Multimedialny spektakl filmowo-teatralny „Czarna Dama“ to wartka komedia o niejasnym zakończeniu, mocno osadzona w lokalności regionu Małopolski.
Sceny filmowe nakręcone zostały w skansenie oraz na zamku w Dobczycach.
Uwspółcześniona legenda w inscenizacji Dziurmana i zespołu integracyjnego ITAN nie traci nic ze swej uniwersalności. Z poczuciem humoru opowiada o trudach codzienności, które okazują się nie być znów aż tak odległe od współczesnych.
Tytułowa chciwa księżniczka zwana Czarna Damą namawia wynajętych zbójców, by Ci ściągali coraz większą daninę z wiodących prosty styl życia kum szwaczek. Uległe wieśniaczki ze strachu dają się wykorzystywać coraz bardziej zapalczywym i złym sługom szlachcianki.
Wkrótce jednak zła Pani pogrąża się w miłości do złota i kosztowności tak bardzo, że przestaje wynagradzać zbójów. W geście zemsty zostaje otruta, a jej duch od tej pory nawiedza zamek, w którym mieszkała i jego okolice.
Pewnego razu nocujący w pobliżu pustelnik spotyka ducha Czarnej Damy, która wyjawia mu, że istnieje tylko jedna możliwość, by jej męki jako zjawy na ziemi ustały. Musi znaleźć człowieka, który przez rok i sześć niedziel będzie w stanie roztrwonić, ale nie zmarnować sam jeden sto srebrnych talarów. Pustelnik proponuje tę umowę wracającemu z wojny biednemu I samotnemu wiarusowi.
Ten godzi się i przez umówiony rok w samotności cieszy się bogactwem.
Ostatniego dnia obietnicy, wydawszy niemal całą sumę wiarus spotyka żebraka. który prosi go o ostatni grosz jaki mu pozostał. Wzruszony dolą nędzarza żołnierz daje mu monetę. Niestety żebrak okazuje się być samym diabłem kusicielem. Zabiera duszę wiarusa zmuszają tym samym Czarną Damę do czekania na kolejnego wybawiciela.
Inscenizację Artura Dziurmana cechuje nie tylko profesjonalizm wykonania – aktorzy amatorzy współpracują z profesjonalistami z branży filmowej. Jest ona również szczególnym miejscem integracji społecznej niepełnosprawnych i pełnosprawnych, seniorów i dzieci, artystów i amatorów, doświadczonych i profesjonalistów. Jest też wreszcie spotkaniem przepełnionych entuzjazmem aktorów, amatorów i widzów, którzy będą mogli wspólnie włączyć się w wydarzenie o charakterze nie tylko kulturalnym, ale i społecznym.
Miejsce: Aula widowiskowa Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach
Termin: 14 grudnia 2013
Godzina: 19:00
Bilety w cenie 20 zł dostępne w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach, ul. Szkolna 43, pok. 143, Tel. 12 27 16 757