Jezioro Dobczyckie - przeszłość i perspektywy

Jezioro Dobczyckie - przeszłość i perspektywy

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „PoRabie” zorganizowało 16 maja konferencję pt. „Jezioro Dobczyckie - przeszłość i perspektywy”. Wzięło w niej udział przedstawicieli wielu instytucji związanych z Jeziorem Dobczyckim: MPWiK, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, samorządowcy, w szczególności gmin ościennych oraz przedstawiciele rady miejskiej, policji, straży, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.
Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce witając gości, podkreślił znaczenie konferencji dla społeczności lokalnej i z uznaniem zwrócił się do Zarządu Stowarzyszenia, które w tak krótkim czasie zorganizowało spotkanie poruszające istotny dla mieszkańców temat otoczenia Jeziora Dobczyckiego.

Tematyka wykładów i prelekcji była różnorodna, ale wiązała się ściśle z ochroną i wykorzystaniem walorów przyrodniczych otoczenia Jeziora Dobczyckiego. Zaproszeni do wygłoszenia wykładu prelegenci w niezwykle ciekawy i profesjonalny sposób prezentowali swoje tematy. Dr hab. inż. Krzysztof Pawlak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wygłosił wykład o czystym powietrzu, jako nieodzownym atrybucie otoczenia Jeziora Dobczyckiego. Dr Tadeusz Bochnia Zastępca Dyrektora Produkcji MPWiK S.A. przedstawił temat pt: „Zbiornik Dobczycki – po co powstał i jakie ma perspektywy”, dr hab. inż. Tomasz Bergel z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie „Historia i teraźniejszość Zbiornika Dobczyckiego – (nie)znane fakty”, a przyrodnik, Sekretarz Gminy Siepraw Michał Baran prezentując piękne fotografie opowiedział o różnorodnych gatunkach ptaków mających swoje lęgowiska nad Jeziorem Dobczyckim.
Między wykładami, a panelem dyskusyjnym miała miejsce część artystyczna, którą zapewnili nauczycieli i uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach. Magdalena Sokołowska-Gawrońska odczytała również ciekawe fragmenty z historii Jeziora Dobczyckiego przy akompaniamencie wiolonczeli, na której zagrała Dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach Monika Gubała.

Warto było wsłuchać się w wymianę zdań ekspertów, biorących udział w panelu dyskusyjnym, który poruszał kwestie istotne z punktu mieszkańców gminy Dobczyce, m.in. ewentualnego udostępnienia dla rekreacji Jeziora Dobczyckiego. W perspektywie rozwoju rekreacji eksperci podkreślali konieczność pogodzenia ważnych funkcji, jakie pełni obecnie Jezioro Dobczyckie - rezerwuaru wody pitnej i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wody. Była mowa na temat uruchomienia stałych, biletowanych rejsów po Jeziorze Dobczyckim. Jak podkreślał dr Tadeusz Bochnia rejsy edukacyjne są już od dawna realizowane, ale nieregularnie. Ze względów proceduralnych uruchomienie stałych, biletowanych rejsów, jak mówił, nie jest możliwe, ze względu na to, że MPWiK nie może pobierać opłat za bilety. Wspomniał jednak o innych realizacjach, które obecnie toczą się wokół zbiornika, m.in. o budowie kładki łączącej Wzgórze Zamkowe z koroną zapory.
Dr hab. Tomasz Bergel mówił o konieczności zmiany mentalności i spojrzenia na Jezioro Dobczyckie również w innym świetle, m.in. w zakresie dostępności do wody pitnej. – „Mamy komfort” – mówił - „że mamy wodę” podając przykład zapory w Klimkówce (gdzie brakuje wody) i Świnnej Porębie (gdzie nie ma ujęcia wody).

Stowarzyszenie „Droginia dla pokoleń” zaprezentowała makietę miejscowości Droginia, która pokazuje teren zalany wodami Jeziora Dobczyckiego. Makietę będzie można oglądać do poniedziałku, 20 maja na foyer RCOS przy kawiarni.
PoRabie to nowe stowarzyszenie, które powstało w 2019 roku z inicjatywy kilkunastu osób zainteresowanych podjęciem działań na rzecz promocji otoczenia Jeziora Dobczyckiego. Celem Stowarzyszenia jest podjęcie dialogu w zakresie współpracy różnych instytucji tj. samorządowych, społecznych, naukowych. W kręgu zainteresowania Stowarzyszenia pozostają tematy kształtowania nowego podejścia do przyrody oraz dorobku historycznego.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Prezes Zarządu MPWiK Kraków, Wójt Gminy Siepraw oraz Starosta Powiatu Myślenickiego.
Projekt realizowany był dzięki wparciu Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce Tomasza Susia.

Galeria: 

Jezioro Dobczyckie - przeszłość i perspektywy
Jezioro Dobczyckie - przeszłość i perspektywy
Jezioro Dobczyckie - przeszłość i perspektywy
Jezioro Dobczyckie - przeszłość i perspektywy
Jezioro Dobczyckie - przeszłość i perspektywy
Jezioro Dobczyckie - przeszłość i perspektywy
Jezioro Dobczyckie - przeszłość i perspektywy