W okresie jesienno zimowym w naszej Gminie jak co roku pojawia się problem ze spalaniem odpadów w piecach domowych.. Temperatura spalania w piecach domowych wynosi zaledwie od 200 do 500 stopni C. Jest to bardzo ważne ponieważ zbyt niska temperatura spalania powoduje, że do atmosfery wydostają się nieoczyszczone szkodliwe substancje chemiczne. Zanieczyszczone szkodliwymi substancjami powietrze wpływa na nasz cały organizm i chociaż skutki oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się w powietrzu toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii. Zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki powoduje trudności w oddychaniu, tlenki azotu podrażniają płuca, tlenek węgla powoduje zatrucia i ma negatywny wpływ na centralny układ nerwowy. Niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami związanych z chorobami nowotworowymi.
Budżety domowe obciążane są też dodatkowymi kosztami związanymi z usuwaniem uszkodzeń instalacji i przewodów kominowych powstałych w wyniku spalania śmieci.
Regulacje prawne w naszym kraju przewidują znaczne restrykcje za spalanie odpadów w miejscach nie przystosowanych do tego procesu. Ustawa o odpadach stanowi o karach grzywny od 20zł do 5 000,00zł oraz aresztu od 5 do 30 dni.
Ale nikomu nie zależy na tym aby karać mieszkańców, natomiast wszystkim nam zależeć powinno na zmianie podejścia do tego problemu. Postarajmy się, aby nie dochodziło do takich praktyk, zwłaszcza, że po wejściu w życie nowego systemu gospodarki odpadami mieszkańcy – za opłatę przekazywaną gminie - mogą oddać wszystkie odpady komunalne wytworzone we własnym gospodarstwie domowym.
NIE ZATRUWAJMY SIEBIE, NASZYCH RODZIN, PRZYJACIÓŁ I SĄSIADÓW.