Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ISPINA świętowało w piątek 4 stycznia 2019 r. swój okrągły jubileusz 15-lecia. Na spotkaniu w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach zjawiła się liczna grupa miłośników i przyjaciół, współpracowników a wśród nich również założyciele Stowarzyszenia.
W muzyczną, sentymentalną podróż, najpiękniejszych utworów rodem z Piwnicy pod Baranami zabrała widzów nieoceniona i jak zawsze profesjonalnie przygotowana Sekcja Wokalna MGOKiS pod kierunkiem instruktor Beaty Czajki-Rolińskiej. Towarzyszyli jej wokaliści ze Studia Piosenki Young Stars z Raby Wyżnej i utalentowany pianista Tomasz Wolak.
Wieczór obfitował w wiele serdeczności i ciepłych słów, którymi dzielili się licznie przybyli sympatycy Stowarzyszenia. Była pełna emocji recytacja fragmentu dzieła Pana Tadeusza w aktorskim wykonaniu Magdaleny Sokołowskiej-Gawrońskiej, był wiersz ułożony na miejscu, spontanicznie przez radną Rady Miejskiej Ewę Kołacz, a także dedykacja muzyczna stu lat w wykonaniu Kapeli „Werdebusy Dobczyckie”.
Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś wręczył na ręce Prezes Stowarzyszenia Ispina Elżbiecie Kautsch statuetkę kozy, jeszcze jedną do kolekcji. Jak podkreślał Stowarzyszenie Ispina to grupa wymagająca i pedantyczna w pozytywnym tego słowa znaczeniu, która realizuje swoje zamierzenia zawsze według własnego scenariusza. Życzył kolejnych 15 lat w zdrowiu, bo jak mówił wówczas i pomysłów będzie mnóstwo. Podziękował za dotychczasową różnorodną działalność, której jak do tej pory było sporo.
W dorobku stowarzyszenia znalazły się bowiem cztery publikacje o Dobczycach, mieszkańcach, ich zwyczajach i miejscowych tradycjach autorstwa Bożeny i Adama Rutów oraz słownik regionalizmów Dobczyc i okolic Beaty Rokosz. Stowarzyszenie ma także na swoim koncie wiele wernisaży, warsztatów, wycieczek poznawczych po gminie dla mieszkańców, konkursów i projektów m.in. „Zamieńmy się szafami”, czy Święto ulicy Profesorskiej. Prowadzi kiermasze staroci, organizuje wieczorki poetyckie i kąciki melomana, warsztaty plastyczne. Łączy młodych i dojrzałych wiekiem.
Dzięki oryginalnym, spektakularnym i śmiałym projektom inspiruje, czasem nawet prowokuje. Jest też swoistym mecenasem sztuki. Jak mówiła Elżbieta Kautsch rocznie wydaje około 1000 zł na kulturę. Wydobywa to, co niewidoczne dla oczu, prezentując dorobek zapomnianych, lokalnych artystów i plastyków, ukazuje ludzi z pasją, wspiera w działaniu i zachęca do twórczości artystycznej.
fot. Witold Uchman