Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach reprezentuje Polskę w międzynarodowym projekcie w Unii Europejskiej. 65 000 bibliotek w całej Europie służy w każdym roku 100 milionom Europejczyków. Nasza biblioteka została wybrana razem z biblioteką w Oświęcimiu do reprezentowania w projekcie Polski! To niezwykłe wyróżnienie i zaszczyt. W marcu nagrano w Dobczycach spot w bibliotece, a niedawno ukazała się publikacja i uruchomiono specjalny serwis promujący biblioteki i ich wpływ na życie ludzi w Unii Europejskiej.
Najpierw nagranie
Pierwszy etap projektu miał miejsce 27 marca br., gdy w bibliotece miało miejsce nagranie realizowane przez brukselską Reading & Writing Foundation. Fundacja ta ma na celu zjednoczenie bibliotek w całej Unii Europejskiej. Ma ona za zadanie podnieść świadomość o wartości bibliotek publicznych, jako partnerów dla rozwoju społecznego i gospodarczego w ramach strategii Europa 2020. W tym celu realizuje ona specjalny program pt. Pubic Libraries 2020. Dla fundacji nagranie realizowali Holendrzy, którzy przeprowadzili nagrania rozmów z dr Ryszardem Dulskim realizującym z bibliotekę projekt „Od radia do ipoda” oraz z panią Ewą Stachowską, która udziela w bibliotece bezpłatnych korepetycji z języka angielskiego oraz promuje w bibliotece wiedzę o zdrowym żywieniu. Nagranie w dobczyckiej bibliotece i zdjęcia ilustrujące wykorzystano w działaniach upowszechniających nowe funkcje bibliotek i ich znaczenie na poziomie Unii Europejskiej w projekcie The Public Libraries 2020. Projekt prezentuje historie zarówno użytkowników bibliotek, jak i bibliotekarzy, by pokazać jak biblioteki zmieniają życie.
„Libraries Change Lives”
16 czerwca brukselska Reading and Writing Foundation, założona przez księżnę Niderlandów Laurencję, wydała publikację pt. Libraries Change Lives (Biblioteki Zmieniają Życie). W książce (dostępnej również on line) nasza biblioteka jako jedyna reprezentuje Polskę wśród 15 krajów Unii Europejskiej! W publikacji, która promowana jest szczególnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zaprezentowano przykłady działań z 15 krajów i 21 bibliotek. „To była podróż wypełniona znaczącymi historiami zawierającymi tematy takie jak: nauka przez całe życie, wykluczenie cyfrowe i wykluczenie społeczne. To pokazuje jak Wasza praca wpływa na życie milionów ludzi każdego roku i jak zmienia ich życie na lepsze” – napisano do dobczyckiej biblioteki w specjalnym liście z Fundacji. Razem z publikacją uruchomiono serwis internetowy, gdzie każdy ma dostęp do ponad 44 filmów wideo i publikacji, promujących biblioteki: www.librarieschanelives.eu.
Nagranie z Polski – z Dobczyc (a także z Oświęcimia) można obejrzeć na stronie: www.librarieschangelives.eu/index.cfm/public-libraries-2020-tour/home/poland