WAŻNE UCHWAŁY RADY MIEJSKIEJ W DOBCZYCACH

Ważne uchwały Rady Miejskiej

Na Sesji Rady Miejskiej w Dobczycach, 28.09. podjęte zostały ważne uchwały, między innymi takie jak:

Uchwała o przystąpieniu do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji.

Rewitalizacja to proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji. (Ustawa z 9 października 2015 roku o rewitalizacji)

W przygotowywaniu programu rewitalizacji bardzo ważny jest udział społeczny, mieszkańców, organizacji pozarządowych, właścicieli, użytkowników wieczystych nieruchomości i podmiotów zarządzających nieruchomościami, w tym spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych i towarzystw budownictwa społecznego. Także podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na obszarze gminy lub zamierzających taką prowadzić. Chodzi o poznanie potrzeb interesariuszy, ich oczekiwań oraz o spójność działań. O edukację, informację, dialog i integrację. W końcu o udział w przygotowaniu planu i w jego realizacji.

Program nie może wykluczyć mieszkańców z korzyści, musi uwzględnić potrzeby osób niepełnosprawnych. Przygotowane na  jego potrzeby diagnozy i analizy muszą wykorzystywać obiektywne dane, weryfikowalne mierniki i metody badawcze adekwatne do charakteru terenu.

Program – obok szczegółowej diagnozy obszaru rewitalizacji - musi zawierać opis powiazań ze strategią gminy, strategią rozwiązywania problemów społecznych oraz ze studium uwarunkowań i  kierunków zagospodarowania przestrzennego. Ponadto opis wizji obszaru po rewitalizacji, cele rewitalizacji, kierunki działań, bardzo szczegółowy opis przedsięwzięć, szacowaną wartość, prognozowane rezultaty i sposób ich oceny oraz wiele określonych w ustawie elementów planistycznych i zarządczych.

Jak ważny jest dobrze przygotowany program rewitalizacji najlepiej świadczy fakt, że właśnie w ramach działań rewitalizacyjnych powstał w Dobczycach budynek RCOS.

Kolejna ważna uchwała w/s: „Przyjęcia przez Gminę Dobczyce do realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, …. Działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”. Uchwała ta jest niezbędna do podpisania przez burmistrza umowy na dofinansowanie rozbudowy i przebudowy oczyszczalni ścieków. Wniosek o dofinansowanie złożony przez gminę w lutym 2016 roku został pozytywnie oceniony.

Poprzednia modernizacja oczyszczalni ścieków miała miejsce w 2005 roku. Na potrzebę jej rozbudowy w przyszłości wskazywały już prace analityczne, wykonane w 2011 roku. Potwierdził to bilans ścieków wykonany do wniosku o dofinansowanie rozbudowy systemu kanalizacji w Brzezowej, Kornatce, Dobczycach, Brzączowicach Górkach i Stojowicach oraz plany inwestycyjne przedsiębiorstw funkcjonujących w Dobczycach, a także projektowana kanalizacja dla Niezdowa, Skrzynki, Stadnik i Kędzierzynki. Obecna oczyszczalnia ma przepustowość średnią dobową 2800 m3, co odpowiada około 18 tys. RLM (równoważna liczba mieszkańców), tymczasem już dzisiaj liczba ta jest oceniana na 24 tys. RLM. Planowany wzrost przepustowości, będący wynikiem rozbudowy, to 3 800 m3, odpowiadający około 38 tys. RLM.

Koszty realizacji zadania szacowane są na ponad 20 mln złotych, a nakłady z budżetu gminy w latach 2017 i 2018, zaplanowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej to kwota 10 271 650 zł.

Rada uchwaliła także proponowane przez burmistrza i skarbnika zmiany w budżecie i WPF. Zaplanowany do wykorzystania w 2016 roku kredyt w wysokości 2 mln. złotych nie będzie zaciągany, natomiast w planach zadań do sfinansowania w kolejnych latach zapisano środki własne między innymi na takie zadania jak modernizacja przedszkola nr 3, budowa szkoły w Dziekanowicach, budowa strażnicy w Dobczycach, zwiększenie atrakcyjności turystycznej Wzgórza Staromiejskiego, zagospodarowanie tras turystycznych wokół zbiornika dobczyckiego, park miejski.