Sołtys:
Skład Rady Sołeckiej:
Powierzchnia:
Kornatka położona jest w południowej części Gminy Dobczyce, w Paśmie Ostrysza. zajmuje obszar 1230,5 ha. Najwyższe wzniesienia teo pasma: Trupielec (476m), Glichowiec (514m) i Ostrysz (523m) wytyczają granice sołectwa i Gminy. Z różnych punktów wsi rozciąga się szeroki widok na sztuczne Jezioro Dobczyckie. Mikroklimat i walory krajobrazowe sprawiają, że Kornatka jest cenioną miejscowością wypoczynkową i letniskową.
W skład sołectwa Kornatka wchodzą przysiółki o nazwach: Dział, Folwark, Zalas, Osicze, Bór, Dziuraki, Burletka, Brzegi, Dąbrowa, Dziudrze, Dąbrówka, Rokita, Za Górą, Zadki, Sarnulki, Rustinki, Wądoły. Sołectwo zajmuje obszar 1230,5 ha. Na terenie wsi Kornatka funkcjonuje szkoła podstawowa oraz działa Ochotnicza Straż Pożarna.
Historia
Pierwszy raz z nazwą Kornatka spotykamy się w dokumencie z 1390 r., z którego dowiadujemy się, że miejsowość ta była wsią królewską w składzie Starostwa Dobczyckiego, które istniało do rozbiorów Polski. Burleska, która jest obecnie najbardziej na zachód wysuniętym przysiółkiem Kornatki, również wchodziła w skład Starostwa Dobczyckiego i do XIX była oddzielną wsią. W roki 1364, król Kazimierz Wielki w jednym ze swych dokumentów dotyczących sąsiednich Banowic wspomniał o górze Bucleta (Bureta), z czego można wysnuć wniosek, że nazwa wsi wywodzi się od wcześniej istniejącej nazwy góry.
W Kornatce warto zobaczyć:
Kurhany, wczesnośredniowieczne cmentarzysko ciałopalne w lesie Burletka.
Na niewielkiej polance oraz wśród przyległych krzewów i lasów na terenie Burletki, na stosunkowo niewielkiej powierzchni znajdowało się ok. 20 kopców – kurhanów, z których tylko kilka jest dotąd zachowanych. Kopce te odkryto w 1934, a dokładniej zbadano w latach 1963 – 1965. Było to wczesnośredniowieczne cmentarzysko ciałopalne z ok. VII – IX w. W niektórych przypadkach wyposażano zmarłego w jadło i napoje, umieszczane w glinianych naczyniach. Z ilości kopców można, wnioskować, że cmentarzysko służyło osadzie, liczącej kilkunastu mieszkańców.
Kamienną figurę znajdującą się na skrzyżowaniu dróg Dobczyce – Myślenice - Kornatka. Przedstawia postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem, została ufundowana przez Wojciecha i Mariannę Karcz w 1860 roku.