Dobczyce zabłysnęły tańcem i folklorem, rozbrzmiały pieśnią patriotyczną, mieszkańcy wspólnie uczcili kolejny rok niepodległej Polski. A wszystko zaczęło się Polonezem – korowód par zainaugurował koncert, który był swoistym ukłonem w stronę polskiej tradycji, obyczajów, ale także muzycznym wspomnieniem tych, którzy za Polskę szli w bój.
W auli Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego rozbrzmiał donośny bas Jacka Ozimkowskiego – śpiewaka koncertującego w operach i filharmoniach na całym świecie, któremu akompaniowała na fortepianie Monika Płachta, na co dzień współpracująca z najwybitniejszymi chórami krakowskimi. Na zaproszenie do wspólnego śpiewania chętnie odpowiedziała widownia, już po chwili echem dumnie niosły się znane pieśni żołnierskie i patriotyczne. W repertuarze nie zabrakło także utworów znajdujących się w bogatym dorobku sławnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.
Z wdziękiem wirowały pary Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce” w dostojnym walcu, wartkim mazurze czy tańcach łowickich i krakowskich. Przeplatane przyśpiewkami, przy akompaniamencie Kapeli Zespołu, widowisko stało się odzwierciedleniem pięknej i barwnej tradycji, jaką mamy szansę się szczycić. Tego dnia w Dobczycach królowała polskość wyrażona w wszechobecnych barwach narodowych, strojach, tańcach, wspólnym śpiewie.
Szczególnym momentem koncertu było uroczyste wręczenie wyróżnienia Zasłużony dla Ziemi Dobczyckiej, które na mocy uchwały nr XIII/165/19 Rady Miejskiej w Dobczycach z dnia 2 października 2019 r. przyznane zostało Janowi Hartabusowi – aktywnemu samorządowcowi, druhowi-społecznikowi, szczególnie zaangażowanemu w rozwój Nowej Wsi. Wyjątkową statuetkę przekazał laureatowi Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś wspólnie z wiceburmistrz Edytą Podmokły, Przewodniczącą Rady Miejskiej Małgorzatą Jakubowską oraz Zastępcą Przewodniczącego Rady Miejskiej Markiem Kaczorem. Za swoją pracę Pan Jan Hartabus nagodzony został szczerymi, gromkimi brawami.
Nie inaczej przyjęty został przez publiczność koncert, który zwieńczyły entuzjastyczne owacje. Słów uznania dla pracy całego Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce” nie szczędził burmistrz Tomasz Suś, który za pełen wzruszeń wieczór i wspaniałą oprawę tego wyjątkowego święta złożył podziękowania na ręce kierownika zespołu Pana Adriana Kulika, instruktor wokalu Pani Justyny Łokcik oraz kapeli pod kierunkiem Pani Pauliny Karp. Koncert był też okazją do wręczenia gratulacji za sukces podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Izmirze, gdzie Kapela wywalczyła I miejsce za muzykę.
Uczestnicy wspólnego świętowania, dzięki uprzejmości Piekrani "Dom Chleba", mieli okazję skosztować pysznego tortu, który został profesjonalnie zaserwowany przez uczennice Zespołu Szkół w Dobczycach.
Koncert zwieńczył obchody Narodowego Święta Niepodległości w Dobczycach. 11 listopada nie brakło także miejsca na uroczyste upamiętnienie walczących o wolność naszej Ojczyzny. Wczesnym popołudniem na dobczyckim rynku tradycyjnie przedstawiciele samorządu, policji, straży, instytucji oświaty i kultury, organizacji oraz stowarzyszeń złożyli symboliczne wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po uroczystościach, którym akompaniowała Orkiestra Dęta „Dobczyce” pod batutą Józefa Manieckiego odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny, po której uroczysty korowód na czele z Orkiestrą i pocztami sztandarowymi, udał się na popołudniowy koncert.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowane zostały wspólnie przez Gminę Dobczyce, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach, Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” oraz Stowarzyszenie Wspierania Kultury „Charstek”.