte zostały na tak wczesnym etapie. Dzięki temu możliwe jest wypracowanie najlepszego rozwiązania i przygotowanie na możliwość jego realizacji w przyszłości.
Ważnym punktem spotkania było zebranie opinii wśród jego uczestników. Kluczowymi obszarami wywiązanej dyskusji stały się kwestie organizacji ruchu, miejsc parkingowych oraz szeroko pojętej estetyki. Mimo różnorodności opinii uczestników spotkania, jedno oczekiwanie było wspólne – wszyscy pragną, aby dobczycki rynek żył. Ma to być miejsce przyjazne do życia, atrakcyjne dla mieszkańców, przyciągające turystów oraz zapewniające ruch u lokalnych przedsiębiorców.
Zebrane podczas spotkania głosy będą wyznacznikami w dalszych pracach studentów, dla dwójki z nich – obecnych na spotkaniu Juli Sasor oraz Konrada Kozieła, dobczycki rynek stanie się bowiem tematem prac dyplomowych. Z efektami tych prac także będziemy mieli okazję się zapoznać, bo jak wspomniał burmistrz Tomasz Suś – w zakresie projektowania przestrzeni rynku będziemy prowadzić dalsze dyskusje i konsultacje.
- Zgodnie z naszym planem, projektowanie powinno się rozpocząć już w trakcie obecnej kadencji, nawet jeśli ostateczne efekty widoczne będą dopiero w kolejnej. Przypuszczam, że materiał może trafić do projektowania za rok lub dwa lata, ponieważ konsultacje są dla nas kluczowe. Chcemy przygotować odpowiednią dokumentację, w oparciu o opinie i oczekiwania społeczności lokalnej, by móc ubiegać się o środki zewnętrzne, gdy nadarzy się taka okazja. – podsumował burmistrz Tomasz Suś.
---
W ramach zadania studenci przeprowadzili analizy przestrzenne i opracowali masterplany dla całego miasta, a następnie indywidualnie opracowali plansze oraz wizualizacje z proponowanym zagospodarowaniem rynku. Z efektami tych prac można zapoznać się poniżej. Dostępne są w załączniku.