Czerpiąc z przeszłości budując przyszłość - konferencja wokół dobczyckiego rynku

Konferencja o dobczyckim rynku Rynek stanowi pojęcie kojarzone z charakterystyczną, urbanistyczną formą. Wychodząc jednak ponad przestrzenne pojęcie, odkryć można jak ważnym jest on miejscem dla każdej społeczności. Można go identyfikować z tętniącym życiem sercem miasta, miejscem spotkań i rozwoju rozmaitych działalności, miejscem, w którym splatają się ludzkie losy i historie.

O tym, jak silną rolę w tożsamości miasta posiada rynek mogliśmy przekonać się podczas piątkowej konferencji „Śladami Pokoleń”, która miała miejsce 17 lutego w budynku OSP Dobczyce – miejscu symbolicznym, bo zlokalizowanym właśnie na płycie dobczyckiego Rynku.

Konferencję rozpoczęło historyczne i merytoryczne wprowadzenia burmistrza Pawła Machnickiego na temat lokacji miasta, jego historii i funkcjonowania. Przedstawił on również perspektywę historyczną rynków miejskich lokowanych w polskich miastach, ich formy, a także typowe zabudowania, po których części śladów w Dobczycach nie ma. Burmistrz zwrócił uwagę, że materiał ikonograficzny, czy bibliograficzny na temat dobczyckiego rynku jest bardzo ubogi, przez co trudno jednoznacznie określić, jak on pierwotnie wyglądał. Obecnie rynek pełniący głównie funkcję gospodarczą (mieści się w jego obrębie ponad 90 sklepów), niejednokrotnie zmienia się również w scenę dla wielu ważnych uroczystości (Święto 3-go Maja, Święto Niepodległości itp.).

Kolejnym prelegentem był Arkadiusz Koliński, mieszkaniec i miłośnik Dobczyc, architekt i jeden z inicjatorów konferencji. W swojej wypowiedzi skupił się na układzie przestrzennym dolnego miasta i przyczynach jego ukształtowania. Co ciekawe, poddał on również w wątpliwość, czy dobczycki rynek jest tzw. ulicówką, czy może reprezentuje układ widlicowy, a co więcej, może być na tyle unikatowy, iż łączy te dwa typy. Swoją teorię podparł faktem, iż mniej więcej od połowy rynku, w stronę ul. Kilińskiego jego powierzchnia systematycznie się rozszerza.

Po dwóch bogatych merytorycznie wprowadzeniach rozpoczęła się chyba najbardziej wyczekiwana część, a mianowicie opowieść pani Elżbiety Moskal-Polończyk i pana Romana Wątorka na temat ludzi i rodzin dobczyckiego rynku. Był to niezwykle sentymentalny spacer po ulicach rynku, który wydaje się nam tak dobrze znany. Była to nostalgiczna historia o ludziach, budynkach i miejscach, która wskrzeszona pozwoliła poczuć ducha miasta. Nie sposób opisać, jak wiele dziejów rodzin zostało przedstawionych, do jak unikatowych informacji i zdjęć udało się dotrzeć pani Elżbiecie. Dzięki jej pracy i uporowi mogliśmy z zaciekawieniem wysłuchać tych historii.

Dobczyce bezsprzecznie należą do miast, które pochwalić mogą się niezwykłą i bogatą historią. W kolejnej części konferencji mieliśmy okazję przyjrzeć się współczesnym rozwiązaniom w takich właśnie miejscach, czyli miastach z historią. Wędrówka po miastach Europy, w którą zabrali nas pan Marcin Bajer i pan Arkadiusz Koliński była inspirująca. Zwracała uwagę na eksponowanie śladów przeszłości we współczesnych przestrzeniach, jako elementów tożsamości historycznej miejsc. Nie zabrakło również przykładów nam bliższych, pani Joanna Boczoń z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa opowiedziała o idei, funkcjonowaniu i skuteczności tworzenia tzw. Parku Kulturowego na przykładzie miasta Krakowa. Zabieg ten pozwala na ochronę i wyeksponowanie miejsc zabytkowych, ale też na utrzymanie przyjemnej estetyki i zapobieganie chaosowi reklamowemu.

Nietypowym podsumowaniem było przedstawienie przez pana Arkadiusza Kolińskiego imponujących szkiców i akwarel prezentujących współczesne możliwości wzmocnienia historycznej roli rynku, ale również poprawienia jego estetyki i wzmocnieniu funkcji społecznej.

Organizatorami konferencji byli Komitet Opieki nad Zabytkami Dobczyc oraz Urząd Gminy i Miasta Dobczyce.

Galeria: 

Konferencja o dobczyckim rynku
Konferencja o dobczyckim rynku
Konferencja o dobczyckim rynku
Konferencja o dobczyckim rynku
Konferencja o dobczyckim rynku
Konferencja o dobczyckim rynku