Brzezowa

Sołtys: 

Inta Wilczyńska

Skład Rady Sołeckiej: 

Piotr Jakub Krupa
Szymon Piwowarczyk
Marzena Serafin
Jan Duda
Katarzyna Pietruszka

Powierzchnia: 

598,6 ha

Brzezowa położona jest w zachodniej części Gminy Dobczyce. Miejscowość oblewają wody Jeziora Dobczyckiego, tworząc górzysty półwysep wznoszący się na ok. 140 m nad powierzchnią jeziora. Wśród lasów, pokrywających wzgórza i stoki, ukazują się skałki zwietrzałego piaskowca o różnych kształtach.

W zachodniej części sołectwa przebiega Pasmo Ostrosza, którego wzniesienia osiągają 400m n.p.m.
W skład sołectwa Brzezowa wchodzą przysiółki o nazwach: Syberia, Gaik, Diabelski Kamień, Rola, Dział.
Sołectwo zajmuje obszar 598,6 ha. Na terenie wsi obecnie funkcjonuje szkoła podstawowa oraz działa Ochotnicza Straż Pożarna.

Historia

Nazwa wsi pochodzi od słowa „brzoza”. Drzewa widocznie musiały bujnie porastać okoliczne tereny. Pierwsze wzmianki o wsi Brzozowa pochodzą już z 1390 roku, kiedy król Władysław Jagiełło dał podkanclerzowi Klemensowi z Moskorzewa w zastaw Dobczyce wraz z zamkiem i przynależnymi wsiami. Dopiero w XVIII w. pojawiła się zniekształcona nazwa „Brzezowa”, która z czasem zaczęła funkcjonować jako oficjalna nazwa wsi.
Folwark Gaik w Brzezowej, majątek o powierzchni 862 ha, należący w okresie międzywojennym do Czerwińskich, został po II wojnie światowej został częściowo rozparcelowano, a resztę w 1945r przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne. W 1958r Uniwersytet Jagielloński urządził w Gaiku wzorowe gospodarstwo doświadczalne.
Zespół dworski Gaik oraz otaczający go park, stanowiły jeden z cenniejszych w okolicy  i bardzo malowniczy zespół zabytkowy. Folwark Gaik istniał już w XVI w. W drugiej połowie XIX w. Turnauowie na miejscu drewnianego, zbudowali okazały, murowany dwór-pałacyk. Od 1844r stał przy dworze również klasycystyczny spichlerz. W parku, w układzie szpalerowym rosły dwustuletnie graby.
W 1986 r. teren gospodarstwa znalazł się na dnie Jeziora Dobczyckiego, a zabudowania dworskie w większości rozebrano. Niektóre z nich przeniesiono do pobliskich Dobczyc np. okazały, dwukondygnacyjny, drewniany kurnik, a także kamienną figurę, zwaną „Światowidem”.

W Brzezowej warto zobaczyć:

Figurę Matki Boskiej znajdującą się przy drodze do Myślenic. Figura ufundowana została przez Kazimierza i Julię Leśniak w 1922 r.
„Pomnik Grunwaldu” znajdujący się na terenie szkoły podstawowej w Brzezowej. Jest to kamienny obelisk z okolicznościowym napisem. Ufundowany został w 1910 roku przez okolicznych mieszkańców z okazji 500-letniej rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem. Pomnik został przeniesiony z pod starej szkoły w Brzezowej, z terenu obecnie zalanego wodą.
Kapliczkę znajdującą się przy drodze Dobczyce-Myślenice, po prawej stronie, naprzeciw szkoły podstawowej w Brzezowej. Główną postacią jest Matka Boska. Znajdują się też płaskorzeźby Chrystusa w III upadku, św. Walentego i św. Jakuba. Kapliczka została ufundowana przez Walentego i Mariannę Weszków w 1859 roku.
Kapliczkę znajdującą się przy skrzyżowaniu dróg Dobczyce -Myślenice-Łęki w Brzezowej. Główną postacią jest figura Pana Jezusa Miłosiernego. Została ufundowana w 1881 roku przez Michała i Annę Salawa.
Kapliczkę znajdującą się przy drodze Dobczyce-Myślenice, po lewej stronie, naprzeciw zalewu. W 1880 roku ufundował ją pan Weszka. Figura została przeniesiona z terenu obecnie zalanego wodą.
Kapliczkę przedstawiającą płaskorzeźby św. Izydora, św. Wojciecha i św. Barbary oraz krzyż z wizerunkiem Jezusa. Kapliczka pochodzi z 1863 roku, znajduje się przy drodze Dobczyce-Myślenice.  

Sołectwo Brzezowa
Sołectwo Brzezowa

Statut Sołectwa: