Tytuły Honorowego Obywatela Miasta Dobczyce oraz Zasłużonych dla „Ziemi Dobczyckiej” wręczone zostały podczas uroczystości które nastąpiły po otwarciu obwodnicy Dobczyc, 20 lipca 2012 r. Otrzymali je obecni na spotkaniu w auli widowiskowej w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym: wojewoda małopolski Jerzy Miller i marszałek małopolski Marek Sowa (tytuły Honorowych Obywateli) oraz dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Grzegorz Stech i prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Ispina, Elżbieta Kautsch (tytuły Zasłużonych dla „Ziemi Dobczyckiej”). Ważnym i niezwykle wzruszającym dla wszystkich zebranych wydarzeniem tej uroczystości było przypomnienie sylwetki pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Dobczyce, któremu Rada Miejska przyznała tytuł w 1995 roku. Wtedy otrzymał go Pan Wojewoda Tadeusz Piekarz, o którym do dzisiaj mów się Człowiek Wielki. W piątek medal Honorowego Obywatela odebrała, z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej dr Tadeusza Bochni i burmistrza Marcina Pawlaka, wdowa po Panu Wojewodzie, prof. Halina Piekarz.
- Pan wojewoda został już dawno uhonorowany tym wyróżnieniem, jakim jest tytuł Honorowego Obywatela – powiedział przewodniczący Rady, dr Tadeusz Bochnia – ale wiemy, że nie było materialnego dowodu tej decyzji Rady Miejskiej. Teraz chcemy ten błąd naprawić.
- Jestem wdzięczny, że kiedyś na mojej drodze samorządowca był taki szczególny człowiek, który lubił ludzi, szanował ludzi, a jednocześnie był pasjonatem, tworzenia, budowania – wspominał burmistrz Marcin Pawlak. - Budował, kiedy był raczej czas przewracania. Wtedy pan Tadeusz uczył nas, jak znaleźć swoje miejsce w tej małej ojczyźnie jaką jest gmina. Uczył nas rozmawiać z sobą. Ja jestem jego uczniem. To wielkie uczenie udzieliło mi się do dziś. Pokazywał nam, jak warto i jak należy na tę posługę iść.
Tytuły Honorowych Obywateli wręczono także wojewodzie Jerzemu Millerowi i marszałkowi Markowi Sowie. Podkreślali oni, jak ważne jest dla nich to wyróżnienie i jaki to zaszczyt. Podkreślali szczególnie, że Dobczyce to przykład pracy i zaangażowania samorządu i odwagi w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Przykładem tego jest choćby inwestycja, którą jest obwodnica.
- Czy państwo myślą, że pomysł marszałka Janusza Sepioła, o moście i ponad sześciuset metrach drogi, wszędzie skończyłby się tym co mamy? Nie – bo to był wspólny wysiłek marszałka, starosty i burmistrza - samorządu wojewódzkiego, samorządu powiatowego, samorządu miejskiego. To wyzwanie, przed którym się nie cofnął samorząd Dobczyc – mówił wojewoda Jerzy Miller. - To ja jestem wyróżniony, jestem zawstydzony, że państwo starego krakusa chcą przyjąć do dobczyckiej rodziny.
Ze wzruszeniem podkreślał też, że to co jemu się udało zawdzięcza Tadeuszowi Piekarzowi, Jego „drużynie”, w której pracował podczas tworzenia samorządu.
Tytuły Zasłużonych dla „Ziemi Dobczyckiej” otrzymali Elżbieta Kautschowa i Grzegorz Stech. Burmistrz Marcin Pawlak podkreślił, że nie byłoby tego tytułu, gdyby nie pani Elżbieta. Zaznaczył, że koza – statuetka, którą otrzymują zasłużeni – to także pomysł, aby największe przekleństwo dobczycan: przezwisko „koziarze”, uczynić przewrotnie symbolem dumy.
