Przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania śmieci

Piec, to nie kubeł na śmieci

Często w okresie grzewczym wiele osób ulega pokusie pozbycia się śmieci paląc je w piecach domowych. Metoda ta wbrew obiegowym opiniom nie pomaga zaoszczędzić na kosztach węgla, wydajność energetyczna nieposegregowanych śmieci nie jest tak wielka, a może stać się przyczyną bardzo poważnych i „kosztownych" kłopotów.

Pamiętajmy!
Palenie śmieci w domu jest niebezpieczne i grozi wysoką grzywną do 5 tysięcy złotych. Unikajmy domowych sposobów pozbywania się śmieci, które bez odpowiedniej technologii są dla nas po prostu zagrożeniem. Spalanie śmieci w naszych domowych piecach nie jest oszczędne, tylko kosztowne - bo nieekologiczne.
Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii.
Zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki powoduje trudności w oddychaniu, tlenki azotu podrażniają płuca, tlenek węgla powoduje zatrucia i ma negatywny wpływ centralny układ nerwowy. Niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami związanych z chorobami nowotworowymi. Powstają też koszty innego rodzaju: spalanie śmieci w domowych warunkach powoduje uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych.
Przepisy prawne nie wystarczą, aby chronić nas przed konsekwencjami złych nawyków. W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów komunalnych w urządzeniach nie przystosowanych do tego celu, ale to my sami musimy mieć świadomość, na co narażamy siebie i sąsiadów paląc śmieci w domowym piecu.
Czym palić w piecu?
Odpowiedź na pytanie: „Czym palić w piecu” wcale nie jest tak prosta jak mogło by się wydawać. Wiele osób błędnie uważa, że piec można traktować jako urządzenie do spalania wszystkiego co tylko da się spalić, niestety również odpadów. Osoby takie nie mają świadomości, że to co włożą do swojego pieca trafi niebawem do ich własnych płuc, gdyż dym wydostający się z komina zanieczyszcza powietrze w jego najbliższej okolicy.
Przy wyborze paliwa do naszego domowego pieca musimy w szczególności unikać:
1. Plastikowych pojemników, toreb z polietylenu, butelek po napojach i innych przedmiotów z tworzyw sztucznych.
2. Kartonów po sokach.
3. Zużytych opon i innych przedmiotów z gumy.
4. Lakierowanego drewna.
5. Starych mebli.
6. Opakowań po środkach ochrony roślin, farbach i lakierach.
7. Papieru i tektury pokrytych nadrukiem.
Pamiętajmy, że spalanie odpadów, szczególnie tworzyw sztucznych, nie prowadzi do ich zniknięcia , lecz do ich zmiany w bardzo niebezpieczne substancje, które krążą w powietrzu. Kominy gospodarstw domowych znajdują się na niewielkich wysokościach „ na wysokości naszego nosa” , co uniemożliwia wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr. Wdychając te zanieczyszczenia, każdy z nas jest narażony na choroby dróg oddechowych, uszkodzenie płuc i inne dolegliwości. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na choroby wirusowe i bakteryjne.
Spalanie śmieci poza szkodliwym oddziaływaniem na organizmy ludzkie jest również niekorzystne dla pieca i przewodu kominowego. Na ściankach osadza się trudna do usunięcia tzw. sadza mokra, co może prowadzić do zapalenia się przewodów, a w ostateczności do pożaru całego domu. Zatkany komin to także przyczyna zatruć niewidocznym i bezwonnym czadem (tlenek węgla ).
Skoro wiemy już czym w piecu palić nie można, dowiedzmy się czym możemy palić:
1. Dobrej jakości węglem, koksem i ekogroszkiem
2. Drewnem nielakierowanym i nie przetwarzanym, którego wilgotność jest niższa niż 20% (sezonowane przez minimum dwa lata).
3. Trocinami, wiórami, ścinkami drewna, odpadami z kory i korka.
4. Pelletem, brykietem drzewnym, brykietem ze słomy, zbożem i szeroko pojętą biomasą (suchą).
Spalając takie rzeczy możemy być spokojni, że nie spowodujemy większych negatywnych skutków dla zdrowia i otoczenia.
Przypominamy, że każde podejrzenie spalania śmieci może być zgłoszone (również anonimowo) w Urzędzie Gminy i Miasta Dobczyce, telefonicznie: 12 37 21 700, mailowo: ugim@dobczyce.pl lub za pośrednictwem formularza Ekointerwencji: https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja/