Przy pięknej, słonecznej pogodzie odbył się tegoroczny Piknik Ekologiczny w Dobczycach! Edukacja ekologiczna zgrabnie przeplatała się z dobrą zabawą i cenną wiedzą. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście wymiana odpadów na sadzonki, a tych w tym roku wydano aż 720! Uczestnicy wracali do domu z m.in. z pigwowcami, tujami, forsycjami, jarzębiną, czy różnego rodzaju świerkami i sosnami. Licznie zebrane w tej akcji nakrętki zasilą zbiórkę prowadzoną przez dobczycką Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną i wesprą rehabilitację jednego z młodych mieszkańców naszej gminy. W sumie zebrano 8 worków 120 l nakrętek oraz 6 worków 120 l baterii (wypełnionych do 3/4 wysokości).
Piknik Ekologiczny otworzył Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś, który zwrócił uwagę na istotną rolę tego typu akcji w kształtowaniu świadomości ekologicznej, szczególnie wśród młodych pokoleń. Burmistrz wspomniał również o działaniach gminy mających na celu poprawę jakości powietrza w naszym regionie, w tym o prowadzonych od niedawna, kontrolach domowych palenisk.
Sekcję artystyczną rozpoczął dynamiczny występ grupy taneczno-akrobatycznej R-dance, która zaprezentowała układ taneczny z elementami gimnastyki sportowej realizowany w ramach projektu „Nie tylko gimnastyka”. Tuż po pełnym emocji pokazie, o ekologii „pół-żartem, pół-serio” odpowiedzieli członkowie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach podczas spektaklu „Zielony Kapturek”. „Eko-wersja” znanej i lubianej bajki szczególnie przypadła do gustu zgromadzonym, a aktorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Nie tylko scenariusz, ale i muzyka oraz scenografia powstały dzięki zaangażowaniu uczniów oraz opiekunów grupy: Pani Barbary Małoty, Pani Katarzyny Ciętak, Pani Magdaleny Jamki oraz Pani Bożeny Oramus.
Równolegle do prowadzonego programu artystycznego na błoniach RCOS nie brakowało innych atrakcji. Bardziej ciekawi świata uczestnicy mogli skorzystać z kreatywnych doświadczeń prowadzonych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką Pani Marzeny Mikołajczyk. Gotowi stawić czoła wyzwaniom brali udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami, które zorganizowali uczniowie „dwójki” wraz z nauczycielką Panią Anną Kubicką czy przedstawiciele Wodociągów Krakowskich, którzy na swym stoisku mieli istne koło fortuny! Dorośli mogli zasięgnąć opinii wystawców ekologicznych pieców i kotłów czy dowiedzieć się więcej o Programie „Czyste Powietrze” na stoisku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki uprzejmości Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami na błoniach zaparkowała śmieciarka, a każdy chętny mógł usiąść za jej kierownicą i zobaczyć w jak wiele systemów jest wyposażona. Na zaproszenie do wzięcia udziału w pikniku chętnie odpowiedzieli również wiceprezes MPGO Rafał Kruszyński oraz członek zarządu Katarzyna Matusik-Lipiec.
Pośród uczestników pikniku wyróżniali się młodzi projektanci prezentujący stworzone przez siebie kolekcje z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu. Podczas pokazu „Modnie i EKOwygodnie” wprawili oni w zdumienie i zachwyt niemal każdego obserwatora, a prezentowanych przez nich strojów nie powstydziliby się najwięksi kreatorzy mody. Pomysłowe stylizacje oceniało jury w składzie: wiceburmistrz Edyta Podmokły, członek zarządu MPGO Katarzyna Matusik-Lipiec oraz przedstawicielka WFOŚIGW Anna Synowiec. Praca każdego z uczestników została doceniona i nagrodzona.
Organizatorem Pikniku Ekologicznego był Urząd Gminy i Miasta w Dobczycach, ale szczególne podziękowania należą się partnerom tego wydarzenia, a są to: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakwie, Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2 oraz wszyscy wystawcy.
Piknik Ekologiczny promuje realizowany przez Gminę Dobczyce projekt pn.:” Obniżenie poziomu niskiej emisji na terenie gminy Dobczyce poprzez wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na biomasę i paliwa gazowe” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.