Na „strychu” było super!

W grudniu 2012 r. nasza biblioteka była podwójnym laureatem konkursu „Aktywna biblioteka”. Dzięki wsparciu Polsko-Amerykanskiej Fundacji Wolności i udziale w Programie Rozwoju Bibliotek zrealizowała dwa ciekawe projekty. Pierwszym z nich były warsztaty teatralne. – Kiedy znów zagramy, czy możemy się znów zapisać na warsztaty? – takie pytanie stawiali uczestnicy tuż po ostatnim spektaklu, który był wspaniałym finałem warsztatów. Przez trzy miesiące prawie dwudziestu uczestników, wśród nich uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum, brali udział w zajęciach prowadzonych przez Marcina Kobierskiego. Osoba znanego aktora teatralnego (Teatr Bagatela”, Teatr Stu”) i telewizyjnego („Lista Schindlera”, „Pierwsza miłość”, „Buła i spóła”)  z pewnością przyczyniła się do ogromnego zainteresowania projektem. To jednak nie wszystko. Marcin Kobierski prowadził warsztaty, a potem próby w można powiedzieć, charyzmatyczny sposób. Pokazał grę aktorską i sztukę reżyserską w wydaniu, które powoduje, że każda próba i każdy występ to niesamowita przygoda, w której chce się uczestniczyć. „Zamknijcie oczy. Mówcie ten tekst wyobrażając sobie, że każdy wyraz to inny kolor” – mówił pewnego razu na próbie reżyser naszego spektaklu. A teatralna przygoda trwała kilka miesięcy. Aktor stworzył scenariusz, przeprowadził warsztaty, rozdał role i zaczęło się. Wiele godzin prób, ćwiczenie prawidłowej wymowy, nauka ruchów scenicznych. W czerwcu dzięki wolontariuszom i pracownikom biblioteki sala konferencyjna Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu zamieniła się w prawdziwy teatr. Pod kierunkiem Marcina Kobierskiego w kilkanaście godzin zupełnie zmieniła się sceneria. Tak! Stworzyliśmy prawdziwy teatr! Wszyscy ocierali oczy ze zdumienia oglądając „Strych pełen legend” w iście „strychowej” scenerii.

Przyszedł wreszcie dzień premiery. 14 czerwca zagraliśmy nasz „Strych pełen legend” po raz pierwszy.  W komentarzu pod zdjęciem na fanpagu jeden z aktorów – Karol – napisał: „ale się boję”. Ale z wejściem na scenę trema mijała. Klimatyczna muzyka, światła, wspaniała gra aktorska sprawiła, że widzowie mogli poznać historię, w której tle wybrzmiały dobczyckie legendy. Mieli się z nimi okazję zapoznać najmłodsi. Przez dwa dni spektakl odgrwany był dla szkoły podstawowej i dwóch przedszkoli z Dobczyc. Wychodząc ze spektaklu dzieci z rąk samych aktorów otrzymywali male niespodzianki – naklejki zachęcające do udziału w przygodzie. Tą przygodę mogą między innymi odnaleźć w bibliotece. „Kącik dla, dzieci, gra, zabawa. Biblioteka świetna sprawa’ – zachęcały do odwiedzin małe podarunki dla widzów.

Dziś zostały nie tylko wspomnienia. Został też ogromny zapał i chęć do tworzenia czegoś nowego. Obiecujemy, że nie zamkniemy go w bukłaku, który towarzyszył nam w spektaklu. Przywołamy go znowu, tak jak Kaja, Maja i Pola przywoływały dzięki wyjątkowym przedmiotom, duchy legendy. A na razie są w nas wspomnienia, które odnawiamy przez nasz blog (teatralnabiblioteka.blogspot.com), liczne zdjęcia i film prezentujący nasze działanie.


Nasze przedsięwzięcie realizowane było ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Zapraszamy do obejrzenia spektaklu oraz przygotowań do niego:
http://www.youtube.com/watch?v=nog80WsZlqk&feature=youtu.be

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marcin Kobierski podczas zajęć z dziećmi