Podpisanie umowy dotacyjnej na ochronę pszczoły miodnej było okazją do spotkania Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce Tomasza Susia z przedstawicielami Koła Pszczelarzy w Dobczycach reprezentowanego przez Prezesa Bolesława Kostkowskiego, Skarbnik Elżbietę Kapuścińską oraz Panią Agnieszkę Dukat-Pokrywę.
Sporo czasu poświęcone zostało na rozmowę o działalności Koła, jego długiej historii, a także planach na przyszłość, do których zaliczają się m.in. działania propagujące i uświadamiające istotną rolę pszczół w naszym ekosystemie.
Dobczyckie Koło Pszczelarzy zrzesza w sumie 55 członków, z czego 37 członków to pszczelarze z Gminy Dobczyce, pozostali reprezentują: Bochnię, Gruszów, Wiśniową, Trzemeśnię, Gdów, Siepraw, Raciechowice czy Kraków. Ciekawostką jest, że w posiadaniu pszczelarzy z naszej gminy jest 741 pni pszczelich.
Działalność członków Koła to także nasadzanie drzew i krzewów miododajnych. Jak wspomniał prezes Bolesław Kostkowski, rosnące przy ulicy Podgórskiej w alei klony i jawory zostały posadzone w latach 50. XX w. właśnie przez pszczelarzy. Niegdyś zresztą pszczoły obecne były w przestrzeni centrum Dobczyc, tutaj zlokalizowane było kilka pasiek, których historię przywołał Pan Bolesław.
Podkreślił również, że ludzie często skupiają się na produktach pracy pszczół, zapominając o tym co najważniejsze, a mianowicie – zapylaniu.
Jak udało nam się dowiedzieć, tutejsze tereny, a zwłaszcza Kornatka, obfitują w miód spadziowy. Jednak pierwszym miodem, jakiego można się spodziewać jest miód mniszkowy i rzepakowy.
Gmina Dobczyce dofinansowuje realizację projektu ochrony pszczoły miodnej na terenie gminy. Na projekt mający na celu poprawę zdrowotności pszczoły miodnej przekazane zostały środki w wysokości 4 000 zł. Zostaną one przeznaczone na zakup cukru dla pszczół, którym będą dokarmiane rodziny pszczele, znajdujące się na terenie naszej gminy. Dotacja została przyznana w ramach realizacji zadania publicznego w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.