- Jest szalona satysfakcja pracować społecznie: społecznie, czyli z innymi ludźmi – powiedziała Elżbieta Kautsch. - I bez wsparcia, bez współdziałania moich koleżanek i kolegów, zarówno tych od opieki nad zabytkami Dobczyc i opiekunami cmentarza na Jeleńcu, jak i wspaniałą Ispiną, kobietami i mężczyznami ze Stowarzyszenia i przy takim serdecznym przyzwoleniu burmistrza i Rady Miasta – nie byłoby tego. Naprawdę jestem dumna – warto pracować dla Dobczyc.
Grzegorz Stech nie ukrywał swojej radości z nagrody ale podkreślił, że to także zobowiązanie do dalszej współpracy. A tą z Dobczycami bardzo sobie ceni. Zaznaczył też, że wyróżnienie to jest efektem wieloletniej pracy wielu ludzi, którzy przyczynili się realizacji inwestycji, jakie zostały wykonane w gminie Dobczyce, zarówno tych z ZDW, którzy chętnie i profesjonalnie do tych rzeczy podchodzą, jak i polityków lokalnych, zarówno rady wojewódzkiej jak i zarządów wojewódzkich, którzy zawsze z wielkim zrozumieniem do potrzeb nadrabiania zaległości w infrastrukturze drogowej podchodzili.
- Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz – podkreślił - tak prawdę mówiąc to nie zrobiliśmy niczego wielkiego. Zrobiliśmy to, do czego jesteśmy powołani, co jest naszym obowiązkiem. I próbujemy robić to po prostu dobrze. I przyznanie nagrody za to, że ktoś pracuje dobrze: uważam, że to jest bardzo fajna rzecz, bardzo ważna rzecz. I mam nadzieję, że tak już to teraz będzie wyglądało.”
Podczas uroczystego wręczenia tytułów Honorowych Obywateli i Zasłużonych dla „Ziemi Dobczyckiej” zagrał zespół nauczycieli ze Szkoły Muzycznej I stopnia z Dobczyc oraz Big Band Dobczyce.
Poniżej prezentujemy sylwetki Honorowych Obywateli Miasta Dobczyce i Zasłużonych dla Ziemi Dobczyckiej
HONOROWI OBYWATELE MIASTA DOBCZYCE
Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski
urodził się 7 czerwca 1952 roku w Krakowie. Ukończył studia na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.
W administracji państwowej pracuje od 1990 roku. Od 1 lipca 1990 roku do 15 sierpnia 1991 roku był dyrektorem Wydziału Organizacji i Nadzoru, a następnie od 16 sierpnia 1991 roku do 31 grudnia 1992 roku - dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Od 1 stycznia 1993 roku do 29 stycznia 1998 roku pełnił funkcję wicewojewody krakowskiego.
Od lutego 1998 do lipca 2000 r. był podsekretarzem, następnie sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów oraz pełnomocnikiem w rządzie Jerzego Buzka ds. decentralizacji finansów publicznych. W latach 2001-2003 pełnił funkcję doradcy prezesa Narodowego Banku Polskiego. W 2003 r. został prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 2003 r. do 2004 r. był dyrektorem Departamentu Komunikacji Społecznej Narodowego Banku Polskiego, a w 2004 r. członkiem Zarządu NBP. W latach 2004 - 2006 pełnił funkcję prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Od grudnia 2006 r. do listopada 2007 r. - zastępca prezydenta Warszawy.
W latach 2007-2009 pełnił funkcję wojewody małopolskiego. Od października 2009 roku do listopada 2011 był ministrem spraw wewnętrznych i administracji.
12 grudnia 2011 został ponownie wojewodą małopolskim.
Uzasadnienie Rady Miejskiej w Dobczycach:
Po pierwsze, jako Wojewoda Małopolski sprawujący nadzór nad państwowymi służbami, w chwilach zagrożeń, jakie dotykały naszą gminę w wyniku ulewnych deszczów, wichur, wezbrania wód i zalania znacznych obszarów czy osuwisk ziemi powodujących zniszczenia domów, upraw, dobytku mieszkańców i infrastruktury komunalnej, osobiście brał udział w akcjach ratunkowych, koordynował organizowanie pomocy poszkodowanym, wspierał oddziały Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz mieszkańców. Dzięki Jego pomocy, inicjatywie uproszczenia procedur oraz dogłębnemu rozumieniu funkcjonowania gminnego samorządu i wsparciu decyzji o dofinansowaniu nas ze strony budżetu Państwa, mogliśmy skutecznie usunąć zniszczenia spowodowane przez żywioły i odbudować drogi, mostki, przepusty, pogłębić i lepiej wyprofilować rowy odprowadzające nadmiar wód deszczowych, wybudować potężne mury oporowe zabezpieczające przed dalszym osuwaniem się ziemi na cmentarzu „Jeleniec” w Dobczycach oraz zniszczonej drodze w Bieńkowicach. Wszystkie te budowle wykonane zostały w taki sposób, by wyeliminować niefunkcjonalność poprzednich, które nie sprostały żywiołom, podnieść stopień bezpieczeństwa mieszkańców i zmniejszyć ryzyko strat w przyszłości.
Po drugie, jako Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, udzielił kluczowej pomocy w przeprowadzeniu procedury uzyskania pozwolenia na budowę obwodnicy Dobczyc, składającej się z ronda, estakady nad doliną Raby, mostu nad rzeką oraz skrzyżowania, która w dniu dzisiejszym została oddana do użytkowania. Jest to największa inwestycja drogowa w historii Miasta, zrealizowana przez Województwo Małopolskie w ramach Małopolskiego Programu Rozwoju Regionalnego. To połączenie komunikacyjne ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Dobczyc, ponieważ poprawia dostępność komunikacyjną do strefy przemysłowej, stanowiącej bazą ekonomicznego i społecznego rozwoju Gminy i Miasta Dobczyce. Przy tak dużych inwestycjach, absolutnie kluczowe znaczenie dla ich powodzenia ma współpraca między poszczególnymi szczeblami samorządów oraz instytucjami państwa, dlatego Rada Miejska mocno docenia i podkreśla zaangażowanie Pana Wojewody w ustanawianie wzorców takiej współpracy.
Po trzecie podkreślamy, jak wielkie znaczenie dla budowy społeczeństwa obywatelskiego naszej gminy ma, prezentowana przez Pana Wojewodę od 1990 roku, czyli od początku Jego pracy w administracji państwowej, postawa służby, słuchania, konsultacji i wspierania aktywności obywatelskiej, której emanacją jest samorząd gminny oraz szybkiego i skutecznego wdrażania działań bez nadmiernie rozbudowanych procedur administracyjnych. Jesteśmy pod wrażeniem Jego pracowitości oraz ogromu czasu, jaki poświęcił na osobiste, trwające nieraz do późnych godzin nocnych, spotkania konsultacyjne z samorządem naszej gminy, których celem była optymalizacja działań pomocowych dla osób poszkodowanych przez żywioły. W połączeniu z Jego globalnym spojrzeniem na sprawy państwa oraz motywowaniem gmin do tworzenia struktur i związków, które mogły by realizować szersze, ponad lokalne działania, stawia to Pana Wojewodę w gronie wybitnych osobistości Państwa Polskiego, które dogłębnie i praktycznie rozumieją i realizują zasadę pomocniczości, stanowiącą ustrojowy fundament samorządu.
Po czwarte Rada Miejska pragnie podkreślić swoje uznanie dla Jego uczciwości i szczerości, bezinteresowności i skromności, otwartości na potrzeby ludzi oraz mądrego uporu i konsekwencji w działaniu, które to cechy charakteru i postawy z pełnym przekonaniem stawiamy jako wzór kolejnym pokoleniom mieszkańców Gminy i Miasta Dobczyce.
Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego
mieszkaniec Bobrka w powiecie oświęcimskim, urodzony 4 lutego 1967 roku.
Po ukończeniu Liceum Zawodowego w Oświęcimiu rozpoczął pracę w KWK „Piast” w Bieruniu. W roku 1990 wyjechał do Finlandii, gdzie pracował przez 1,5 roku w branży handlowej. Po powrocie do kraju, prowadził własną działalność gospodarczą. W roku 1994 po raz pierwszy został wybrany do Rady Miejskiej w Chełmku (pełnił funkcję radnego przez dwie kadencje, do 2002 roku), był także członkiem Zarządu Miejskiego w Chełmku (1994-1998) oraz sołtysem Bobrka (1994-1998).
W roku 1996 rozpoczął studia w Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie, uzyskując w 2000 roku licencjat z zarządzania. W 2003 roku obronił, z wynikiem bardzo dobrym, pracę dyplomową i uzyskał tytuł magistra na Wydziale Zarządzenia i Marketingu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Po powstaniu samorządu wojewódzkiego, rozpoczął w 1999 roku pracę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Początkowo był kierownikiem agendy Urzędu Marszałkowskiego w Oświęcimiu, a po wyborze Janusza Sepioła na marszałka województwa został zastępcą dyrektora Kancelarii Zarządu, stając się jednym z najbliższych współpracowników marszałka. W urzędzie odpowiadał m.in. za realizację i opracowanie Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego, angażował się w działania zwiększające bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w tzw. węźle oświęcimskim, koordynował prace związane z powstawaniem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, brał udział w pracach nad Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013. Odpowiadał również za organizację ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Małopolsce (2002 r.) i pierwszej wizyty apostolskiej Benedykta XVI w Małopolsce (2006 r.).
Po wyborze na radnego Województwa Małopolskiego w listopadzie 2006 roku przez kilka tygodni pracował w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie zajmując stanowisko pełnomocnika ds. funduszy pomocowych i rozwoju gminy. W tym czasie współtworzył program inwestycyjny gminy, który jest aktualnie realizowany z udziałem funduszy europejskich (m.in. budowa: biblioteki, północno-wschodniej obwodnicy Chrzanowa oraz projekty realizowane w ramach programu rewitalizacji centrum Chrzanowa).
Po wyborze - 8 marca 2007 roku – do Zarządu Województwa Małopolskiego, odpowiadał za realizacje funduszy europejskich w Małopolsce, rozwój gospodarczy, rolnictwo, geodezję, politykę przestrzenną oraz sprawował nadzór nad mieniem i spółkami z udziałem województwa. Od 2008 r. przewodniczy Komisji ds. monitorowania Funduszy Europejskich przy Związku Województw RP. Członek Małopolskiej Rady Innowacji oraz Komisji Wspólnej Samorządu Terytorialnego i Gospodarczego. Aktywnie uczestniczy w pracach Komitetu Monitorującego Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Jest założycielem Małopolskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych w Tarnowie. Zainicjował powstanie Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości oraz Centrum Business in Malopolska (CEBiM). Był głównym negocjatorem umowy z Instytutem Studiów Wschodnich w sprawie organizacji Forum Ekonomicznego w Krynicy do roku 2019.
Aktywnie uczestniczy w pracach Komitetu Monitorującego Małopolski Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Uzasadnienie Rady Miejskiej w Dobczycach:
Po pierwsze uznajemy, że skuteczne przygotowanie i realizacja projektów dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej, w tym także tych składanych przez naszą gminę, wymagały oparcia o mądrą politykę samorządu regionalnego, której Pan Marszałek jest współautorem i liderem. To, co cenimy najbardziej w prowadzonej przez Niego polityce, to – obok strategicznego i dalekiego spojrzenia na rozwój regionu – umiejętność konsultowania i otwarcie na nasze sugestie, mobilizowanie nas do działania i wspieranie naszej lokalnej aktywności. Jako Marszałek zawsze znajdował czas na przeanalizowanie naszych uwag i nie bał się wprowadzać nowelizacji do przygotowanych przez województwo kryteriów, warunków czy zasad oceny i realizacji projektów, jeżeli uznawał, że nasze argumenty są słuszne. W naszym przekonaniu świadczy to o najwyższej klasie zarówno jako polityka, jak i Szefa Zarządu Województwa, czyli jego organu wykonawczego.
