Obwodnica już otwarta

Od piątku, 20 lipca 2012 r. kierowcy mogą korzystać z otwartej już dla ruchu obwodnicy Dobczyc. Jest to jedna z kluczowych inwestycji w gminie Dobczyce, na którą mieszkańcy czekali od lat.

Uroczyste otwarcie odbyło się właśnie 20 lipca i było wielkim świętem dla zaproszonych gości oraz dla mieszkańców, którzy licznie zjawili się na nowym moście.

Dobczyce są teraz dużo bliżej Krakowa – mówił burmistrz Marcin Pawlak, który wraz z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Markiem Sową, Wojewodą Małopolskim Jerzym Millerem, Senatorem Januszem Sepiołem, Starostą Powiatu Myślenickiego Józefem Tomalą, Burmistrzem Versmold Thorstenem Klute, Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich Grzegorzem Stechem, przecięli wstęgę, oficjalnie otwierając obwodnicę.

Marek Sowa w swoim wystąpieniu podkreślał, że gdyby nie strategia samorządu dobczyckiego, która skupiła się na powstaniu w Dobczycach strefy przemysłowej, obwodnicy nie byłoby tu jeszcze długo. Wskazał, że to burmistrz Dobczyc był inicjatorem budowy obwodnicy.

Burmistrza Marcina Pawlaka powinniście od dziś nazywać Pontifex Maximus - Budowniczym Mostów – powiedział senator Janusz Sepioł, który jako marszałek województwa małopolskiego podjął decyzję o budowie obwodnicy.

Piotr Motyka z firmy Mota Engil Central Europe, która była wykonawcą inwestycji powiedział krótko – „wychodzę z założenia, że jako wykonawca powinienem mało mówić, a dużo robić. Praca z takim inwestorem i takim gospodarzem była naprawdę przyjemnością”.

Po oficjalnym przecięciu wstęgi, nowy obiekt poświęcił proboszcz dobczyckiej parafii Ks. Kazimierz Turakiewicz.

Kończąc oficjalną część uroczystości Paweł Machnicki, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce, zapytał Grzegorza Stecha – „Panie Dyrektorze, czy wszystkie formalności są już dopełnione?”, na co dyrektor odpowiedział „tak”, a Marszałek Marek Sowa ściągnął symbolicznie znak zakazu ruchu.

Przez most przebiegli sportowcy, przejechali rowerzyści, z historycznym bicyklem na czele, a w skład zmotoryzowanej kolumny weszły, niejednokrotnie fantazyjne, pojazdy z różnych epok. Było Reanault z 1929 r., był autobus z początku XX w., było Mitsubishi Pajero Wicemistrza Polski rajdów terenowych Darka Żyły, byli motocykliści, były auta przedsiębiorców i mieszkańców Dobczyc. Kolumnę, która poprowadził radiowóz policyjny,  otwierały i zamykały wozy strażackie.

Galeria: