„Strategia to przede wszystkim poszukiwanie szans na zewnątrz i dostrzeżenie mocnych stron wewnątrz” – mówił burmistrz Paweł Machnicki, który do współpracy nad nową strategia rozwoju gminy Dobczyce zaprosił radnych, sołtysów, pracowników urzędu, przedstawicieli stowarzyszeń i mieszkańców.
Spotkanie warsztatowe miało na celu przede wszystkim zaangażowanie różnych środowisk i osób, których wiedza, doświadczenie i wyobraźnia mają posłużyć wykonaniu konkretnej pracy. Wynikiem tej pracy ma być stworzenie kompleksowej analizy SWOT dla gminy Dobczyce w czterech strategicznych obszarach: przestrzeń, sfera społeczna, infrastruktura i sfera gospodarcza. Analiza będzie punktem wyjścia do sformułowania celów strategicznych i operacyjnych na lata 2016-2022.
Burmistrz podkreślał, że właśnie poprzez takie spotkania wyklaruje się wizja tego co chcemy w najbliższych latach w gminie Dobczyce osiągnąć, jakie są plany i marzenia.
„Jednocześnie mając świadomość, że te aspiracje muszą wynikać z naszych zdolności, strategia musi odnosić się do rzeczywistości ekonomicznej. Budując strategię musimy wiedzieć na co nas stać, a z czego trzeba będzie rezygnować” – mówił.
Wprowadzeniem do prac warsztatowych było przedstawienie diagnozy stanu obecnego dla gminy Dobczyce, która przygotowana i przedstawiona została przez zespół ekspertów, dr Jacka Świtałę, Beatę Kuciej i Marka Mitko.
Beata Kuciej podkreślała rolę strategicznego planowania, które stanowi podstawę efektywnego zarządzania zarówno firmą jaki samorządem. I, mimo iż strategia rozwoju jest dokumentem lokalnym, przedstawiona diagnoza odnosi się do większego obszaru, a parametry przypisane Dobczycom pokazane są na tle powiatowych i wojewódzkich.
W trakcie warsztatów zebrani podzieleni zostali na cztery grupy, w których identyfikowali mocne, słabe strony oraz szanse i zagrożenia, a także dokonali oceny ich znaczenia przez przyjęcie odpowiednich iloczynów wagi.
Grupa omawiająca temat przestrzeni uznała, że mocną stroną gminy jest jej spójność i niezależność od Krakowa. W sferze społecznej np. atutem jest bogata oferta kulturalna i sportowa oraz duża aktywność organizacji pozarządowych, brakuje natomiast żłobka oraz integracji mieszkańców. Mocną stroną infrastruktury w gminie jest m.in. funkcjonowanie oczyszczalni ścieków, słabą natomiast brak odpowiedniej ilości miejsc parkingowych w mieście. W sferze gospodarczej największym atutem jest strefa przemysłowa oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna Krakowskiego Parku Technologicznego, za słabość uznano ograniczenie wykorzystania Zbiornika Dobczyckiego do celów turystycznych i rekreacji.
Kolejnym etapem prac nad powstaniem strategii będzie opracowanie materiału, który został omówiony podczas warsztatów. Zostanie on udostępniony na stronie www.dobczyce.pl, co da możliwość aktywnego włączenia się w budowanie strategii przez działania przez Internet. Planowane jest również kolejne spotkanie podczas, które określone zostaną cele i zadania strategii gminy Dobczyce na lata 2016- 2022.