Po drugie podkreślamy, że to dzięki Jego osobistemu zaangażowaniu oraz bezpośredniej pomocy w pokonywaniu trudnych procedur, Gmina i Miasto Dobczyce mogły złożyć dobre wnioski i uzyskać dofinansowanie na wszystkie priorytetowe zadania gminne, określone w strategii rozwoju gminy, programie rozwoju lokalnego czy programie rewitalizacji miasta. Powstały dzięki temu takie niezbędne dla lokalnej społeczności obiekty jak Regionalne Centrum Oświatowo – Sportowe, składające się z hali sportowej, wielofunkcyjnego budynku mieszczącego gimnazjum, bibliotekę publiczną i ośrodek kultury, czy infrastruktura strefy przemysłowej, zachęcająca inwestorów do lokowania w Dobczycach zakładów pracy, tworzenia miejsc pracy a tym samym budowania ekonomicznego i społecznego fundamentu funkcjonowania gminy. W tym miejscu należy wymienić także finansowy udział województwa w budowie boiska Orlik 2012, zabezpieczeniu i konserwacji zabytkowych murów miejskich oraz wielu innych budowli.
Po trzecie, jako najwyższą zasługę traktujemy decyzję Pana Marszałka w sprawie budowy obwodnicy Dobczyc, składającej się z ronda, estakady nad doliną Raby, mostu nad rzeką oraz skrzyżowania, która w dniu dzisiejszym została oddana do użytkowania. Jest to największa inwestycja drogowa w historii Miasta, o kluczowym znaczeniu dla jego rozwoju, w szczególności przez poprawę dostępności do strefy przemysłowej. Połączenie tej kluczowej inwestycji z konsekwentną modernizacją dróg wojewódzkich łączących Dobczyce ze światem, przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu podróży mieszkańców oraz skrócenia czasu przejazdu do ich miejsc pracy, nauki i uczestnictwa w kulturze.
Po czwarte wysoko cenimy i możemy postawić za wzór naszym obywatelom rzetelność i uczciwość, słowność i szczerość, pracowitość, otwartość i pogodność, które cechują postawę Pana Marszałka w relacjach z ludźmi. W połączeniu ze zdolnościami i skutecznością w zarządzaniu tak złożoną i o tak dużej skali jednostką, jaką jest Województwo Małopolskie, stawia to Pana w rzędzie wybitnych osobistości naszego kraju.
ZASŁUŻENI DLA ZIEMI DOBCZYCKIEJ
Elżbieta Kautsch - Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ISPINA
Urodziła się 29 grudnia 1942r. w Dobczycach w wielodzietnej rodzinie Alojzego i Wiktorii Lichoniów. Szkołę Podstawową ukończyła w rodzinnym miasteczku, a w latach 1956-1960 była uczennicą Liceum Ogólnokształcącego nr 8 w Krakowie. Po maturze rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w roku 1965 uzyskała tytuł magistra filologii polskiej ze specjalnością – historyk literatury polskiej.
Wyszła za mąż w czerwcu 1964r.
Pracę zawodową rozpoczęła jako nauczycielka Liceum Pedagogicznego w Jeleniej Górze (1965-1969). Potem wraz z mężem Wojciechem- inż. Górnikiem przeniosłam się do Chrzanowa. Urodziła i wychowała dwoje dzieci.
Pracowała kolejno w Szkole Podstawowej w Chełmku, Szkole Podstawowej nr 1 w Chrzanowie, Zespole Szkół Ekonomiczno- Chemicznych w Trzebini, Technikum Górniczym i ZSZ w Katowicach-Murckach.
Od roku 1978 pracowała w Szkole Podstawowej nr 12 w Katowicach jako bibliotekarz, polonista, a od 1992 r. do 1997 była dyrektorek tej placówki oświatowej.
Po przejściu na emeryturę w 1997 wróciła do rodzinnych Dobczyc. Wzorem ojca zawsze pracowała społecznie. Działała w związkach zawodowych „Solidarność”, komitetach obywatelskich.
A w Dobczycach współzałożyłamSpołeczny komitet Opieki nad Zabytkami Dobczyc, który działa od roku 2000 i odnowił ponad 40 zabytkowych nagrobków (cmentarz na Jeleńcu) i kilka kapliczek. Założyła Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ISPINA, które działa już dziewiąty rok.
Była dobczycką radną i przewodniczącą oświaty i kultury w latach 2006-2010.
Starała się inicjować i organizować wiele wydarzeń społeczno- kulturalnych.
"Mam nadzieję żyć pożytecznie w rodzinnych Dobczycach do końca swych dni" - Elżbieta Kautsch.
Uzasadnienie wniosku:
Pani Elżbieta Kautsch jest inicjatorką i organizatorką wielu działań społeczno- kulturalnych na terenie gminy i powiatu.
Najważniejsze funkcje i działania Pani Elżbiety:
1) Radna- przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu ( 2006-2010)
2) Założycielka Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Dobczyc, -2001r. – który odnowił we współpracy z UMiG Dobczyce) 44 kamienne nagrobki cmentarne na Jeleńcu oraz 5 zabytkowych figur przydrożnych na terenie gminy.
3) Od ośmiu lat współredaguje „Tapetę”- stała wkładka „Ispiny”
4) Założycielka w roku 2003 Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Ispina” organizującego wiele wydarzeń kulturalnych- wystaw plastycznych w Galerii Ispiny, „Złotym Kłosie”, w „Podzamczu” wieczorków literackich – spotkań z podróżnikami ( Podróże z „Niespodzianką”) – czy Uniwersytetu Prowincjonalnego, proponującego wykłady i spotkania z ciekawymi ludźmi ze świata nauki i sztuki.
5) Osiągnięcia i sukcesy Komitetu Opieki nad Zabytkami zaowocowały powstaniem następnych, nowych Komitetów i odnowieniem kapliczek w Skrzynce, Sierakowie, Brzączowicach i Kędzierzynce.
6) Jest jurorką wielu konkursów: recytatorskich, plastycznych, literackich, tanecznych, śpiewanych organizowanych przez MGOKiS, szkoły na terenie gminy, a także powiatu.
7) Sponsorowanie uzdolnionych artystycznie uczniów.
8) Działa w „Turystycznej Podkowie” (grupa LGD)
9) Była powołana do Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 700-lecia Królewskiego Miasta Dobczyce.
10) Pomysłodawczyni stworzenia statuetki „Zasłużony dla Ziemi Dobczyckiej” i kilku tablic upamiętniających wybitnych dobczycan ( np. na dziedzińcu zamkowym)
11) Nominowana w plebiscycie „Dziennika Polskiego”- „Osobowość Ziemi Myślenickiej”.
12) Odznaczona statuetką „Społecznik roku powiatu myślenickiego r. 2011”
Grzegorz Stech – Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich
urodzony 14 sierpnia 1960 r. w Bytomiu.
W latach 1967 – 1982 mieszkał w Gorlicach. Tam też uczęszczał do liceum ogólnokształcącego. Tytuł magistra inż. zdobył na Politechnice Krakowskiej, gdzie studiował w latach 1979 – 1984.Swoje kwalifikacje podnosił uczęszczając w wielu kursach i studiów podyplomowych m.in. na podyplomowych studiach Administracji Publicznej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Zarządzania Przedsiębiorstwem w Gospodarce Rynkowej na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, kursie dla Kandydatów Na Członków Rad Nadzorczych w Spółkach Skarbu Państwa, kursie Menedżerskim, kursie Biznesu i Zarządzania w Międzynarodowej Szkole Menedżerów, kursie Doradztwa Inwestycyjnego i Gry Giełdowej w Międzynarodowej Szkole Menedżerów w Warszawie.
W roku 1984 rozpoczął pracę jako specjalista ds. produkcji pomocniczej, kierownik warsztatów w Przedsiębiorstwie Drogowo – Mostowym „RDP” Kraków od 1991 r. do 1996 r. – był jego dyrektorem. Następnie do 1999 r. pracował w Konsorcjum Drogowo – Mostowym "Autostrada" S.A., w 1996 r. został właścicielem Biura Doradztwa Inwestycyjnego, w 1997 r. współwłaścicielem "Va – Tech" s.c., a w 1998 współwłaściciele , prokurentem spółki "Stalprodukt – MB" sp . z o. o.W W tym samym roku został Dyrektorem "DM – Tech" sp . z o.o. W roku 1999 rozpoczął pracę w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Krakowie.
Grzegorz Stech od 2005 roku piastuje stanowisko Przewodniczącego Konwentu Dyrektorów Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Odznaczenia:
Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi
Złota i Srebrna Odznaka STIK
Złota Odznaka "Zasłużony dla Drogownictwa"
Laureat 4 edycji Złotej Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej
Uzasadnienie wniosku:
Traktuje problemy komunikacyjne Gminy i Miasta Dobczyce w sposób szczególny, doskonale rozumiejąc strategiczne znaczenie rozwoju systemu drogowego dla rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego Gminy i Miasta Dobczyce, w tym w szczególności rozwoju przedsiębiorczości w Strefie Przemysłowej w Dobczycach. Dogodne połączenia drogowe z Krakowem oraz systemem dróg krajowych autostrad ma kluczowe znaczenie dla mieszkańców Gminy i Miasta Dobczyce ze względu na liczne dojazdy do pracy, zaopatrzenie małych i średnich przedsiębiorstw i podmiotów gospodarczych, możliwość korzystania z oferty kulturalnej i edukacyjnej Krakowa. Dogodne połączenie jest także jednym z podstawowych atutów Dobczyc, wpływających na decyzje inwestycyjne w Strefie Przemysłowej. Zaplanowanie i konsekwentna realizacja modernizacji dróg 964 i 967 oraz budowa obwodnicy stanowiły istotny element w decyzjach lokalizacyjnych takich inwestorów jak Wawel SA, ES System NT, Alpha, Animex.
Dzięki zrozumieniu i osobistemu zaangażowaniu Pana Grzegorza Stecha na terenie Gminy i Miasta Dobczyce realizowane były takie inwestycje jak:
- Budowa chodników i zatok przystankowych w Brzączowicach, Dobczycach i Dziekanowicach wzdłuż dróg 967 i 964 – inwestycje poprawiające bezpieczeństwo pieszych oraz podróżujących liniami busów.
- Modernizacja dróg 964 i 967 - należy podkreślić fakt wsparcia przez Pana Dyrektora wspólnej inicjatywy samorządów gminnych oraz samorządu województwa dotyczącej współfinansowania poprawy jakości i bezpieczeństwa komunikacji publicznej na tych odcinakach dróg.
- Modernizacja mostu w Brzączowicach.
- Budowa obwodnicy - największa w historii Dobczyc inwestycja drogowa, która otwiera nową jakość w przestrzeni Miasta, umożliwiając zaplanowanie i stopniową realizację rewitalizacji centrum Dobczyc. Obwodnica służyć będzie także w sposób bezpośredni dalszemu rozwojowi strefy przemysłowej oraz udogodni komunikację samochodową mieszkańcom Dobczyc w stronę Krakowa i Tarnowa.
- Przejście rowami odwadniającymi przez drogę 967 na Zarabiu – inwestycja związana z poprawą bezpieczeństwa powodziowego tej części Miasta.
- Budowa kanalizacji oraz odbudowa ul. Kilińskiego i ul. Marwin