Najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami związane z klasyfikacją gruntów i budynków w kontekście ich opodatkowania na terenie Gminy i Miasta Dobczyce.

Najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami związane z klasyfikacją gruntów i budynków w kontekście ich opodatkowania na terenie Gminy i Miasta Dobczyce.

Czym jest ewidencja gruntów i budynków i dlaczego jest aktualizowana?

Ewidencja gruntów i budynków jest jednym z najważniejszych rejestrów publicznych. Zawiera podstawowe informacje o gruntach, budynkach oraz lokalach, a także o właścicielach i podmiotach władających tymi obiektami.  Dane zawarte w ewidencji stanowią między innymi podstawę gospodarki nieruchomościami, wymiaru podatków i świadczeń, planowania gospodarczego i przestrzennego, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, a także statystyki publicznej. Aby ewidencja była przydatna dla mieszkańców oraz instytucji publicznych, musi być na bieżąco aktualizowana i dostosowywana do obowiązujących przepisów, regulujących sposób jej prowadzenia. Minister Administracji i Cyfryzacji, na podstawie wydanych rozporządzeń, wprowadził bardzo istotne zmiany w sposobie prowadzenia ewidencji gruntów i budynków. Jednocześnie zobowiązał starostów do podjęcia działań, mających na celu dostosowanie tego rejestru do nowych regulacji w ustalonym ustawowo terminie.

Jak wyglądała aktualizacja ewidencji?

Modernizację ewidencji gruntów i budynków wykonała na zlecenie Starostwa Powiatowego w Myślenicach,  wybrana w drodze przetargu nieograniczonego firma GEOMAP Mieczysław Kapustka Spółka Jawna z Dębicy. Firma ta dokonała analizy materiałów źródłowych, przeprowadziła wywiad terenowy i niezbędne pomiary, a następnie opracowała dane i dokumenty wynikowe. Kontrole nad całością tych prac prowadziło Starostwo Powiatowe w Myślenicach.

Jak zgłaszano uwagi do aktualizacji?

Każdy właściciel nieruchomości miał możliwość zapoznania się z wynikami prac geodetów w ramach tak zwanej procedury wyłożenia projektu operatu opisowo – kartograficznego do publicznego wglądu. O terminie i miejscu wyłożenia informowało Starostwo Powiatowe w Myślenicach  mieszkańców według zasad wynikających z ustawy. W ramach przeprowadzonego wyłożenia można było również zgłaszać ewentualne uwagi lub zastrzeżenia.

Jak klasyfikowane są grunty w ewidencji?

 

Grunty, które wykazane są w ewidencji jako użytki rolne, czyli grunty orne, łąki, pastwiska, sady oraz grunty, na których wybudowane zostały budynki przeznaczone do produkcji rolniczej (np. takie jak spichlerze, przechowalnie owoców i warzyw, stodoły, budynki inwentarskie, budynki na sprzęt rolniczy) opodatkowane są bardzo niskim podatkiem rolnym, którego stawka w 2021 r na terenie tut. Gminy, w zależności od powierzchni oraz klasy gruntów wynosi około 3 groszy za m2.

Znacznie wyższym podatkiem od nieruchomości wynoszącym w roku 2021r na terenie Gminy i Miasta Dobczyce 42 grosze za m2, opodatkowane są inne grunty (które nie są wykazane w ewidencji jako użytki rolne) czyli tak zwane tereny zurbanizowane i zabudowane np. tereny mieszkaniowe, przemysłowe, rekreacyjno – wypoczynkowe, komunikacyjne, inne tereny zabudowane.

O tym w jaki sposób grunty zaliczane są do poszczególnych rodzajów użytków gruntowych, a co za tym idzie w jaki sposób są opodatkowane, zdecydował Minister wydając przepisy rozporządzenia. W wyniku przeprowadzonej aktualizacji i dostosowania zapisów ewidencyjnych do zmienionych przepisów podatek może ulec zmianom.

 

Czy warzywnik i trawnik to użytki rolne?

Mieszkańcy często mylnie podnoszą, że wchodzące w skład ich działek budowlanych grunty biologicznie czynne, takie jak podwórza, trawniki, rabaty, kwietniki, warzywniki, drzewka owocowe, ogródki skalne, stanowią użytki rolne i powinny być opodatkowane podatkiem rolnym. Według przepisów rozporządzenia grunty zagospodarowane w ten sposób, znajdujące się w obrębie zabudowy, którą najczęściej wyznacza ogrodzenie nieruchomości, wykazywane są w ewidencji, jako „B” - grunty zabudowane i zurbanizowane i objęte są podatkiem od nieruchomości a nie podatkiem rolnym.

 
Czy mogę jeszcze zgłosić uwagi do aktualizacji? Jeśli tak to gdzie?

