Sołtys:
Skład Rady Sołeckiej:
Powierzchnia:
Skrzynka położona jest we wschodniej części Gminy Dobczyce, na wysokości ok. 350m n.p.m. Ze wzgórza, na którym usytuowana jest wieś roztacza się niezwykły widok na Dobczyce i okolice.
Miejscowość graniczy z Dobczycami, Niezdowem, Gdowem, Stadnikami i Kędzierzynką.
W skład sołectwa wchodzą przysiółki o nazwach: Podewsie, Pasieki, Pod Ogrodami, Wieś, Pod Górami, Przymiarki
Sołectwo zajmuje obszar 309,7 ha.
Na terenie wsi działa Ochotnicza Staż Pożarna.
Historia
Miejscowość założona została prawdopodobnie w XIII wieku, na wschodnim zboczu wzgórza zwanego Grodziskiem. Głównie dzięki dokumentom kościelnym z 1300 roku wiemy, biskup krakowski Jan Muskota potwierdził nadanie dziesięciny dla klasztoru Cystersów w Mogile z wsi Skrzynka.
W XIV wieku ukształtowała się królewszczyzna dobczycka, zwana później (od XVI w) starostwem dobczyckim (niegrodowym). Należały do niego wsie pobliskie Dobczycom m. in. Skrzynka.
W Skrzynce warto zobaczyć
„Kapliczkę III upadku” znajdująca się przy drodze Dobczyce-Stadniki na Skrzynce Dolnej. Przedstawia płaskorzeźby świętych: Antoniego, Rozalii, pod nimi Chrystus w III upadku, u góry krzyż z wizerunkiem Pana Jezusa, po bokach inni święci. Kapliczka została ufundowana w 1875 roku przez Antoniego i Katarzynę Cieleckich.
Kapliczkę znajdującą się przy drodze Dobczyce-Stadniki na Skrzynce Dolnej, która przedstawia postać Matki Boskiej. Została ufundowana ku czci Najświętszej Maryi Panny przez Michała Słobodę i żonę w 1920 roku.
Kamienną kapliczkę znajdującą się przy drodze na Górnej Skrzynce. Przedstawia ona postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Ufundowali ją mieszkańcy Skrzynki w 1904 roku na okoliczność dziwnych wydarzeń w tej okolicy.
Krzyż Milenijny znajdujący się na najwyższym punkcie Skrzynki, przy granicy Dobczycami. Został poświęcony 13 września 2000 roku.