Poznaliśmy laureatów Nagrody Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce w dziedzinie kultury

laureaci nagrody kultury na scenie Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach
Uroczysta Gala Kultury towarzyszyła tegorocznemu przyznaniu Nagród Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce w dziedzinie kultury. W gościnnych progach lokalnego ośrodka kultury zebraliśmy się by uhonorować działaczy, społeczników, artystów. W tym roku wyłonionych zostało 10 laureatów. To osoby i grupy, które m.in. inicjują nowe działania, inspirują, kultywują lokalne tradycje i zwyczaje. To podmioty zaangażowane w szeroko pojętą twórczość artystyczną czy działania na rzecz ochrony dóbr kultury.
 
Tegoroczni laureaci reprezentują cały kalejdoskop działań, co stanowi odzwierciedlenie bogatej aktywności lokalnych artystów i organizacji pozarządowych. Jak wspomniał burmistrz Tomasz Suś - Oferta kulturalna gminy Dobczyce jest bogata i bardzo zróżnicowana, co w dużym stopniu jest Państwa zasługą. Dziś chcielibyśmy symbolicznie docenić tę pracę oraz życzyć Państwu sił i energii do dalszych kreatywnych działań.
 
Uroczystego wręczenia Nagród Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce dokonali: burmistrz Tomasz Suś, przewodnicząca Rady Miejskiej w Dobczycach Małgorzata Jakubowska (także członek Kapituły), zastępca burmistrza Edyta Podmokły, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dobczycach Marek Kaczor oraz przedstawiciele Kapituły: dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach Paweł Piwowarczyk oraz prezes Stowarzyszenia Porabie Elżbieta Kudlik.
 
Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w roku 2024 otrzymali:
 
  • Magdalena Irzyk
Od 2019 roku dyrektor Szkoły Muzycznej w Dobczycach, inicjatorka i pomysłodawczyni wydarzeń kulturalnych i konkursów, których celem jest promocja szeroko rozumianej kultury i twórczości muzycznej. Za swoją pracę dydaktyczną i artystyczną niejednokrotnie odznaczana.
 
  • Marek Hampel
Nauczyciel, dyrygent, animator życia kulturalnego. Od 2021 r. pełni funkcję wicedyrektora dobczyckiej Szkoły Muzycznej. Od czasu rozpoczęcia pracy w Szkole Muzycznej (tj. 2010 roku) przygotował i poprowadził szereg koncertów i projektów muzyczno-edukacyjnych, z których korzystała społeczność gminy Dobczyce.
 
  • Małgorzata Molendys
Realizatorka licznych przedsięwzięć i projektów, przez ostatnie lata związana z Miejską Biblioteką Publiczną w Dobczycach. Wśród prowadzonych przez nią działań wymienić można m.in. działalność ilustratorską i graficzną, powstanie i prowadzenie Klubu Małych i Dużych oraz projekty, które stworzyły wyjątkową przestrzeń dla osób z niepełnosprawnością.
 
  • Natalia Piwowarczyk
Od 12 lat jest wolontariuszką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach, była inspiracją do powstania projektu „Jestem... Biblioteka integruje człowieka”, który przez dwie edycje tworzyły wspólnie z Panią Małgorzatą Molendys. Pani Natalia prowadzi warsztaty rękodzielnicze w bibliotece, od 12 lat jest kronikarzem Klubu Kulturalnego Kibica, aktywnie działa w Radzie Społecznej dobczyckiej Biblioteki.
 
  • Iwona Urbaniak
Aktywna społeczniczka, zaangażowana w działania Stowarzyszenia Partnerstwa Miast w Dobczycach oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Ispina. Pani Iwona odpowiada też za prowadzenie profilu „Stare zdjęcia – Dobczyce i okolice”, których znaleźć możemy na jednym z popularnych portali społecznościowych. Strona ta – tworzona przez setki archiwalnych zdjęć i pocztówek, skrupulatnie uzupełniana, stała się swoistym multimedialnym archiwum społecznym.
 
  • Stowarzyszenie Partnerstwa Miast w Dobczycach
Stowarzyszenie odgrywa ważną rolę w budowaniu trwałego partnerstwa miast Dobczyce – Versmold. W tym roku partnerstwo to obchodzi jubileusz 30-lecia – a za jubileuszem tym stoją właśnie osoby zaangażowane w pielęgnowanie tych partnerskich relacji. Niezaprzeczalną zasługą Stowarzyszenia i jego członków jest bowiem budowanie trwałych więzi międzyludzkich i serdecznych przyjaźni.
 
  • Stowarzyszenie Teatr pod Zamkiem w Dobczycach
Teatr pod Zamkiem w Dobczycach zadebiutował w 2021 r. premierową sztuką „Zemsta” Aleksandra Fredry. Od tego czasu aktorzy-amatorzy zagrali na wielu scenach, tych bliższych i dalszych, niezmiennie wzbudzając entuzjazm i pozytywne emocje. Teatr pod Zamkiem w Dobczycach wskrzesił ducha lokalnej historii i kultywuje tradycje amatorskiego teatru w Dobczycach.
 
  • Grupa Misterium działająca przy Parafii w Dziekanowicach
Grupa powstała w 2012 roku w celu wystawienia Misterium Męki Pana Jezusa. Pozytywny odbiór z jakim spotkali się aktorzy-amatorzy sprawił, że Misterium wystawiane było w latach kolejnych. Tradycję tą przerwała pandemia, jednak już w 2023 i 2024 roku aktorzy-społecznicy po raz kolejny poświęcili swój czas i zachwycili publiczność.
 
  • Kapela Podwórkowa Werdebusy Dobczyckie
Od blisko 50 lat kultywuje zanikające tradycje regionu Ziemi Dobczyckiej. „Werdebusy Dobczyckie” to jedna z najstarszych, nieprzerwanie działających kapel podwórkowych w Polsce. Grupie zawdzięczamy szeroką promocję w mediach czy na tematycznych festiwalach i przeglądach – tam niejednokrotnie z sukcesami. Zimą kapela kultywuje tradycyjnie kolędnicze i jest częstym gościem lokalnych wydarzeń kulturalnych.
 
  • Orkiestra Dęta „Dobczyce”
To ponad wiek historii. Historii, którą pisze nadal międzypokoleniowa 50-osobowa grupa. Zespół kultywuje wielopokoleniowa tradycje muzykowania, jest z nami podczas najważniejszych uroczystości oraz wydarzeń. Promuje Dobczyce na licznych przeglądach i konkursach.
 
Galę zwieńczył energetyczny występ formacji STORM – grupy przyjaciół, która zdecydowanie wie, jak ujarzmić instrumenty dęte. Na scenie usłyszeliśmy fantastyczne aranżacje popularnych utworów, a muzycy nagrodzeni zostali gromkimi brawami.