Wszelkich niezbędnych wyjaśnień, informacji o pracach modernizacyjnych i upłynięcia ustawowych terminów, w ramach których mieszkańcy mogli składać uwagi lub zastrzeżenia do danych opracowanych przez firmę geodezyjną udziela Starostwo Powiatowe w Myślenicach wydział Geodezji, Kartografii i Katastru ul. Słowackiego 26.

 

Od kiedy zostanie naliczony podatek po dokonanej modernizacji i wprowadzonych zmianach w rodzajach użytków?

Decyzje podatkowe za rok 2021 zostały wystawione według stanu na dzień 01.01.2021r.

Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o  podatkach i opłatach lokalnych tj. jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a  w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie. Dokonana na zlecenie Starostwa Powiatowego w Myślenicach modernizacja w ewidencji gruntów i budynków jest zdarzeniem mającym wpływ na wysokość opodatkowania tj. został zaktualizowany w ewidencji gruntów sposób użytkowania przedmiotu opodatkowania z gruntów użytkowanych rolniczo na grunty użytkowane w związku z budynkami które są na nich ujawnione (zastąpienie podatku rolnego podatkiem od nieruchomości).

Nowe oznaczenie w bazie danych ewidencyjnych jest zdarzeniem które wprowadzono:

  • 16 luty 2021r dla miejscowości Brzączowice, Brzezowa, Kornatka, Stojowice i dla celów podatkowych są obowiązujące od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia zmiany a więc miesiącem od którego musi zostać zmieniony podatek jest marzec 2021r.
  • 20 marzec 2021r dla miejscowości Bieńkowice, Dziekanowice, Kędzierzynka, Niezdów, Nowa Wieś, Rudnik, Sieraków, Skrzynka, Stadniki i dla celów podatkowych są obowiązujące od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia zmiany a więc miesiącem od którego musi zostać zmieniony podatek jest kwiecień 2021.

Jakie są konsekwencje nie dopełnienia obowiązku złożenia stosownej informacji o zmianie w ewidencji gruntów do tutejszego Urzędu?

Zgodnie z art. 6 pkt. 6 u. osoby fizyczne, są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w  zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia. W przypadku gdy nie zostanie złożona informacja w pierwszej kolejności nie zostanie wystawiona decyzja podatkowa na kolejny rok, gdyż organy podatkowe mają obowiązek naliczenia podatku na podstawie informacji złożonej przez podatnika.

Następnie z uwagi na to, iż zmiany dotyczą wszystkich miejscowości położonych na terenie Gminy Dobczyce sukcesywnie do każdego kto nie wywiązał się z ustawowego obowiązku zostanie z Urzędu wysłane wezwanie do złożenia informacji, w przypadku dalszego braku reakcji ze strony podatnika zostanie wszczęte postepowanie podatkowe w celu zmiany decyzji jeszcze za rok 2021r i następne. Z uwagi, że modernizacja była dokonana na terenie wszystkich sołectw i zmian jest bardzo dużo cała procedura dokonywania zmian z urzędu może potrwać nawet 3 lata, i Podatnik może otrzymać do zapłaty jednorazowo większą kwotę np. w roku 2023r – trzy decyzje tj za rok 2021, 2022 oraz 2023 z terminem płatności 14 od otrzymania decyzji. Dlatego aby nie narazić się na sytuację podaną z przykładu ważne jest zgłaszanie się do tut. Urzędu i składanie informacji.

Ponadto zgodnie z Kodeksem Karno Skarbowym art. 54 niedopełnienie obowiązku złożenia informacji/deklaracji może skutkować pociągnięciem podatnika do odpowiedzialności karno skarbowej i podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności.

Czy Urząd może przyjąć jako podstawę naliczenia podatku inne dane niż są zawarte w ewidencji gruntów i budynków?

Dane ewidencyjne mają walor dokumentu urzędowego, o którym mowa w art. 194 Ordynacji podatkowej (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1540). Zgodnie z tym przepisem stanowią dowód tego, co zostało w nich stwierdzone.

Podważenie zapisów w ewidencji bądź też ich zmiana, może nastąpić w postępowaniu prowadzonym przed właściwymi w tej sprawie organami administracji. W postępowaniu podatkowym przeprowadzenie tego rodzaju postępowania nie jest możliwe, gdyż organ podatkowy nie ma podstaw do zmiany danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków. Zasadą jest, że to podatnik kwestionujący prawidłowość danych z ewidencji gruntów i budynków, powinien wszcząć procedurę ich zmiany w organie prowadzącym ewidencję, którym obecnie jest starosta, a dopiero w przypadku uwzględnienia jego zastrzeżeń, na podstawie zmienionych danych z ewidencji, może wnosić o zmianę decyzji ustalających wysokość zobowiązań podatkowych.

Dopóki dane te nie zostaną zmienione, organy podatkowe mają obowiązek wyliczania podatku na ich podstawie i nie są władne do kwestionowania, czy korygowania zapisów ewidencji gruntów