"Szanowni Państwo, troska o dobrostan oraz zdrowie uczniów i uczennic – zarówno w wymiarze psychicznym, jak i fizycznym to priorytet dla Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Zdrowia. W celu uchronienia dzieci przed zagrożeniami – także ciężkimi chorobami powodowanymi przez ludzki wirus brodawczaka (HPV) – rozpoczynamy akcję umożliwiającą szczepienie w szkołach przeciw temu wirusowi.
HPV jest źródłem wielu chorób nowotworowych, w tym raka szyjki macicy, nowotworów głowy i szyi. Skuteczną metodą przeciwdziałania jest szczepionka stosowana na całym świecie od blisko dwudziestu lat, która przyczynia się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań. Od 1 czerwca 2023 roku w Polsce działa Powszechny Program Szczepień przeciw HPV. Obejmuje on dziewczynki i chłopców po ukończeniu 11. Roku życia do ukończenia 14. roku życia, a od 1 września tego roku obejmie również dzieci, które ukończyły 9. Rok życia. Program jest bezpłatny, działa w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.
- Informator dla rodziców
- Prezentacja na temat HPV
- List Ministra Edukacji i Ministra Zdrowia do samorządów
Szczepienia nie są obowiązkowe, lecz w poczuciu odpowiedzialności gorąco zachęcamy do korzystania z tej bezpiecznej formy przeciwdziałania chorobom. Mimo dostępu do darmowych szczepień, realnie chroniących uczniów i uczennice przed nowotworami – statystyki dotyczące skali szczepień są niezadowalające, dlatego będziemy ułatwiać rodzicom dostęp do szczepień ich dzieci, poprzez ich organizację w szkołach podstawowych.
Naszymi partnerami będą szkoły, podmioty Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Bazując na doświadczeniach takich krajów jak Australia, Belgia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, które realizują szczepienia w placówkach oświatowych, mamy pewność, że ta metoda zapewnia najwyższy odsetek zaszczepionych dzieci. Badania dowodzą, że w zaszczepionych społeczeństwach możliwe jest niemal całkowite wyeliminowanie raka szyjki macicy.
Zachęcamy Państwa do włączenia się we wspólne działania. Wierzymy, że razem możemy przyczynić się do popularyzacji szczepień, będących przecież jednym z największych osiągnięć medycyny. Eksperci przede wszystkim onkolodzy, pediatrzy, ginekolodzy – wraz z zespołem Ministerstwa Zdrowia – opracowali materiały informacyjne, które mogą pomóc w organizacji szczepień w szkole. Zapewniając wszelkie wsparcie, zachęcamy do przyłączenia się do naszej inicjatywy. Dziś możemy ocalić przed groźnymi chorobami nasze dzieci oraz przyszłe pokolenia."
Barbara Nowacka, Minister Edukacji
Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia